Sponzorováno

Revmatoidní faktor 4.89/5 (9)

Revmatoidní faktor je autoprotilátka, protein imunoglobulin M (IgM), který je produkován imunitním systémem těla. Autoprotilátky napadají vlastní tkáně člověka a mylně identifikují tkáň jako „cizí“. Zatímco biologická role revmatoidního faktoru není dobře pochopena, její přítomnost je užitečná jako indikátor zánětlivé a autoimunitní aktivity. Test, který detekuje a měří revmatoidní faktor v krvi může být použit spolu s dalšími testy k diagnostice revmatoidní artritidy či jiného onemocnění.

Revmatoidní artritida je chronické, systémové autoimunitní onemocnění, které způsobuje zánět, bolest, ztuhlost a destruktivní změny v rukou, nohou a dalších kloubech v celém těle. Někteří pacienti mohou vykazovat známky únavy, nízké horečky a ztrátu hmotnosti.

Sponzorováno

Tato nemoc může postihnout každého v jakémkoli věku, ale obvykle se vyvíjí v pozdních dětských letech u žen a ve věku od 60 do 80 let u mužů. Více než 70% pacientů postižených revmatoidní artritidou je ženy. Průběh a její prognóza jsou proměnlivé. Může se rozvíjet a postupovat pomalu nebo rychle. V některých případech může u některých lidí docházet k remisi. Neléčená revmatoidní artritida může zkrátit život osoby a může během několika let napáchat na těle značné škody.

Existuje celá řada léčebných postupů k minimalizaci komplikací této nemoci, ale závisí na přesné diagnóze a na začátku léčby před vznikem významných poškození kloubů.

Právě pro detekci revmatoidní artritidy byl použit revmatoidní faktor. Vzhledem k tomu, že citlivost a specifičnost revmatoidního faktoru nejsou ideální, jsou často prováděny jiné laboratorní testy ve spojení s jeho testováním. Asi 80% pacientů s revmatoidní artritidou bude mít pozitivní test na revmatoidní faktor, ale může být negativní u lidí, kteří mají klinické příznaky RA.

Sponzorováno

Revmatoidní faktor je tedy protilátka zaměřená proti imunoglobulinům (protilátkám) lidského těla (jednoduše řečeno protilátka proti protilátkám), kterou můžeme v krvi najít u některých autoimunitních chorob.

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost




Přečtěte si také naše další články