Sponzorováno

Capgrasův syndrom – příznaky, příčiny a léčba 4.82/5 (11)

Osoba s Capgrasovým syndromem je iracionálně přesvědčena, že někdo, koho zná, byl nahrazen podvodníkem.

Osoba s Capgrasovým syndromem je iracionálně přesvědčena, že někdo, koho zná, byl nahrazen podvodníkem.

Capgrasův syndrom je psychologický stav. Je to také známý jako „iluze dvojníka“. Lidé, kteří prožívají tento syndrom, mají iracionální přesvědčení, že někdo, koho znají (třeba i celý život), byl nahrazen podvodníkem.

Mohou například obviňovat manžela (nebo manželku), že je podvodníkem, že je to pouhý dvojník skutečného manžela (manželky). To může být samozřejmě nepříjemné jak pro osobu, která zažívá iluzi, tak pro osobu, která je obviněna z toho, že je podvodníkem.

V některých případech může osoba, která zažívá tuto iluzi, uvěřit, že zvíře, objekt nebo dokonce i dům je podvodník. Capgrasův syndrom může postihnout každého, ale je častější u žen. Ve vzácných případech může zasáhnout i děti.

Capgrasův syndrom je pojmenován podle Josepha Capgrase, francouzského psychiatra, který s kolegou poprvé popsal poruchu v roce 1923. Jedná se o jeden z několika stavů klasifikovaných jako syndromy chybné identifikace.

Příčiny Capgrasova syndromu

Nejčastěji se Capgrasův syndrom spojuje s Alzheimerovou chorobou nebo s demencí. Oba tyto problémy ovlivňují paměť a mohou změnit váš smysl pro realitu. Schizofrenie, zejména paranoidní halucinogenní schizofrenie, může způsobit epizody Capgrasova syndromu. Schizofrenie také ovlivňuje pocit reality a může způsobit bludy.

Ve vzácných případech může poškození mozku také způsobit Capgrasův syndrom (např. po dopravní nehodě a podobně). Tento syndrom je nejčastější, právě když se zranění vyskytne v zadní části pravé hemisféry, protože právě to je místo, kde naše mozky zpracovávají rozpoznávání obličeje. Lidé s epilepsií mohou také ve výjimečných případech zaznamenat Capgrasův syndrom.

Existuje několik teorií o tom, co tento syndrom způsobuje. Někteří vědci se domnívají, že je způsoben problémem v mozku, jako je atrofie, léze nebo cerebrální dysfunkce. Někteří věří, že jde o kombinaci fyzických a kognitivních změn. Jiní se zase domnívají, že je to problém se zpracováním informací nebo chybou vnímání, která se shoduje s poškozenými nebo chybějícími vzpomínkami.

Symptomy Capgrasova syndromu

Symptomy Capgrasova syndromu mohou být velmi frustrující jak pro postiženou osobu, tak pro ty, kteří jsou kolem kolem.

Na rozdíl od jiných duševních stavů, které mají tendenci ovlivňovat mnoho aspektů něčího života, osoba s Capgrasovým syndromem působí normálně, s výjimkou reakce na osoby, o kterých věří, že je podvodníkem.

Nejvíce zřejmým příznakem Capgrasova syndromu je, když někdo začne věřit, že osoba blízká je buď dvojník, nebo byla nahrazena někým jiným. Osoba může uznat, že „podvodník“ vypadá přesně jako „originál“, ale věří, že „podvodníka stejně prokoukla“. To může způsobit úzkost a změny v chování těchto lidí.

Sponzorováno

V některých případech může být osoba vůči „podvodníkovi“ násilná, ačkoli tomu tak vždy není. Osoba postižená Capgrasovým syndromem může být posedlá „podvodníkem“ nebo nalezením „skutečné“ osoby. To může vést k dalšímu stresu, hněvu a argumentům mezi postiženou osobou a těmi, kteří jsou kolem ní a starají se o ni.

Léčba Capgrasova syndromu

V současné době neexistuje žádný konkrétní předepsaný léčebný plán pro osoby s Capgrasovým syndromem – jednoduše je zapotřebí více výzkumu. Existují však možnosti léčby, které mohou pomoci zmírnit příznaky.

Primárním cílem léčby je řešit základní příčinu. Například, jestliže někdo se špatnou kontrolou příznaků u schizofrenie ucítí Capgrasův syndrom, léčba schizofrenie může tento syndrom zlepšit. Pokud se však objevuje v průběhu Alzheimerovy nemoci, je možnost léčby omezená.

Nejúčinnější léčbou je vytvoření pozitivního a příjemného prostředí, kde se osoba postižená syndromem cítí bezpečně.

Některé zdravotnické zařízení budou používat validační terapii. Při této terapii je namísto odmítnutí podporována iluze. To může snížit úzkost a paniku u osoby, která zažívá klam.

Techniky orientace na skutečnost mohou být za určitých okolností také velmi užitečné. To znamená, že opatrovník dává časté upomínky na současný čas a polohu, včetně připomenutí významných životních událostí, pohybů nebo zásadních změn.

Pokud je základní příčina Capgrasův syndrom sám (např. po úraze mozku, jež není dále možné řešit), může léčba může zahrnovat:

  • Léky jako inhibitory cholinesterázy, které posilují neurotransmitery zapojené do paměti a úsudku, pro demenci a Alzheimerovu chorobu
  • Antipsychotika a terapie pro osoby se schizofrenií
  • Operace, pokud je to možné, pro léze mozku nebo u trauma hlavy – může pomoci tento syndrom vyřešit

Jak pečovat o někoho s Capgrasovým syndromem?

Péče o někoho s Capgrasovým syndromem může být emocionálně náročná, zvláště pokud jste ten, který je vnímám jako podvodník. Chcete-li pomoci někomu s Capgrasovým syndromem, je zde několik strategií, které můžete vyzkoušet:

  • Pokuste se vstoupit do reality pacienta, pokud je to možné. Může vám pomoci, pokud se pokusíte pochopit, jak hrozné to pro ně musí být.
  • Nepokoušejte se s pacientem hádat nebo se ho nepokoušejte opravit.
  • Dělejte to, co můžete, abyste se cítili v bezpečí. Pokud si nejste jisti, co dělat, můžete se jich zeptat, co potřebují.
  • Uvědomte si jejich pocity.
  • Pokud je to možné, nechte „podvodníka“ opustit pokoj. Pokud jste jím vy a vy jste ošetřujícím, nechte někoho jiného převzít starost o pacienta, dokud epizoda skončí (pokud to bude samozřejmě možné).
  • Spolehněte se na zvuk. Pokud víte, že někdo je náchylný k Capgrasovu syndromu, dejte si záležet na tom, že první způsob, jakým vás zaregistruje, je zvukem. Pozdravte pacienta dřív, než vás uvidí (pokud je to možné).

Sponzorováno

Máte s tímto syndromem zkušenosti? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.

Co si dále přečíst na toto téma?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: , ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva