Sponzorováno

Mořské rizoto – zkuste mořské potvůrky v rýži 4.67/5 (12)

Zkuste mořské rizoto i vy.

Zkuste mořské rizoto i vy.

Udělejte si doma trošku exotiku. Podívejte se na rizoto s mořských plodů. Mají ho rády děti i dospělí. Co takhle toto rizoto zkusit udělat někdy na večeři?

Na mořské rizoto budete potřebovat

(pro 4 osoby)

  • 250 g rýže
  • Balíček mražených mořských plodů
  • Konzervu mušlí
  • 0,5 l vývaru
  • 150 g sterilovaného hrášku
  • 4 rajčata
  • 1 červenou, zelenou a žlutou papriku
  • 3 lžíce rostlinného tuku (např. Flora originál, Rama Classic)
  • Skořici, muškátový oříšek
  • Lžičku kurkumy
  • Lžíci tymiánu nebo oregana
  • Sůl

A jak postupovat?

  1. Plody moře rozmrazíme.
  2. Syrovou rýži se skořicí, muškátovým oříškem a kurkumou osmažíme na rostlinném tuku (asi po dobu 5 minut).
  3. Přimícháme plody moře a mušle i s nálevem, přilijeme horký vývar a všechno spolu dusíme zhruba 20 minut.
  4. Mezitím zbavíme papriky jádřinců a nakrájíme na nudličky.
  5. Rajčata spaříme, oloupeme a nakrájíme na kostičky. Pak zeleninu vmícháme do rýže, přidáme hrášek a dusíme dalších 10 minut.
  6. Rýži dochutíme bylinkami a podáváme.

A proč si mořské potvůrky občas dát na talíř?

Mnoho lidí si stále více uvědomuje důležitost rozumných stravovacích návyků. Vyvážená, výživná strava a pravidelné cvičení jsou životně důležitými faktory zdravého životního stylu.

Mořské plody obsahují málo tuku

Mořské plody dosahují v průměru méně než 2% tuku. Pro ty, kteří chtějí nějaké to kilo zhubnout, je to jistě dobrá zpráva. Všechny mořské plody mají málo kilojoulů, méně než třeba kuřecí. A samozřejmě u mořských plodů nemusíte odstraňovat žádný tuk. Stačí je grilovat, péct, uvařit.

Sponzorováno

Málo cholesterolu

Cholesterol je nezbytnou součástí všech živých zvířecích tkání. Ale hladiny cholesterolu mohou být až příliš vysoké, jestliže jíme příliš mnoho nasycených tuků. Mořské plody mají velmi málo tuku jakéhokoli druhu a to, co v nich je, je většinou nenasycený tuk. Konzumace mořských ryb dva nebo třikrát týdně může pomoci snížit hladinu cholesterolu a snížit riziko srdečních onemocnění.

Najdete v nich naopak hodně proteinu

Mořské plody jsou vynikajícím zdrojem bílkovin nejvyšší kvality, snesou v tomto ohledu srovnání s kuřecím masem.

Mořské plody jsou bohaté na vitaminy a minerály

Mořské plody jsou vynikajícím zdrojem mnoha důležitých minerálů, včetně jódu, zinku, draslíku a fosforu. Jsou také bohaté na mnoho vitaminů, zejména skupiny B.

Obsahují omega 3 mastné kyseliny

Omega-3 mastné kyseliny jsou typ polynenasyceného tuku a jsou nezbytnými živinami, které hrají v našem těle mnoho důležitých rolí. Stejně jako minerály a většina vitamínů, naše tělo je nedokáže samo vytvořit. Musíme je tedy dodat tělu v potravě.

Omega-3 s dlouhým řetězcem se vyskytují u mastných i nemastných ryb a měkkýšů a v menší míře u masa a vajec. Omega-3 s dlouhým řetězcem mají v těle mnoho funkcí. DHA (Kyselina dokosahexaenová – mastná kyselina omega-3 s dlouhým řetězcem) je hlavním stavebním kamenem mozku a třeba i sítnice v oku je velmi koncentrovaná co se týče DHA. Jiné důležité orgány, jako je srdce, jsou bohaté na Omega-3 s dlouhým řetězcem.

Výzkum také ukázal, že pravidelná konzumace Omega-3 mastných kyselin může snížit riziko vzniku makulární degenerace. Různé nadace spojené s touto chorobou povzbuzují lidi, aby pravidelně konzumovali ryby – a aby se ujistili, že jejich příjem Omega-3 je přiměřený.

Sponzorováno

Moře je obecně super. Není to je o těch potvůrkách, které nám dává. Jak dále moře může přispět k vašemu zdraví? Podívejte se například na tyto články:

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva