Sponzorováno

Sezónní afektivní porucha – příznaky, příčiny a léčba 4.63/5 (8)

Sezónní afektivní porucha - příznaky, příčiny a léčbaSezónní afektivní porucha je typ deprese, která souvisí se změnami v sezóně (období v roce) – začíná a končí přibližně ve stejnou dobu každý rok. Pokud jste jako většina lidí se sezónní afektivní poruchou, vaše příznaky začínají na podzim a pokračují v zimních měsících, snižuje se vám energie a cítíte se náladově. Méně často způsobuje sezónní afektivní porucha depresi na jaře nebo na začátku léta.

Léčba sezónní afektivní poruchy může probíhat světelnou terapií (fototerapií), pomocí léků a psychoterapií.

Přestaňte si nalhávat, že je to jen zimní únava nebo něco podobného. Třeba je to sezónní afektivní porucha. Ujistěte se, že vaše nálada a motivace zůstanou po celý rok stabilní.

Symptomy (příznaky) sezónní afektivní poruchy

Ve většině případů se symptomy sezónních afektivních poruch objevují během pozdního podzimu nebo během začátku zimy a odcházejí během prvních slunečných dnů jara a léta. Méně často lidé s touto poruchou mají problémy na jaře nebo v létě. V obou případech mohou příznaky začít mírně a příznaky stoupají s tím, jak postupuje problémová sezóna.

Příznaky sezónní afektivní poruchy mohou zahrnovat:

  • Pocit deprese po většinu dne, téměř každý den
  • Ztráta zájmu o aktivity, které jste si dříve užívali
  • Cítíte, že máte málo energie
  • Máte problémy se spaním
  • Změny chuti nebo vaší hmotnosti
  • Pocit pomalosti
  • Vyskytují se obtíže při soustředění
  • Pocity beznaděje, bezcennosti nebo provinění
  • V extrémních případech jsou časté myšlenky na smrt nebo sebevraždu

Podzimní a zimní sezónní afektivní porucha

Symptomy specifické pro zimní nástup sezónní afektivní poruchy, někdy nazývané zimní deprese, mohou zahrnovat:

  • Máte problémy vstát, často ráno zaspíte
  • Změna chuti k jídlu, zejména touha po jídlech s vysokým obsahem sacharidů
  • Přibývání na váze
  • Únava nebo pocit toho, že jste bez energie

Jarní a letní sezónní afektivní porucha

Symptomy specifické pro sezónní afektivní poruchu v létě, někdy nazývaná letní deprese, mohou zahrnovat:

  • Problémy se spánkem (nespavost)
  • Nechutenství
  • Ztráta váhy
  • Úzkost

Sezónní afektivní porucha a bipolární porucha

U některých lidí s bipolární poruchou mohou jaro a léto přinést příznaky mánie nebo méně intenzivní formy mánie (hypomanie) a naopak zase zima a podzim mohou být více v depresi.

Je normální cítit smutek nebo méně energie pár dní. Pokud se však nemůžete dlouhodobě motivovat k činnostem, které obvykle děláte, navštivte svého lékaře. To je zvláště důležité, když se u vás změnily spánkové vzorce a chuť k jídlu, obracíte se na alkohol pro uvolnění, nebo cítíte beznaději a myslíte na sebevraždu.

Příčiny sezónní afektivní poruchy

Specifická příčina sezónní afektivní poruchy zůstává neznámá. Některé faktory, které mohou vstupovat do hry, jsou:

  • Vaše biologické hodiny (cirkadiánní rytmus). Snížená úroveň slunečního světla na podzim a na zimu může způsobit zimní nástup této poruchy. Toto snížení slunečního světla může narušit vnitřní hodiny vašeho těla a vést k pocitům deprese.
  • Hladiny serotoninu. Pokles serotoninu, chemické látky mozku (neurotransmiter), který ovlivňuje náladu, může hrát roli v této poruše. Snížení slunečního záření může způsobit pokles serotoninu, což ve finále může vyvolat depresi.
  • Hladina melatoninu. Změny v období mohou narušit rovnováhu hladiny melatoninu v těle, která hraje roli ve spánků a vaší náladě.

Diagnostika

Dokonce i po důkladném ohodnocení může někdy být pro lékaře nebo odborníka na duševní zdraví obtížné diagnostikovat sezónní afektivní poruchu, protože i jiné typy deprese nebo jiných duševních stavů mohou způsobit podobné příznaky.

Sponzorováno

K diagnostice lékař používá vyhodnocení těchto projevů:

  • Fyzická prohlídka. Váš lékař může provést fyzickou prohlídku a může se vás ptát na různé otázky o vašem zdraví. V některých případech může být deprese spojena se základním zdravotním problémem.
  • Laboratorní testy. Váš lékař může například udělat krevní test nazvaný kompletní krevní obraz nebo testovat štítnou žlázu, aby se ujistil, že funguje správně.
  • Psychologické hodnocení. Lékař se vás může ptát na vaše příznaky, myšlenky, pocity a vzorce chování. To vše v souvislosti s psychologickým vyšetřením.

Léčba sezónní afektivní poruchy

Léčba sezónní afektivní poruchy může zahrnovat světelnou terapii, léky a psychoterapii.

Světelná terapie

Při světelné terapii, nazývané také fototerapie, sedíte kousek od speciálního světelného zdroje – jste takto vystaveni jasnému světlu hned po probouzení každý den. Světelná terapie napodobuje přirozené venkovní světlo a zdá se, že způsobuje změnu v chemikáliích v mozku spojených s náladou.

Světelná terapie je jedním z prvních léčebných postupů. Obvykle začíná pracovat v několika dnech až za několik týdnů a způsobuje jen velmi málo vedlejších účinků.

Léky

Někteří lidé s touto poruchou velmi dobře reagují na na vhodnou antidepresivní léčbu, zvláště pokud jsou příznaky docela závažné.

Rozšířená verze antidepresivního bupropionu (Wellbutrin XL, Aplenzin) může pomáhat předcházet depresivním epizodám u lidí s anamnézou tohoto problému. Jiné antidepresiva mohou být také běžně užívány k léčbě sezónní afektivní poruchy.

Mějte na paměti, že může trvat i několik týdnů, než si všimnete plného přínosu antidepresiv.

Psychoterapie

Psychoterapie je další možností léčby sezónní afektivní poruchy. Typ psychoterapie známý jako kognitivní behaviorální terapie vám může pomoci.

Propojení mysli a těla

I další alternativní metody mohou pomoci. Tak například:

Životní styl + alternativní a domácí prostředky

Kromě léčebného plánu pro sezónní afektivní poruchu můžete dělat:

  • Vytvořte si své prostředí slunečnější a jasnější. Otevřete žaluzie, ořízněte větve stromů, které blokují sluneční světlo nebo přidejte do vašeho domova světlíky. Při práci doma nebo v kanceláři se posaďte blíž k otevřeným oknům.
  • Jděte ven. Dejte si dlouhou procházku, jděte na oběd v nedalekém parku nebo jednoduše sedněte na lavičku a nasajte slunce. Dokonce i v chladných nebo zakaboněných dnech může pomoci venkovní světlo.
  • Cvičte pravidelně. Cvičení a další druhy fyzické aktivity pomáhají zmírnit stres a úzkost.

Některé bylinné přípravky nebo techniky mysli a těla se někdy používají k pokusu o zmírnění symptomů deprese, i když není jasné, jak účinná jsou tyto metody léčby pro sezónní afektivní poruchu.

Sponzorováno

Máte s touto poruchou nějaké zkušenosti? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva