Sponzorováno

Jak vybrat tu správnou matraci do postele? 4.8/5 (25)

  • Výběr správné matrace je klíčový pro zajištění zdravého a pohodlného spánku, protože matrace hraje klíčovou roli při podpoře páteře a celkového komfortu během spánku. V tomto našem průvodci najdete několik kroků, které vám pomohou vybrat si správnou matraci.
  • Zvažte svůj typ těla a postavy: Různé matrace jsou vhodné pro různé typy postav. Pokud jste těžší, může být pro vás vhodná pevnější matrace, zatímco lehčí jedinci mohou preferovat měkčí matrace.
  • Zvažte svůj spánek a preference: Pokud spíte na boku, mohou být pro vás vhodné matrace s větší podporou pro boky a ramena. Pokud spíte na zádech, budete potřebovat matraci, která udržuje páteř v rovné poloze. Pokud spíte na břiše, bude třeba matraci, která minimalizuje zakřivení krku a dolní části zad.
  • Rozhodněte se mezi různými typy matrací: Matrace mohou být pružinové (innerspring), paměťové pěnové (memory foam), latexové nebo hybridní (kombinace různých materiálů). Každý typ matrace má své vlastní výhody a nevýhody, a proto je důležité zvážit, který typ vám nejlépe vyhovuje.
  • Testujte matrace osobně: Ideální je vyzkoušet matrace osobně před zakoupením. Navštivte obchod s matracemi a lehněte si na několik různých modelů. Pamatujte, že pohodlí matrace je subjektivní, a co jednomu člověku vyhovuje, nemusí být vhodné pro druhého.
  • Zvažte kvalitu a značku: Investice do kvalitní matrace je investicí do vašeho zdravého spánku. Značky s dobrou pověstí často nabízejí lepší podporu a dlouhou životnost matrace.
  • Přečtěte si recenze a hodnocení: Přečtěte si recenze od jiných zákazníků a vyhledejte hodnocení matrací online. To vám může poskytnout užitečné informace od lidí, kteří již matraci vlastní.
  • Zkontrolujte záruku a možnost vrácení: Ujistěte se, že matrace má adekvátní záruku a možnost vrácení, pokud by se nepřizpůsobila vašim potřebám.
  • Pamatujte, že dobrá matrace je investicí do vašeho zdraví a spánkového komfortu, a proto byste měli věnovat dostatek času výběru té správné. Nezapomínejte také na vhodný podklad pro matraci (např. rošt) a správnou péči o matraci, aby vám sloužila co nejdéle.

Jak vybrat tu správnou matraci do postele?Budíte se unavení? Nedivte se, když se za noc i osmdesátkrát otočíte. A to nemusí být ani horka. Ročně prý přespíme přes tři tisíce hodin. Milan připisoval osobní ztráty stresu z práce, hypotéky, z manželčina úspěšného šéfa a postupně i kilům, které se na něj lepily. „Chrápal jsem a dusil se, tak jsem dostal na noc dýchací přístroj. V masce je to určitě lepší, ale nevím, kdy naposledy jsem sladce usnul a probudil se vyspalý,“ zamýšlí se nad dírou, kterou za dva roky výlezu na posteli.

Boj s prodavačem se mu jevil lehčí než válka s osobní váhou. „Naše matrace měla sice prodlouženou záruku a byla prý ortopedická, ale nosnost měla jen do sto dvacet kilo. Nerad to přiznávám, ale vážím víc,“ zastyděl se Milan, když si uvědomil, že při posuzování reklamace by se na to přišlo. Vždy však bylo snazší koupit si kvalitnější matraci jak zhubnout …

Na deset let

„Nekvalitní matrace mívají nosnost do devadesáti, nanejvýš sto dvacet kilogramů. Kvalitní matrace unesou i stopadesát až sto devadesát kilo, přičemž záruka se vztahuje právě na to, že se neproleží,“ upozorňuje na důležitý detail odborník na spánek Július Vrábeľ. „A to alespoň osm, ale i deset let!“ konkretizuje věk, kterého by se měla dožít kvalitní matrace v dobré kondici. A jak je to s tvrdostí? „Tvrdost matrace si zvolte podle své tělesné hmotnosti.

Lehký člověk si může vybrat měkčí matraci, který kopíruje tvar jeho těla, těžší tělo však potřebuje pevnější oporu. Matraci si musíte vyzkoušet!

Lehněte si na záda a pokud snadno vsunete ruku mezi tělo a matraci v oblasti kříže, je pro vás matrace tvrdá. Pokud ruku pod tělo nevsunete, ležíte na příliš měkkém,“ přidává odborník další dobrou radu. „Ověřte si i kvalitní, nezávislou certifikaci matrací a polštářů, kterou výrobce prokazuje jejich neškodnost. Ta vás ochrání před rizikem spaní na zdraví škodlivých chemických barvách a komponentech v pěnách, před chemickými lepidly a nekvalitními potahy.“

Nespíte?

Zvířata po osmi dnech bez spánku zahynou. Vy jednu probdělou noc prožijete, ale pocítíte to. Dospíte ji co nejdříve.

Každý z nás platí za nevyspání po svém, ale nejčastěji poruchou koncentrace, pocitem ospalosti, zhoršením celkové nálady či bolestí hlavy. „Nejlepší je dospat nedostatek čím dříve. Tehdy nevznikají přetrvávající následky,“ radí odbornice. A přestože kvalitní spánek je k nezaplacení, i ten nekvalitní je lepší než nic. „Většinou jde o subjektivní pocit nekvalitního spánku, například o mělký spánek a opakované probouzení, což však ne vždy odpovídá realitě. I snové aktivity ovlivňují pocit z kvality spánku. Nějaký spánek je však vždy lepší než žádný!“

Ven z postele!

Do usnutí by vám mělo stačit deset až patnáct minut. Pokud se v posteli převalujete více než půl hodiny, případně i hodinu, vstaňte!

„Jděte na procházku nebo něco manuálně udělejte v domácnosti – vyžehlete prádlo, ukliďte zásuvky, umyjte nádobí. Ale nesedejte si před televizor nebo před počítač!“ varuje před osudovou chybou MUDr. Kubovčáková. „Televizor a počítač způsobují, že se ještě více ponoříte do sebe a oddálíte spánek. Rozumnější je jít ven na procházku, i když uprostřed noci. Délka procházky není limitována. První únavu překonejte, vraťte se do postele až po tom, co pocítíte další ospalost po delším chození.“ Nejděte však příliš daleko, abyste se ještě byli schopni vrátit.

Sponzorováno

Vyberte si správnou matraci

Podstatné centimetry

Čím vyšší matrace, tím komfortnější se vám na ní spí a snadněji se z ní vstává. Nejnižší kvalitní zdravotní matrace má výšku 15 cm. Každý centimetr navíc je komfort k dobru.

Každý na svém

Abyste měli v manželské posteli stejný komfort, existují duální matrace. Z jedné strany je matrace měkčí az druhé strany tvrdší, stačí ji otočit. Jedena velká matrace se vyplatí pouze partnerům, kteří jsou výškově a hmotnostně vyrovnání.

Pamatujte na pěnu

Pokud tělo stlačí pružinu v matraci, ta automaticky vyvine protitlak. Tělo se tlaku brání, nechce proleženiny, proto se otočíte za noc až osmdesátkrát! Matrace s kvalitní paměťovou pěnou snižují počet pohybů během spánku na dvacet. Pěna se vytvaruje podle těla a poskytuje mu oporu bez protitlaku.

Měkká a tvrdá

Tvrdší matrace jsou ortopedické. Všechny kvalitní matrace nicméně obsahují i z měkké paměťové pěny, která by měla mít alespoň čtyři centimetry. Pod ní je tuhá studená pěna. Pěnové matrace můžete položit na jakýkoliv rošt. V teple oceníte, pokud je matrace oboustranná – má letní chladivou a zimní hřejivou stranu.

Testujte dvakrát

V prvním kole si v prodejně poležte na matraci asi deset minut. Pak si dejte patnáctiminutovou pauzu a v druhém kole si vyberte dva matracové favority, mezi nimiž se rozhodněte. První noc nemusí být ideální, na matraci si někteří lidé zvykají i týdny – zvláště pokud dlouho spávali na nekvalitní. Po dvou týdnech by však již každý měl být zvyklý na svuji novou matraci.

Žádejte certifikát

Certifikát zdravotního produktu první kategorie v rámci EU je nejvyšší možná zdravotní certifikací v rámci Evropské unie. Záruka deset až dvanáct let se vztahuje nejen na neproležení matrace, ale i na roztoče v ní.

Na materiálu záleží

Nejnovějším hitem se staly matrace z viscoelastické polyuretanové, takzvané líné, pěny. „Tento materiál totiž mění svoji tvrdost v závislosti na teplotě a tlaku těla uživatele,“ dává jednoduché zdůvodnění Marek Blažej z firmy Gumotex.

„To znamená, že matrace při kontaktu s tělesným teplem měkne, tělu ustupuje, čímž dochází k rovnoměrnému rozložení hmotnosti a skvělému přizpůsobení křivkám lidského těla.“

Díky efektu takzvaného pomalého vracení do původní polohy omezuje protitlak, nedochází k narušení krevního oběhu a navíc je eliminován vznik proleženin. Svalstvo je během spánku naprosto uvolněné, což přispívá k celkové relaxaci organismu a zmírnění bolestí zad.

Matrace a poloha při spánku

Matrace a poloha při spánku

 

Další možností jsou studené pěny, někdy označované také jako HR z anglického High Resilience, tedy vysoce pružný, elastický. Jak napovídá již název, tento materiál se dokáže pružně přizpůsobit lidskému tělu. Zároveň však vyniká pevností a tvarovou stálostí, která zamezuje nežádoucím deformacím. Navíc má studená pěna výbornou prodyšnost, optimálně odvádí teplo a omezuje tím výskyt roztočů.

Novinkou jsou bio pěny. „Ty se vyznačují vysokým obsahem přírodních olejů, mají lepší antibakteriální vlastnosti a jsou ohleduplnější k životnímu prostředí,“ doplňuje Petr Vašíček.

Což takhle dát si sendvič

Dobré vlastnosti jednotlivých materiálů využívají takzvané sendvičové matrace. Skládají se z několika vrstev z odlišných materiálů nebo z několika vrstev stejného materiálu o různé objemové hmotnosti. „Většinou se k výrobě sendvičových matrací používá polyuretanová pěna neboli PUR pěna, a to studená nebo líná pěna, a kokosové vlákno spojené latexem, čímž vzniká takzvaná kokosovláknitá deska,“ říká Blažej.

Sendvičové matrace vynikají především svou tvarovou stálostí, která zamezuje nežádoucím deformacím. Navíc získaly svou oblibu i díky zajímavé kombinaci materiálů, umožňující zvolit si tvrdší či měkčí stranu matrace, a možnosti vybrat si z různých cenových variant.

Na jaké matraci spíte vy a jak jste ji vybírali?

A dále si přčtěte

VIDEO: Ortopedická lamelová matrace

VIDEO: Jak vybrat lamelový rošt

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

10 Komentářů u článku “Jak vybrat tu správnou matraci do postele?”

  1. Maxi-postele.cz napsal:

    Pěkně napsaný článek. Snad pomůže čtenářům s volbou správné postele.

    • David napsal:

      Většina lidí co spí na břiše, nemá ráda paměťovou pěnu, protože se do ní jako trošku propadnete. Jsou pro ně příjemnější tvrdší matrace.

  2. Olga napsal:

    Jo, souhlasím s komentářem, pěkný přehled materiálů a informací o moderních trendech matrací. Takových článků nikdy neuškodí, protože těch druhů a materiálů je tolik, že laik, jako třeba já, se v tom jen těžko vyzná. A podle toho potom taky vypadá ten nákup. Vybírala jsem novou matraci vloni na podzim a při návštěvě obchodu jsem si připadala jak balík z venkova, který o všech těch novinkách nemá ani zdání. Každopádně jsem si některé matrace vyzkoušela, ujasnila jakou vlastně chci a pak objednala na internetu. Moc mi pomohla paní operátorka na telefonu z eshopu http://www.matrace-comfort.cz. Spolu jsme probraly, jaká by pro mohla být pro mě nejlepší (pomalu jsem tomu nevěřila, ale shodla se s tou, kterou jsem si zkoušela v obchodě) a objednala jsem ji. Za pár dní mi přišla a zpětně musím potvrdit, že volba byla dobrá a spí se mi moc dobře :-)

  3. Karel napsal:

    Článek se mi líbí. Když jsem naposledy vybíral matraci, zažíval jsem hotové martyrium. Zdá se mi, že se člověku dostává minimum informací vzhledem k tomu, kolik různých typů, materiálů či značek je na trhu. Je to přesně tak, jak zmínila paní Olga – člověk si při samotné koupi připadá jako balík z vesnice. Za sebe bych možná doporučil ještě tento článek: http://www.nejmatrace-postele.cz/Pomoc-s-vyberem-matrace/?force_sid=f9dd0023d82c073d349fe7a31c9fc19b, kde se člověk dozví také mnoho užitečných rad (nemluvě o tom, že když jsem je zavalil svými banálními dotazy, byli ochotní mi na vše odpovědět)

  4. Eda napsal:

    Pěkný článek :-)
    Zajímavé informace jsem našel i na http://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/interier-a-vybaveni/co-je-dulezite-pro-spravny-vyber-matrace-do-postele/ nebo http://www.novostavbyzprahy.cz/nove-bydleni-v-praze/k-pohodlnemu-bydleni-patri-kvalitni-postel-a-matrace/. Myslím, že informací není nikdy dost, tak kdo se o to teď zajímá jako já, může kouknout ;-)

  5. Lenka napsal:

    Článek se mi velice líbí, dobře popsané, pomůže to utřídit si co vlastně člověk chce. I na ostatních odkazech jsou zajímavé informace. Ještě můžu zmínit článek o výběru matrace http://www.i-matrace.cz/jakou-matraci-vybrat/

    Jediné s čím tak trochu nesouhlasím je, že matrace s nosností do 120 kg není kvalitní. A také s životností matrace, ano myslím si že z může matrace vydržet 10 i více let, ale předpokládám, že z hygienického hlediska to bude mnohem méně.

  6. Aneta napsal:

    Článek je moc pěkný, volba matrace není lehká záležitost, hlavně když ještě má člověk třeba problém se zády. Já sem to řešila asi rok a půl zpět, moc mi pomohl konfigurátor http://www.drsleep.cz/cs/o-konfiguratoru kde stačí zadat parametry, svoje preference a hodně Vám to okřeše tu širokou nabídku dle vašich potřeb

  7. Matracové chrániče napsal:

    K výběru matrací toho je všude spoustu a určitě vám poradí i v prodejně. Nemělo by se ale také zapomínat na nějaký ten matracový chránič. Jednak se tím určitě prodlouží její životnost a zadruhé to může zlepšit i samotný pocit z ležení na matraci. Ten snímatelný obal, ve kterém dnes matrace většinou jsou, nestačí. Mnoho lidí jej zaměňuje za chránič, ale není to totéž. Terka

Zanechat komentář ke článku

Zpráva