Sponzorováno

Posilněte imunitu na zimu! Jak na to? 4.62/5 (21)

Největším imunologickým orgánem v našem těle je zažívací trakt a z něj především střeva

Největším imunologickým orgánem v našem těle je zažívací trakt a z něj především střeva

Oslabená imunita je problém, který nás může řádně potrápit celý rok. Ovšem jakmile nastoupí podzim a blížící se zima, pro oslabenou imunitu je to nejkritičtější období. Pokud jde navíc o náhlý přechod z horkých letních teplot rovnou do podzimní plískanice, pro naši imunitu je takový skok obzvláště náročný. Právě v takovém období se objevuje nejvíce viróz a nemocí. Pokud se chcete vyhnout ulehnutí do postele v důsledku nemoci, měli byste věnovat pozornost těmto tipům na posílení imunity.

Imunita sídlí ve střevech

Mnozí z nás si mohou myslet, že na posílení imunity stačí nakoupit v lékárně pár potravinových doplňků, které na nás v tomto období často vykukují z reklam v nejrůznějších médiích. Nicméně, není tomu tak. Imunologové se shodují na tom, že o náš imunitní systém bychom měli pečovat velmi intenzivně po celý rok.

Ovšem málokdo ví, že největším imunologickým orgánem v našem těle je zažívací trakt a z něj především střeva. A právě tady se začíná budovat naše imunita, protože v našich střevech sídlí významné množství buněk našeho imunitního systému. Proto je velmi žádoucí dbát v první řadě na kvalitu přijímaných potravin, kterých za celý život sníme několik tun. Pokud si budeme pravidelně dopřávat pestrou stravu bohatou na antioxidanty – čerstvé ovoce a zeleninu, vynecháme nebo alespoň omezíme tučná a slaná jídla (která snižují schopnost bílých krvinek bojovat s infekcí a bakteriemi), vybudujeme si slušný imunologický základ.

Pohyb a otužování

Dalším přirozeným krokem k celoročnímu posílení imunity je pak pravidelný pohyb. V ideálním případě bychom měli denně věnovat alespoň 30 minut chůzi, běhu nebo třeba plavání. Poslední jmenované je nejmenší zátěží pro náš pohybový aparát. Dalším a velmi vítaným pohybem je například jóga, či alespoň nějaké meditační cvičení. To pomůže odbourat každodenní stres, který rovněž působí negativně na náš imunitní systém.

Dalším, neméně důležitým bodem pro zlepšování naší imunity je rovněž pravidelné otužování. Je jedno, zda se chodíte pravidelně otužovat do sauny nebo si při sprchování pouze střídáte vlažnou nebo studenou sprchu. Ale otužování naší imunitě velmi prospívá.

Spánek a imunita

V dnešní uspěchané době máme často pocit, že na všechno máme tak málo času. A občas to odnáší právě náš spánek. To je ale ovšem velká chyba, kterou můžeme vážně ohrozit náš imunitní systém. Britské výzkumy prokázaly, že pokud spíme méně než šest hodin denně po dobu jednoho týdne, má to významný vliv na náš zdravotní stav. Kvalitní a dostatečně dlouhý spánek je klíčový pro regeneraci organismu a udržení správných tělesných funkcí. Pokud dlouhodobě spíme méně, jak 6 hodin denně, oslabený imunitní systém pak těžko odráží ataky například v podobě stresu a snáz podlehne virové, či bakteriální infekci.

Vitamín C

Mimo výše zmíněné rady si samozřejmě můžeme vypomoci i nejrůznějšími výživovými doplňky. Chcete-li v zimním období ještě více posílit imunitu, dá se to i za pomoci vitamínů. Asi nejznámější a nejpoužívanější je vitamin C. Dokáže totiž působit preventivně vůči bakteriálním a virovým onemocněním a podporuje imunitní systém.

Sponzorováno

Co možná ale nevíte je, že vitamin C přispívá k hojení ran a popálenin. Také snižuje cholesterol, a protože je to antioxidant, zabraňuje stárnutí buněk. Je tedy dobré, udržovat si potřebnou hladinu vitamínu C. Denně bychom měli svému tělu dopřát cca 60mg vitamínu C. Rozhodně vhodnější než pilulky z lékárny, jsou na doplnění vitamínu C především přírodní zdroje. Ačkoliv máme tak nějak v povědomí zakódováno, že nejvíce vitamínu C obsahují například citrusy nebo jiné tropické ovoce, v současné době vědci přicházejí na to, že lépe je využívání našich lokálních zdrojů. Vitamíny, které jsou obsaženy v tropickém ovoci, které nepochází z našeho podnebního pásma, jsou pro naše tělo daleko hůře využitelné než z potravin, které pocházejí přímo od nás. Nejvíce vitamínu C v našich podmínkách obsahují především šípky, černý rybíz, rakytník či kysané zelí. Významným zdrojem vitamínu C je také pak, v poslední době velmi oblíbená kvašená zelenina neboli pickles.

Magnézium a B – komplex

Abychom se vyhnuli nemocem, potřebujeme, aby bylo naše tělo i mysl v kondici a mělo dostatek všech vitamínů a minerálů. Další důležité vitamíny jsou pro nás například riboflavin a niacin, které pomohou zachovat zdravé sliznice, thiamin a vitamín B6 zase prospívají správné funkci nervového systému. Riboflavin dokonce dokáže přispět k zdravější pokožce. Zmírnit únavu a vyčerpání zase dokáže kyselina listová.

Sáhnout můžete i po magnéziu, jehož nedostatek má za následky bolesti hlavy, nervozitu, depresi, bušení srdce, svalové křeče a podobně. Toto všechno nás vyčerpává, imunita slábne a jsme pak náchylnější k nejrůznějším nemocem. Nejvýraznějším účinkem magnézia je především celkové zklidnění a dobrý spánek.

Homeopatika, tinktury

Pokud při péči o zdraví rádi využíváte také alternativní metody, určitě při posilovaní imunity nezapomeňte na homeopatika. Homeopatický lék totiž v našem organismu nefunguje chemicky, ale pouze jako nosič informace. Ta daná konkrétní informace pak našemu imunitnímu systému říká, co má udělat, aby se vrátil zpět do rovnováhy. Homeopatika, která účinně posilují imunitu, jsou například Oscillococcinum – podporuje především protivirovou imunitu. Pokud na sobě začínáme cítit první příznaky oslabení a začínajícího nachlazení či nemoci, je vhodné užívat jednu tubu v intervalu 6 – 8 hodin, po dobu dvou až tří dnů. Preventivně však můžeme Oscillococcinum užívat po celý podzim a zimu a to jednu tubu týdně.

Dalším účinným bojovníkem pro posílení imunity je pak Echinacea angustifolia. Její funkcí je především vysoušení hlenu na sliznicích dýchacích cest a stimulace protibakteriální imunity. V ředění 9 CH pak užíváme 1 x denně 5 granulí.

Sponzorováno

Z tinktur je pak pro posílení imunity vhodný například Černý bez. Látky v něm obsažené brání replikaci chřipkového viru a díky tomu celkově podporují protivirovou imunitu. Také tinktura z Rakytníku řešetlákového velmi dobře posiluje obranyschopnost organismu. Navíc podporuje metabolismus, posiluje srdce a stimuluje imunitní systém.

Co si dále o imunitě přečíst?

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva