Sponzorováno

AAV (adenoasociované viry) 4.8/5 (5)

AAV je zkratka pro adenoasociované viry. To jsou viry, které jsou při své replikaci závislé na přítomnosti adenovirů.

Adeno-asociovaný virus (AAV) je malý virus, který infikuje lidi a některé další druhy primátů. V současnosti není známo, že AAV způsobuje onemocnění. Virus způsobuje velmi mírnou imunitní reakci a poskytuje další podporu zjevnému nedostatku patogenity. V mnoha případech se vektory AAV integrují do genomu hostitelské buňky, což může být důležité pro určité aplikace, ale může to mít také nežádoucí důsledky.

Sponzorováno

Vlastnosti činí AAV velmi atraktivním kandidátem na vytvoření virových vektorů pro genovou terapii a pro vytvoření isogenních modelů lidských onemocnění. Nedávné klinické studie s použitím AAV pro genovou terapii v sítnici ukázaly příslib.

Jedná se o jeden z nejmenších virů s neobalenou kapsidou – přibližně 22 nm. Přestože 80-90% dospělých je s AAV2 séro-pozitivní, infekce nebyla spojena s žádnými příznaky nebo onemocněním.

Sponzorováno

Adeno-asociované viry (AAV) patří do rodiny Parvoviridae (Parvoviry). Jedná se o neobalené jednovláknové DNA viry, které se mohou replikovat pouze za přítomnosti pomocného viru, adenoviru (Ad), viru herpesu nebo vakcínie.

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost




Přečtěte si také naše další články