Sponzorováno

Snědl slimáka, ten ho paralyzoval a pak zabil – proč se to stalo? Odpovědí je krysí plicní červ. 4.71/5 (14)

Lidé mohou být infikováni, jestliže zkonzumují syrové nebo nedopečené maso kontaminovaných zvířat nebo zeleninu nesoucí hlemýždě nebo slimáky

Lidé mohou být infikováni, jestliže zkonzumují syrové nebo nedopečené maso kontaminovaných zvířat nebo zeleninu nesoucí hlemýždě nebo slimáky

Australský teenager Sam Ballard vzal slimáka a spolkl ho. Neměl tušení, že slimák nese potenciálně smrtícího červa, který ho nejdříve přivedl do kómatu, v němž byl více než rok, následně paralyzoval jeho tělo a nakonec mu vzal život.

V roce 2010 se 19-letý Sam, vášnivý ragbyový hráč, pil s Jimmym Galvinem a několika dalšími australskými „kamarády“. Byli v Sydney v Galvinově domě. Najednou uviděli plazit se slimáka po betonové terase. „Seděli jsme tady s trochou červeného vína a snažili jsme se chovat jako dospělí,“ vzpomínal Galvin v letošním videohovoru s reportérkou z australské televize. „Mám ho sníst?“, vzpomínal Galvin na Samovu otázku. „A pak Sam šel a bum, spolkl ho,“ dodal Galvin.

Chvíli poté, co Sam slimáka, najednou velmi zeslábl a stěžoval si na silnou bolest v nohách. Samova matka Katie Ballardová uvedla, že zpočátku se obávali, že by mohl mít třeba roztroušenou sklerózu, která postihla i jejího manžela. Ale lékaři řekli, že to není příčina jeho stavu.

Sam se pak obrátil k matce a řekl jí, že snědl slimáka. A já jsem jen řekla: „Ne, z toho nikdo žádnou nemoc nedostane,“ řekla Katie Ballardová. Brzy ji však lékaři vyvedli z omylu. U Sama se objevil krysí plicní červ z infikovaného slimáka, a navždy změnil život Sama i jeho rodiny.

Co je krysí plicní červ?

Toto onemocnění je způsobeno parazitickým červem nazývaným Angiostronjilus cantonensis (česky je to Plícnivka). Jak název nemoci napovídá, parazit přebývá v plících potkanů ​​a později se vylučuje v jejich exkrementech. Pak v tomto koloběhu přichází slimák, hlemýžď, kreveta nebo i žába, kteří přijmou krysí exkrement (např. z vody) a parazit se dostává do toho tvora, kterého napadne. Mimochodem, ryby tento parazit nenapadá.

Sponzorováno

Lidé mohou být infikováni, jestliže zkonzumují syrové nebo nedopečené maso kontaminovaných zvířat nebo zeleninu nesoucí hlemýždě nebo slimáky, kteří nebyly důkladně odstraněni. Dokonce i nápoje mohou být kontaminovány těmito červy, pokud jsou ponechány otevřené a přístupné pro slimáky či žáby.

Na rozdíl od potkanů, životní cyklus červa není uvnitř člověka dokončen. Takže namísto průchodu trávicím traktem se larvy červa „mohou dostat do mozku a zůstat tam,“ říká Heather Stockdale Waldenová, odborná asistentka na Katedře infekčních onemocnění a patologie na Floridské univerzitě. Tento parazit se nepřenáší z člověka na dalšího člověka.

„Když dojde do mozku, můžete dostat eozinofilní meningitidu,“ řekla Waldenová, což je zánět membrán obklopujících mozek a míchu.
Symptomy pak mohou zahrnovat bolesti hlavy, nevolnost, zvracení, horečku a ztuhlý krk.

Nemoc může mít mírný i fatální průběh

Většina případů onemocnění krysím plicním červem je typicky mírná. Ale v některých případech, jako je ten Samův, může způsobit katastrofické poškození. Krátce po diagnóze se Sam dostal do kómatu, kde zůstal na 420 dní. Probudil se paralyzovaný, nemohl jíst bez hadičky nebo se pohybovat bez intenzivního úsilí a pomoci druhých. Potřeboval 24 hodinovou péči, sedm dní v týdnu.

Ale onemocnění neovlivnilo jeho mentální schopnosti, to potvrdila jeho rodina a přátelé.

„Je tam na 100%,“ řekl Galvin. „Omlouval jsem se Samovi za všechno, co se stalo v noci na dvorku, a on jen začal koulet očima, vím, že tam je.“

Minulý týden Sam zemřel. Sam zemřel v pátek ráno v nemocnici v Hornsby, nedaleko od místa, kde vyrůstal, obklopen těmi, které nejvíce miloval.

A co si dále přečíst?

VIDEO: Životní cyklus parazita a popis tohoto onemocnění (anglicky)

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva