Sponzorováno

Kyanid 4.88/5 (8)

Kyanid je jedním z nejznámějších a nejnebezpečnějších jedů. Ale tato potenciálně smrtelná chemická látka má také řadu legitimních použití.

Co přesně je tedy kyanid?

Kyanid je chemická sloučenina sestávající z uhlíku a dusíku. Může mít mnoho různých forem, jako je kyanid sodný, kyanid draselný nebo kyanovodík – to je jen několik z nich. Mnoho variant kyanidu je pro člověka velmi jedovatých a způsobuje smrt během několika minut. Nebezpečnost chemikálie je podtržena faktem, že řada předních nacistů používala samovražedné pilulky s kyanidem draslíku, aby se zabili ke konci druhé světové války.

Jednou z nejnebezpečnějších variant je kyanovodík, který má podobu plynu při pokojové teplotě a může být inhalován.

Na co se používá kyanid?

Kyanid má mnoho forem použití. Je důležitý při těžbě zlata a stříbra, kde se používá k rozpouštění kovů a jejich rud. Používá se také v průmyslové chemii, například při výrobě materiálu nylonu, a má také řadu lékařských použití.

Tato chemikálie se také používá při ničení škůdců – je klíčovou složkou jedu, který slouží k usmrcení zvířat, jako jsou třeba krysy.

A je také používán k nezákonnému rybolovu a pytláctví po celém světě – s zaznamenanými incidenty pytláků v Africe, kteří ho používali k otrávení vodních zdrojů, aby zabili slony kvůli jejich slonovině.

  • Kyanid je rychle působící, potenciálně smrtelná chemikálie, která může existovat v různých formách.
  • Kyanid může být bezbarvý plyn, jako kyanovodík (HCN) nebo chlorid kyanogen (CNCl), nebo krystalická forma, jako je kyanid sodný (NaCN) nebo kyanid draselný (KCN).
  • Kyanid je někdy označován jako „hořká mandlová“ vůně, ale nevyvolává vždy zápach a ne každý může tento zápach odhalit.

Kyanid je uvolňován z přírodních látek v některých potravinách a v některých rostlinách, jako je maniok či mandle. Semena z obyčejného ovoce, jako jsou meruňky, jablka a broskve, mohou mít také značné množství chemických látek, které se metabolizují na kyanid. Jedlé části těchto rostlin obsahují mnohem nižší množství těchto chemikálií.

Kyanid je také obsažen v cigaretovém kouři a spalovacích produktech ze syntetických materiálů, jako jsou plasty.

Ve výrobě se kyanid používá k výrobě papíru, textilií a plastů. Je přítomen v chemikáliích používaných k vývoji fotografií. Soli kyanidu se používají v metalurgii pro galvanické pokovování, čištění kovů a odstraňování zlata z rudy. Kyanidový plyn se používá k vyhlazování škůdců v lodích a budovách.

Kyanid vodíku, pod jménem Zyklon B, byl používán při genocidě Němci ve druhé světové válce.

Některé zprávy také naznačily, že během války mezi Íránem a Irákem v 80. letech se plynný kyanovodík mohl použít spolu s jinými chemickými látkami proti obyvatelům kurdského města Halabja v severním Iráku.

Jak funguje kyanid

Rozsah otravy způsobený kyanidem závisí na množství kyanidu, kterému je člověk vystaven, na způsobu expozice a na době, kdy je osoba vystavena. Dýchání kyanidového plynu způsobuje nejvíce škod, ale také polknutí kyanidu může být velmi toxické. Plynný kyanid je nejvíce nebezpečný v uzavřených místech – v budovách (méně škodlivý je venku). Kyanidový plyn je méně hustý než vzduch – takže stoupá nahoru.

Jak funguje? Kyanid zabraňuje tomu, aby buňky těla používaly kyslík. Když k tomu dojde, buňky umírají. Kyanid je nejvíce škodlivý pro srdce a mozek, protože srdce a mozek používají hodně kyslíku.

Sponzorováno

Příznaky expozice kyanidu

Lidé, kteří jsou vystaveni působení malého množství kyanidu jeho dýcháním, absorpcí skrze kůži nebo přes potraviny, které ho obsahují, mohou během několika minut vykazovat některé nebo všechny následující příznaky:

  • Závrať
  • Bolest hlavy
  • Nevolnost a zvracení
  • Rychlé dýchání
  • Rychlá srdeční frekvence
  • Neklid
  • Slabost

Vystavení velkému množství kyanidu jakoukoli cestou může také způsobit tyto další účinky na zdraví:

  • Křeče
  • Ztráta vědomí
  • Nízký krevní tlak
  • Poranění plic
  • Porucha dýchání vedoucí k úmrtí
  • Pomalá srdeční frekvence

Dlouhodobé účinky kyanidu na zdraví

Přeživší osoby s vážnou otravou kyanidem často vykazují poškození srdce, mozku a nervů.

Jak se můžete chránit a co dělat, pokud jste vystaveni působení kyanidu

Vzhledem k tomu, že dýchání je pravděpodobně primární cestou expozice kyanidu, opusťte oblast, kde byl uvolněn kyanidový plyn a snažte se dostat na čerstvý vzduch. Rychlý pohyb do oblasti, kde je k dispozici čerstvý vzduch, je vysoce účinný při snižování expozice kyanidovému plynu. Pokud byl kyanidový plyn vypuštěn venku, přesuňte se z oblasti, kde byl uvolněn. Pokud se nemůžete dostat z oblasti, kde byl uvolněn kyanidový plyn, zůstaňte co nejníže při zemi. Pokud by uvolnění kyanidového plynu bylo uvnitř, vyjděte ihned z budovy.

Takže nejdříve oblečení. Pokud si myslíte, že jste byli vystaveni působení kyanidu, měli byste vysvléct svoje oblečení, rychle umýt celé tělo mýdlem a vodou a co nejrychleji dostat zdravotní odbornou péči. Důležité je rychle sundat oblečení, které na sobě může obsahovat kyanid. Jakékoli oděvy, které je třeba přetáhnout přes hlavu, by měly být odříznuty, namísto přetažení přes hlavu. Pokud pomáháte jiným lidem odstranit jejich oblečení, snažte se vyhnout se dotyku kontaminovaných oděvů.

Mytí. Co nejrychleji opláchněte kyanid z pokožky velkým množstvím mýdla a vody. Mytí mýdlem a vodou pomůže ochránit lidi před chemickými látkami na těle. Pokud se vaše oči pálí nebo vaše vidění je rozmazané, oplachujte oči čistou vodou po dobu 10 až 15 minut. Pokud nosíte kontaktní čočky, odstraňte je a vložte je do kontaminovaného oděvu. Nepokládejte kontaktní čočky zpět do očí. Pokud nosíte brýle, omyjte je mýdlem a vodou. Po opláchnutí je možné brýle vrátit zpět. Pokud nosíte šperky, které můžete umýt mýdlem a vodou, můžete je umýt a vrátit zpět na tělo. Pokud se nedají umýt, měly by být umístěn s kontaminovaným oděvem.

Nedotýkejte se kontaminovaných částí oděvu. Pokud se nemůžete vyhnout kontaktu s kontaminovanými oblastmi nebo si nejste jisti, kde jsou znečištěné plochy, noste gumové rukavice. Alternativní metodou je umístit oblečení do vaku pomocí kleští, nástrojových rukojetí, holí nebo podobných předmětů. Cokoliv, co se dotýká kontaminovaného oblečení, by mělo být také umístěno do vaku.

Když dorazí místní nebo státní zdravotní oddělení nebo pohotovostní personál, řekněte jim, co jste udělali s vašim oblečením. Zdravotní oddělení nebo pohotovostní personál zajistí další likvidaci.

Jak se léčí otravy kyanidem

Sponzorováno

Otravy kyanidem jsou léčeny specifickými protijedy a podpůrnou lékařskou péčí v nemocničním prostředí. Protijedy při otravě kyanidem jsou nejúčinnější, pokud jsou podány co nejdříve po expozici. Lékaři by měli odpovídajícím způsobem léčit podezřelé případy a neměli by čekat na laboratorní potvrzení. Nejdůležitější je, aby oběť mohla co nejdříve vyhledat lékařskou péči.

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost




Přečtěte si také naše další články