Sponzorováno

Střevní polypy – příznaky, příčiny, diagnostika a léčba polypů 4.58/5 (50)

  • Střevní polypy jsou abnormální výrůstky na sliznici tlustého střeva nebo konečníku. Mohou mít různé tvary, velikosti a histologické složení.
  • Některé polypy jsou malé a nezhoubné (benigní), zatímco jiné mohou mít potenciál se časem zvrhnout v rakovinu (maligní transformace), zejména pokud se jedná o určité typy polypů.
  • Většina střevních polypů nezpůsobuje žádné příznaky a je objevena náhodně při kolonoskopii. Polypy jsou obvykle diagnostikovány během kolonoskopie, kdy lékař může polyp nejen objevit, ale také jej odstranit a odeslat na histologické vyšetření, aby se určil jeho typ a riziko maligní transformace.
  • Léčba závisí na typu a velikosti polypu, ale často spočívá v jejich odstranění během kolonoskopie. U velkých nebo rizikových polypů může být nutný další chirurgický zákrok.

Střevní polypy jsou často bez příznaků. Nejlepší způsob, jak léčit střevní polypy, je odstranit je.

Střevní polypy jsou často bez příznaků. Nejlepší způsob, jak léčit střevní polypy, je odstranit je.

Střevní polypy, také známé jako kolorektální polypy, jsou výrůstky, které se objevují na povrchu tlustého střeva. Tlusté střevo, jak si dobře víte, je dlouhá trubice v dolní části zažívacího traktu. Je to místo, kde tělo „vyrábí“ a uskladňuje stolici.

Polypy, ať už kterékoliv, se vyskytují ve všech částech tlustého střeva, to je od konečníku až po koncovou část tenkého střeva. Sami o sobě většinou nejsou nebezpečné. Důvod, kvůli kterého je nutný časný záchyt je ten, že tyto polypy, neboli nezhoubné nádory, adenomy, do budoucna zpravidla mění svůj charakter a vzniká z nich rakovina tlustého střeva, což je v našich podmínkách jedno z nejčastějších nádorových onemocněních.

Polypy v tlustém střevě se mohou lišit ve velikosti a počtu.

Polypy tlustého střeva jsou vlastně malý svazek buněk, který se tvoří na výstelce tlustého střeva.

Takto vypadají střevní polypy - ilustrace

Takto vypadají střevní polypy – ilustrace

 

Typy střevních polypů

Existují tři typy polypů tlustého střeva:

  1. Hyperplastické polypy jsou neškodné a v drtivé většině se nevyvíjejí do rakoviny. Hyperplastický představuje většinu serátních lézí.
  2. Nejběžnější jsou adenomatózní polypy. Ačkoli většina se nikdy nevyvine do rakoviny, mají potenciál vyvinout se do rakoviny tlustého střeva. Známý též jako tubulární adenom. Jedná se o abnormální růst buněk, které tvoří žlázky ve sliznici tlustého střeva a konečníku.
  3. Maligní polypy jsou polypy, které jsou zaznamenány pod mikroskopickým vyšetřením, obsahují rakovinové buňky.

Dále je dělení polypů možné podle makroskopického hlediska:

  • polypy přisedlé (sesilní) – tvaru polokulovitého či podobného, které jsou se sliznicí spojeny širší plochou
  • polypy stopkaté – „visí“ ze sliznice na tenké stopce

Jaké jsou příznaky polypů tlustého střeva?

Ve většině případů polypy nevyvolávají příznaky. Pokud se však objeví příznaky, mohou zahrnovat:

  • krev ve stolici nebo krvácení z konečníku
  • bolest, průjem nebo zácpa, která trvá déle než jeden týden
  • nevolnost nebo zvracení, pokud máte velký polyp
  • bolesti a různé obstrukce. Někdy mohou velké polypy vytvořit zúžení střeva, to vede následně ke křečovitým bolestem břicha, nevolnosti, zvracení a zácpě.

Krev na vašem toaletním papíru nebo ve vaší stolici může být známkou rektálního krvácení a jako takový by tento problém měl být hodnocen lékařem.

Je důležité podstupovat pravidelné screeningové (vyšetřovací) testy k detekci všech existujících polypů. Když jsou polypy v počátečním stadiu, mohou být často během kolonoskopie bezpečně a kompletně odstraněny. Odstranění polypů může snížit riziko vzniku rakoviny tlustého střeva.

Co způsobuje polypy v tlustém střevě?

Lékaři neznají přesnou příčinu střevních polypů, ale je zřejmé, že polypy jsou výsledkem abnormálního růstu tkáně.

Tělo pravidelně tvoří nové zdravé buňky, které nahrazují staré buňky, jež jsou poškozené nebo již nejsou potřebné. Růst a dělení nových buněk je obvykle regulován. V některých případech však nové buňky rostou a dělí se, aniž by to bylo potřebné. Tento nadměrný růst způsobuje tvorbu polypů. Polypy se mohou vyvinout v jakékoli oblasti tlustého střeva.

Důvodů proč polypy vznikají může být celá řada, od nadměrného dráždění sliznice, až po vrozené formy. Polyp, ať už kteréhokoliv typu, je v tlustém střevě vždy prekanceróza (riziko pro vznik zhoubného nádoru), kdy s časem a postupnou přeměnou samotného adenomu se významně
zvyšuje riziko maligního zvratu, tj. přechodu ve zhoubný nádor.

Kdo je nejvíce ohrožen střevními polypy?

Ačkoli specifická příčina polypů tlustého střeva není známa, existují určité faktory, které mohou zvýšit riziko vývoje těchto polypů. Mezi tyto rizikové faktory patří:

  • věk nad 50 let
  • máte nadváhu
  • máte rodinnou anamnézou polypů nebo rakoviny tlustého střeva
  • měli jste již polypy v minulosti
  • riziko je větší u těch, jenž měli rakovinu vaječníků nebo rakovinu dělohy před dosažením věku 50 let
  • máte zánětlivé stavy, který postihují střevo, jako je Crohnova nemoc nebo ulcerózní kolitida
  • máte nekontrolovaný diabetes typu 2
  • máte dědičnou poruchou, jako je Lynchův syndrom nebo Gardnerův syndrom

Životní styl, který může přispět k růstu polypů tlustého střeva, zahrnuje:

  • kouření
  • časté pití alkoholu
  • máte sedavý životní styl
  • jíte stravu s vysokým obsahem tuku

A jak snížit riziko vzniku polypů v tlustém střevě? Pokud změníte způsob života tak, aby jste se vyvarovali rizikovému chování, snížíte tím riziko jejich vzniku. Pravidelné užívání nízké dávky aspirinu a přidání více vápníku do stravy může také pomoci zabránit vzniku polypů. Váš lékař může mít další návrhy na snížení rizika. Zeptejte se ho.

Sponzorováno

Jak jsou diagnostikovány střevní polypy?

Polypy lze nalézt díky řadě testů. Tyto testy mohou například:

  • Kolonoskopie. To je nejčastější případ. Během tohoto postupu je kamera připojená k tenké, ohebné trubičce. Konečníkem je zavedena do střeva. To umožňuje lékaři zobrazit konečník a střevo. Pokud je nalezen polyp, může jej lékař okamžitě odstranit nebo vzít vzorky tkáně k další analýze.
  • Sigmoidoskopie. Tato metoda screeningu je podobná kolonoskopii, ale může být použita pouze k zobrazení konečníku a dolního tlustého střeva. Nemůže být použita k provedení biopsie (odběru vzorku tkáně). Pokud váš lékař zjistí polyp, budete muset naplánovat kolonoskopii, abyste jej odstranil.
  • Klystýr & baryum. Zde lékař injektuje tekuté baryum do konečníku a pak použije speciální rentgenový snímač pro snímání tlustého střeva. Baryum způsobuje, že se na obrázku objeví bílá barva. Vzhledem k tomu, že polypy jsou tmavé, lze je snadno identifikovat oproti bílé barvě.
  • CT kolonografie. Tento postup používá CT snímku k vytvoření obrazů tlustého střeva a konečníku. Po skenování počítač kombinuje obrazy tlustého střeva a konečníku tak, aby vytvořil jak 2-D, tak 3-D pohledy na danou oblast. CT kolonografie se někdy nazývá virtuální kolonoskopie. Může vykazovat otoky tkání, vředy a polypy.
  • Test stolice. Váš lékař vám dá zkušební sadu a pokyny pro odebrání vzorku stolice. Vzorek pak přinesete do ordinace svého lékaře k analýze, zejména k vyšetření mikroskopického krvácení. Tento test vám ukáže, jestli máte krev ve stolici, což může být znamením polypu.

Jak se léčí střevní polypy?

Nejlepší způsob, jak léčit střevní polypy, je odstranit je. Lékař pravděpodobně odstraní vaše polypy během kolonoskopie. Polypy jsou pak vyšetřeny pod mikroskopem, aby se zjistilo, o jaký typ polypu jde a zda jsou přítomny nějaké nádorové buňky. Lékaři vás většinou mohou zbavit polypů bez operace.

Může se však stát, že polypy nemohou být odstraněny během kolonoskopie, pokud jsou např. velké. Ve většině případů to pak může být provedeno laparoskopickou operací. Tento typ operace je minimálně invazivní a používá nástroj nazývaný laparoskop. Laparoskop je dlouhá, tenká trubice se světlem a kamerou s vysokým rozlišením vpředu. Přístroj se vloží přes řez do břicha. Jakmile má váš chirurg vizuální kontakt, odstraní polypy pomocí speciálního nástroje.

Patolog, nebo někdo, kdo se specializuje na analýzu tkání, zkontroluje polypy, zda náhodou neobsahují rakovinné buňky.

Lékař pravděpodobně odstraní vaše polypy během kolonoskopie.

Lékař pravděpodobně odstraní vaše polypy během kolonoskopie.

 

Jaký je dlouhodobý výhled pro někoho se střevními polypy?

Střevní polypy jsou obvykle nekarcinogenní a považují se za neškodné. Často nezpůsobují žádné příznaky, pokud nejsou dostatečně velké. Odstranění polypů může snížit nebo eliminovat všechny související příznaky. Může to také pomoci v prevenci vzniku rakoviny tlustého střeva v budoucnu.

Pokud máte polypy, máte vyšší riziko vzniku dalších polypů v budoucnu. Lékař obecně doporučuje opakované vyšetření za dobu tří až pěti let.

Jak lze zabránit vzniku polypů ve střevě?

Zdravý jídelníček může pomoci zabránit vzniku polypů tlustého střeva. Co to znamená? Jíst více ovoce, zeleninu, celozrnné výrobky a libové maso. Zvýšením příjmu vitamínu D a vápníku můžete také zabránit vzniku polypů. Potraviny bohaté na vitamín D a vápník jsou například:

  • brokolice
  • jogurt
  • mléko
  • sýr
  • vejce
  • játra
  • ryby

Můžete dále snížit riziko vzniku polypů v tlustém střevě tím, že snížíte příjem potravin s vysokým obsahem tuku, příjem červeného masa a zpracovaných potravin. Když skončíte s kouřením a zahrnete do své rutiny cvičení, uděláte další důležitý krok k zabránění vzniku polypů v tlustém střevě.

Suma sumárum

Střevní polypy obvykle nezpůsobují žádné příznaky a jsou nejčastěji objeveny na rutinních kontrolách střev, jako je kolonoskopie nebo sigmoidoskopie. Nejlepší možností, jak zjistit, zda máte střevní polypy, je pravidelné vyšetření střev.

Polypy mohou být často odstraněny současně s vyšetřením. I když jsou polypy obvykle benigní (tj. nezhoubný útvar), lékaři je nejčastěji odstraňují, protože některé typy polypů se mohou později vyvinout v rakovinu. Odstranění polypů ve střevě může pomoci zabránit pozdějšímu rozvoji rakoviny tlustého střeva. Obecně platí, že čím je polyp větší, tím větší je riziko rakoviny.

Prakticky u kohokoliv se mohou vyvinout polypy tlustého střeva. Jste ve vyšším nebezpečí, pokud je vám 50 nebo jste starší, máte nadváhu nebo jste kuřák či máte osobní nebo rodinnou anamnézu polypů tlustého střeva nebo rakoviny tlustého střeva.

Nejlepší prevencí rakoviny tlustého střeva je pravidelné vyšetření střev (na přítomnost polypů a podobně).

Zdravá výživa, včetně potravin bohatých na vitamín D, vápník a vlákninu, může snížit riziko vývoje střevních polypů.

Co si dále o střevech a jejich zdraví přečíst?

VIDEO: Kolonoskopie – endoskopické vyšetření s možností odstranit drobné nádorky střeva (polypy)

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

3 Komentářů u článku “Střevní polypy – příznaky, příčiny, diagnostika a léčba polypů”

  1. Kopencová Jiřina napsal:

    Je to přesně podle skutečnosti, byla jsem na tom ve čtvrtek a musím se pochlubit zvládla jsem to bez injekce.Supéééééééééér

  2. Petra napsal:

    Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jak dlouho se vytvářejí polypy v konečníku a tlustém střevě děkuji za odpověď

    • Daniel Borník napsal:

      Polypy v konečníku a tlustém střevě se vytvářejí postupně, a tento proces může trvat několik let. Vznik polypů je často pomalý a asymptomatický, což znamená, že mnoho lidí nemusí mít žádné příznaky, dokud polypy nedosáhnou větších rozměrů nebo se nezmění v maligní (rakovinné) nádory.

      Osoby s rodinnou anamnézou polypů nebo kolorektálního karcinomu mají vyšší riziko a polypy se u nich mohou vyvinout rychleji. Chronické střevní zánětlivé nemoci, jako je ulcerózní kolitida nebo Crohnova nemoc, mohou také urychlit tvorbu polypů. A i strava s vysokým obsahem tuků a červeného masa a nízkým obsahem vlákniny může přispívat k tvorbě polypů. Kouření a nadměrné pití alkoholu také zvyšují riziko.

      Kvůli pomalému růstu polypů jsou pravidelné screeningy, jako je kolonoskopie, velmi důležité. Doporučení ohledně frekvence těchto kontrol závisí na věku a individuálním rizikovém profilu pacienta, ale obecně se doporučuje začít kolem 50. roku života, nebo dříve, pokud existuje zvýšené riziko.

      Včasné odhalení a odstranění polypů může významně snížit riziko vzniku kolorektálního karcinomu. Proto je důležité dodržovat doporučené screeningové programy a konzultovat jakékoli obavy s lékařem. Obecně se tedy bavíme o létech.

Zanechat komentář ke článku

Zpráva