Sponzorováno

Ultrasonografie – co to je a jak funguje? 4.83/5 (18)

  • Ultrasonografie, známá také jako ultrazvuk nebo sonografie, je neinvazivní diagnostická metoda, která využívá ultrazvukové vlny k vizualizaci vnitřních orgánů a struktur v těle. Tato technika je často používána ve zdravotnickém prostředí pro sledování těhotenství, diagnostiku různých onemocnění a sledování stavu vnitřních orgánů.
  • Princip ultrasonografie spočívá v tom, že ultrazvukové vlny jsou vysílány do těla pomocí speciální sondy, která je umístěna na povrchu kůže. Tyto vlny se odrazí od tkání a orgánů v těle a jsou zachyceny zpět senzorem na sondě. Počítač poté zpracovává tyto signály a vytváří obraz, který zobrazuje struktury a pohybující se části uvnitř těla.
  • Mezi hlavní využití ultrasonografie patří: Těhotenská ultrasonografie: Používá se k sledování vývoje plodu, posouzení jeho zdraví a určení pohlaví. Během těhotenské ultrasonografie může lékař vizualizovat plod, plodový obal, plodovou vodu a sledovat anatomický vývoj. Abdominální ultrasonografie: Slouží k vizualizaci orgánů v břišní dutině, jako jsou játra, ledviny, slezina, žlučník a pankreas. Pomáhá při diagnostice onemocnění nebo abnormalit v těchto orgánech. Kardiovaskulární ultrasonografie: Využívá se k hodnocení srdečního svalu, chlopní a cévních struktur. Pomáhá při diagnostice srdečních onemocnění a sleduje krevní oběh v cévách. Muskuloskeletální ultrasonografie: Používá se k vyšetření svalů, šlach, kloubů a dalších struktur pohybového aparátu.
  • Ultrasonografie je považována za bezpečnou a neinvazivní diagnostickou metodu, protože nevyužívá ionizující záření, jak tomu je například u rentgenových snímků nebo CT vyšetření.

Ultrasonografie - co to je a jak funguje?Ultrasonografie využívá vlny vysokofrekvenčního zvuku (ultrazvuku) pro vytváření obrazů vnitřních orgánů a jiných tkání. Zařízení označované jako převodník (transducer) přeměňuje elektrický proud na zvukové vlny, které jsou zasílány do tělních tkání. Zvuková vlna odrazí struktury v těle a odráží se zpět do převodníku, který přemění vlny na elektrické signály. Počítač převede vzorek elektrických signálů na obraz, který se zobrazuje na monitoru a zaznamenává se na filmu, na videokazetě nebo jako obraz digitálního počítače. Žádné rentgenové záření se v tomto procesu nepoužívá.

Ultrasonografie je bezbolestná, relativně levná a je považována za velmi bezpečnou, a to i během těhotenství.

Postup pro ultrasonografii

Pokud je ultrasonografií vyšetřováno břicho, mohou být pacienti požádáni, aby se několik hodin před testem zdrželi jídla a pití.

Obvykle se používá gel, který se nanese na kůži v oblasti, která má být vyšetřena – to pro to, aby se zajistil dobrý přenos zvuku. Ruční převodník je lékařem umístěn na kůži a umístěn přes oblast, která má být vyhodnocena.

Chcete-li zhodnotit některé další části těla, lékař vloží snímač do těla – například do vaginy, aby lépe zobrazil dělohu a vaječníky nebo do konečníku pro zobrazení prostaty.

K vyšetření srdce lékař obvykle umístí snímač do vyšetřovacího zařízení, která se nazývá endoskop, a ho krkem dolů do jícnu. Tento postup se nazývá transesofageální echokardiografie. Transesofageální ECHO je semiinvazivní vyšetření srdce, při kterém je echokardiografická sonda zavedena do jícnu a žaludku. Výhodou je podstatně vyšší rozlišovací schopnost než u klasické ECHO – kardiografie vyplývající z velmi těsné blízkosti sondy a srdečních struktur.

Po testování může většina lidí okamžitě obnovit své obvyklé aktivity.

Měli byste vědět: Ultrasonografie a magnetická rezonance (MRI) nepoužívají rentgenové záření.

Ultrasonografie - ilustrace

Ultrasonografie – ilustrace

 

Použití ultrasonografie

Ultrazvukové snímky jsou získávány tak rychle, aby ukázaly pohyb orgánů a struktur v těle v reálném čase (jako ve filmu). Například pohyb bijícího srdce může být zřetelně zobrazen, dokonce i u plodu.

Ultrasonografie se účinně používá i ke kontrole růstu cizích objektů, které jsou blízko povrchu těla, jako jsou ty ve štítné žláze, v ňadrech, varlatech, stejně jako některé lymfatické uzliny a podobně.

Ultrasonografie se účinně používá k zobrazení vnitřních orgánů v břiše, pánvi a hrudi. Protože zvukové vlny jsou blokovány plynem (například v plicích nebo střevě) a kostmi, ultrasonografie vnitřních orgánů vyžaduje zvláštní dovednosti. Lidé, kteří byli speciálně vyškoleni k provádění ultrazvukových vyšetření, se nazývají sonografové (Lékařská sonografie je diagnostická zobrazovací technika založená na registraci ultrazvuku odraženého od tkání.).

Ultrasonografie se běžně používá k vyhodnocení následujících záležitostí:

Sponzorováno

  • Srdce: například pro zjištění abnormalit ve způsobu, jakým ke podivný tlukot srdeční, strukturální abnormality, jako jsou vadné srdeční chlopně a abnormální zvětšení srdcových komor nebo stěn (ultrasonografie srdce se nazývá echokardiografie)
  • Krevní cévy: například při detekci rozšířených a zúžených cév
  • Žlučník a žlučový trakt: například k odhalení žlučových kamenů a blokád ve žlučových kanálech
  • Játra, slezina a slinivka břišní: Například k detekci nádorů a dalších poruch
  • >Močový systém: pomáhá například rozlišovat benigní cysty od pevných látek (což může být rakovina) v ledvinách nebo detekovat blokády, jako jsou kameny nebo jiné strukturální abnormality v ledvinách, močovém měchýři nebo močovém ústrojí
  • Ženské reprodukční orgány: například k detekci nádorů a zánětu vaječníků, vajíček nebo dělohy
  • Těhotenství: Například k vyhodnocení růstu a vývoje plodu a ke zjištění abnormalit placenty (jako je například placenta previa – vcestné lůžko a podobně)

Ultrasonografie může být také použita k orientaci lékařů, když odebírají vzorek tkáně při biopsii. Ultrazvuk může ukázat polohu bioptického nástroje, stejně jako oblast, která má být podrobena biopsii. Lékaři tak mohou vidět, kam vložit přístroj a mohou ho lépe vést k cíli.

Varianty (druhy) ultrasonografie

Ultrazvukové informace lze zobrazit několika způsoby:

  • Režim A: Jako hroty na grafu (používané pro skenování oka)
  • Režim B: Jako dvourozměrné anatomické obrazy (používané během těhotenství k vyhodnocení vývoje plodu nebo k hodnocení stavu vnitřních orgánů)
  • Režim M: v tomto režimu jsou vlny průběžně zobrazovány tak, aby mohly zobrazovat pohyblivé struktury (používané k hodnocení srdečního tepu plodu nebo k hodnocení poruch srdečních chlopní)

Nejčastěji se provádí ultrasonografie v ržimu B (tzv. B-mode).

Dopplerovská ultrasonografie

Dopplerovská ultrasonografie používá změny, které se vyskytují v kmitočtu zvukových vln, když se odrážejí od pohybujícího se objektu (nazývaného Dopplerovým efektem). V lékařském zobrazování jsou pohyblivými objekty červené krvinky v krvi.

Proto lze Dopplerovu ultrasonografii použít k vyhodnocení:

  • Zda krev protéká cévami
  • Jak rychle proudí

Dopplerovská ultrasonografie se používá:

  • Chcete-li zhodnotit, jak funguje srdce (jako součást echokardiografie)
  • Zhodnotit zablokované krevní cévy, zejména v žilách v oblasti nohou, jako v případě hluboké žilní trombóze, kdy jsou žíly blokovány krevní sraženinou
  • Hodnotit zúžené tepny, třeba krční tepny v krku, které přenášejí krev do mozku

Spektrální Dopplerovská ultrasonografie

Tento postup zobrazuje informace o průtoku krve jako graf. Může se například použít k posouzení toho, kolik cév je blokováno.

Duplexní dopplerovská ultrasonografie

Tento postup kombinuje spektrální a B-režim ultrasonografie.

Barevná dopplerovská ultrasonografie

Při tomto testu barva překrývá odstíny šedé barvy získané z dopplerovské ultrasonografie. Barva pak ukazuje směr průtoku krve. Červená může být použita k označení toku směrem ke snímači a modrá může být použita k označení průtoku od něj. Jas barvy ukazuje, jak rychle krev proudí.

Barevná dopplerovská ultrasonografie může pomoci posoudit riziko mrtvice, protože pomáhá lékařům identifikovat a vyhodnotit zúžení nebo blokování tepen v krku a hlavě. Postup je užitečný pro vyšetření lidí, kteří měli přechodný ischemický záchvat nebo cévní mozkovou příhodu a osoby, které mají rizikové faktory pro aterosklerózu, ale nemají žádné příznaky. Barevná dopplerovská ultrasonografie se také používá k vyhodnocení průtoku krve do vnitřních orgánů a nádorů.

Ukázka ultrasonografie

Ukázka ultrasonografie

 

Nevýhody ultrasonografie

Vložení snímače do těla může způsobit jisté nepohodlí. Vzácně, když je vložen snímač, je poškozena tkáň, což způsobuje krvácení nebo infekci.

Kosti nebo plyn mohou blokovat ultrasonografii

Kosti nebo plyn mohou blokovat ultrasonografii

 

Kosti nebo plyn mohou blokovat ultrasonografii, to je také nevýhoda. Takže je někdy obtížné ji využívat k získání obrazů určitých struktur (těch, které jsou za kostmi nebo plynem).

Ultrasonografie je použití vysokofrekvenčních zvukových vln pro generování obrazu. Vzhledem k tomu, že ultrasonografie je poměrně bezpečná a neinvazivní, stala se užitečným diagnostickým nástrojem. Užívá se dokonce i při vyšetření zvířat.

VIDEO: Chcete vědět víc? Peroperační ultrasonografie

VIDEO: Barevná Dopplerovská echokardiografie

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva