Obsah článku
Opravdu se to stává
Je to docela běžný scénář. Váš lékař vám předepíše antibiotika a říká vám, abyste užili celé balení. Abyste antibiotika jednoduše brali i poté, co se už budete cítit lépe. Pokud však příznaky nemoci zmizí, část pacientů ignoruje pokyny svého lékaře a přestane antibiotika užívat.
Zbytek si nechají v lékárničce připravené k pozdějšímu použití, když se nebudou cítit dobře. Nebo ještě hůře, až bude někdo v jeho okolí nemocný s podobnými příznaky.
Komunita lékařů, zejména ti, kteří sledují a pokouší se ničit bakterie silnější než nejsilnější dostupná antibiotika, by rádi, abyste s tímto přestali.
Nový výzkum ukazuje, jak běžný je tento typ sdílení léků i mezi rodiči dětí. Odpovědi na anonymní online dotazník 496 rodičů ukázaly, že 48 procent dotazovaných rodičů uvedlo, že si schovává zbylá antibiotika. A ještě více znepokojující bylo, že z těchto rodičů celých 73 procent uvádí, že dává těmto antibiotika sourozencům, případě dětem jiných rodičů.
A někdy dokonce až měsíce poté, co byly léky původně předepsány.
Tyto výsledky ukazují „alarmující“ procento rodičů, kteří se podílejí na sdílení nebo půjčování antibiotik.
„To je nebezpečné nejen pro ty pacienty, kteří antibiotika takto užívají, i když jim nebyly předepsány. Ale je to velmi nebezpečné i pro celou populaci lidí, které antibiotika už nemohou tak efektivně pomoci, když se bakterie, na které se zaměřují, stanou odolnými vůči těmto lékům,“ uvedl ve svém prohlášení jeden z lékařů, který výsledky výzkumu analyzoval a prezentoval.
Hrozba odporu
Antibiotika jsou nejúčinnější, pokud se používají co nejméně. Nadužívání a zneužívání těchto látek vede k nárůstu odolnosti vůči antibiotikům nebo k vývoji bakterií, které se vyvinuly nově v obraně proti těmto nejsilnějším lékům.
Sponzorováno
Rezistence na antibiotika je „jeden z největších problémů v oblasti veřejného zdraví naší doby“. Odhaduje se, že každý rok přinejmenším 2 miliony lidí dostanou infekci odolnou proti antibiotikům – 23 000 z nich zemřou – a to jsou data jen z USA.
Ale rodiče, kteří dávají dětem antibiotika, nejsou hlavním hnacím faktorem vývoje smrtelných bakterií.
Celkově je to směs jejich použití u lidí a zvířat, stejně jako přirozená evoluce.
Zatímco odborníci hledají nové způsoby boje proti těmto hrozbám, vyvíjejí tlak na pokračující uvážlivé využívání aktuálně dostupných antibiotik. To zahrnuje jejich použití jen tak, jak u nich bylo předepsáno. To je velmi důležité.
„I když objev antibiotik byl převratem v lékařství, je nutné, aby lékaři zdůraznili extrémní důležitost použití a řádně také likvidovali zbylé léky, aby se ujistili, že zůstávají účinným nástrojem proti infekčním chorobám,“.
Kdo co a proč dále sdílí?
Podle průzkumu společnosti Cohen nejčastěji sdílenými antibiotiky jsou sirupy a kapky. Navíc 16 procent rodičů uvedlo, že dávají dětem antibiotika určená pro dospělé. Většina rodičů dodržovala dávkování na obalu, i když se příjemce změnil.
Jeden z běžných důvodů, který rodiče vedly k tomu, že daly svým dětem nepředepsaná antibiotika, bylo vyhnout se nákladům na další návštěvu lékaře.
Další výzkum by tedy měl zkoumat nejlepší způsob, jak rodičům sdělovat rizika spojená se sdíleným antibiotik a přesně stanovit, jak a proč je jejich sdílení nejpravděpodobnější.
Také pamatujme na to, že kromě rezistence nejsou antibiotika léky bez rizika. Mají vedlejší účinky a někdy způsobují komplikace, které přivede mnoho lidí na pohotovost.
Takže pamatujte na to, že antibiotika se vždy dobírají dle pokynů lékaře a nikdy se nepředávají dál.
Co si dále přečíst na téma antibiotika?
- Jak vhodně posílit účinek antibiotik?
- Antibiotika – Dobrý sluha, ale zlý pán?
- Superbakterie – vědci varují, že bakterie vyvíjejí nové způsoby, jak odolávat antibiotikům
- Kdy říct antibiotikům ne?
VIDEO: Jak fungují Antibiotika? – Vědecké kladivo
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Antibiotika
Přečtěte si také naše další články