Sponzorováno

Rakovina (nádor) brzlíku (thymu) – příznaky, příčiny a léčba této rakoviny 4.72/5 (25)

Brzlík je jediným orgánem lidského těla (a nejenom lidského, platí to pro téměř všechny obratlovce), který je na vrcholu své aktivity v raném dětství.

Brzlík je jediným orgánem lidského těla (a nejenom lidského, platí to pro téměř všechny obratlovce), který je na vrcholu své aktivity v raném dětství.

Brzlík (thymus) je malý orgán umístěný těsně za hrudní kostí v přední části hrudníku (thymus je těsně před a nad srdcem). Je součástí lymfatického systému – imunitního systému vašeho těla. Brzlík produkuje bílé krevní buňky nazývané lymfocyty, které pomáhají tělu bojovat s infekcí. Během vývoje dětství se brzlík podílí na produkci a zrání T lymfocytů (také známých jako T buňky), což je typ bílých krvinek. T lymfocyty se rozvíjejí v brzlíku a pak cestují do lymfatických uzlin v celém těle. Tam pomáhají imunitnímu systému chránit tělo před viry, houbami a jinými typy infekcí.

Rakovina začíná, když buňky v těle začnou růst mimo kontrolu. Buňky téměř v jakékoli části těla se mohou stát rakovinou a mohou se šířit do jiných částí těla.

Typy rakoviny brzlíku

Existují tři hlavní typy rakoviny thymu (brzlíku):

  1. thymom
  2. thymický karcinom
  3. Neuroendokrinní nádor thymu – neuroendokrinní nádory se nazývají rakovinou v pomalém pohybu, protože začínají malé a rostou pomalu

Brzlík se sestává z různých typů buněk. U každého typu se může rozvíjet jiný typ rakoviny:

  • Epitelové buňky dávají brzlíku jeho strukturu a tvar. Thymomy a thymický karcinom se vyvíjejí právě z těchto buněk.
  • Lymfocyty tvoří většinu zbytku brzlíku. Ať už v thymu nebo v jiných částech těla, mohou se tyto buňky imunitního systému vyvinout na rakoviny nazývané Hodgkinova nemoc a Non-Hodgkinův lymfom (NHL).
  • Buňky Kulchitského nebo neuroendokrinní buňky jsou mnohem méně běžné buňky, které normálně uvolňují určité hormony. Tyto buňky mohou vyvolat rakoviny nazývané karcinoidní nádory.

Thymom i thymický karcinom jsou oba relativně vzácné. Rakovina nastává, když se rakovinné buňky tvoří na vnějším povrchu brzlíku. Thymický karcinom je agresivnější a hůře se léčí než thymom. Thymický karcinom se také označuje jako thymom typu C.

Lidé s thymomem mohou také mít autoimunitní onemocnění, jako je myasthenia gravis, získaná čistá aplazie červených krvinek nebo revmatoidní artritida.

Symptomy (příznaky) rakoviny thymu

Dle dostupných studií zhruba 4 z 10 lidí nemají žádné příznaky, pokud je u nich diagnostikována rakovina thymu. Mnohokrát se tato rakovina objevuje během nesouvisejících lékařských testů nebo vyšetření.

Pokud se objeví příznaky, mohou zahrnovat přetrvávající kašel, potíže s dýcháním, bolest na hrudi, potíže s polykáním, ztráta chuti k jídlu nebo ztráta hmotnosti. Vzhledem k tomu, jak jsou symptomy hodně nespecifické, může být diagnóza značně zpožděna.

Jak je diagnostikován karcinom brzlíku?

Obecná fyzická vyšetření se provádí, pokud zjistíte, že máte nějaké neobvyklé nálezy, jako jsou třeba hrudky. Další testy se používají k diagnostice rakoviny thymu:

  • rentgen hrudníku
  • zobrazovací testy, jako je PET (Pozitronová emisní tomografie), CT vyšetření a MRI
  • biopsie s mikroskopické vyšetření buněk brzlíku

Klasifikační systém je metoda klasifikace rakoviny na základě její velikosti, rozsahu a dalších charakteristik. Rakovina thymu je hodnocena pomocí systému klasifikace TNM, který hodnotí onemocnění stupni 1 až stupeň 4 na základě velikosti nádoru (T), šíření do lymfatických uzlin (N) a přítomnosti metastáz (M) – šíření rakoviny do jiných částí těla.

Sponzorováno

Stupeň 1 je neinvazivní, zatímco ve 4. stupni se rakovina rozšířila do vzdálených orgánů, jako je játra nebo ledviny.

Léčba těchto onemocnění závisí na rozsahu onemocnění, jež je indikováno jeho klasifikací, a na celkovém zdravotním stavu pacienta.

Léčba rakoviny thymu

Existuje několik léčebných možností rakoviny brzlíku v závislosti na stádiu onemocnění. Plán léčby může zahrnovat více než jednu metodu léčby.

Chirurgické řešení je nejjistějším způsobem eliminace rakoviny a je prováděno, kdykoli je to možné – tato metoda samozřejmě vede k odstranění nádoru, brzlíku nebo jiných zasažených tkání. Nejčastějším chirurgickým zákrokem je v tomto případě úplné odstranění brzlíku (thymektomie) i rakoviny. Sternotomie je operační zákrok, při němž se přetne hrudní kost, aby byl umožněn přístup do hrudní dutiny. A dělá se právě sternotomie, aby lékař odstranil brzlík a rakovinu.

Pokud je rakovina příliš velká nebo se rozšířila příliš daleko, aby mohla být úplně odstraněna, může lékař doporučit ozařování, aby se nejprve zmenšil nádor a poté ho je možné operovat. Lékaři se také mohou rozhodnout, že odstraní tolik rakoviny, jak je to jen možné, a poté pokračují s jinou možností léčby. Radioterapie znamená použití radiace, obvykle rentgenového záření, k léčbě rakovinných buněk.

Dále i radiace nebo chemoterapie může být podána před nebo po operaci:

  • Radiace využívá rentgenové záření s vysokou energií k zabíjení rakovinných buněk tím, že poškozuje jejich DNA.
  • Chemoterapie zahrnuje podávání léků, což vede k zabíjení rakovinných buněk. Chemoterapeutické léky jsou obvykle podávány intravenózně (tj. do žíly), což umožňuje, aby léky fungovaly po celém těle a zabíjely rakovinu, která se mohla rozšířit i do jiných oblastí. Chemoterapie používá proti rakovině (cytotoxické) léky k ničení rakovinných buněk.

A konečně i hormonální terapie je dalším léčebným postupem při rakovině brzlíku. Některé hormony způsobují, že rakovina roste, a pokud se zjistí, že máte rakovinu, mohou se podávat léky, které blokují působení hormonů na rakovinné buňky.

Vzhledem k tomu, že rakovina brzlíku je docela vzácná, můžete se zeptat svého lékaře na účast v klinické léčbě. Jedná se o studie, ve kterých se provádí nové metody léčby rakoviny – pomáháte tedy určit jejich účinnost. Účastníci jsou podrobně sledováni a mohou kdykoli přerušit účast. Klinická vyšetření nejsou pro každého vhodná, ale váš lékař vám může říci, zda je to pro vás dobrou volbou.

Jak je to po léčbě?

Dlouhodobý výhled při rakovině thymu závisí na mnoha faktorech, včetně vašeho věku a vašeho celkového zdraví. A také na dalších faktorech, např. zda se při chirurgickém zákroku odstranil celý nádor, typ přítomných rakovinných buněk a stádium onemocnění. Jakmile léčba skončí, jsou nutné další kontroly k monitorování jakýchkoli vedlejších účinků léčby a k zajištění toho, aby se rakovina opět nevrátila.

Riziko návratu rakoviny je velmi reálné a může být zdrojem stresu a úzkosti u některých lidí. Zeptejte se svého lékaře na podporu nebo poradenství, pokud se ocitnete v emocionálním boji nebo se domníváte, že byste si rádi někým promluvili. To vám pomůže.

Vyrovnání se s rakovinou

Řešení diagnózy agresivnější rakoviny může být obzvláště obtížné, prakticky i emocionálně. Zkuste zůstat nohama na zemi, snažte se být dobře informováni o své rakovině a její léčbě – to může usnadnit rozhodování a můžete se lépe vyrovnat se s tím, co přijde.

Zkuste také mluvit s ostatními lidmi, kteří mají stejný problém – to může také pomoci.

Rakovina, která začíná v brzlíku, je hodně vzácná, dle dostupných údajů cca s méně než jedním případem na 100 000 diagnostikovaných osob. Příčina tohoto druhu rakoviny zůstává nejasná.

Sponzorováno

Info: Onkologická klinika VFN a 1LF UK v Praze již 30 let spolupracuje s Myasthenickým dispensářem Neurologické kliniky VFN a 1LF UK a s III chirurgickou klinikou 1LF UK při poskytování komplexní péče o nemocné s thymomy.

Co si dále můžete přečíst?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva