Sponzorováno

Osteochondróza páteře a kloubů – příznaky, příčiny a léčba + léčba přírodními prostředky a babskými radami 4.72/5 (32)

Osteochondróza je rodina poruch, která ovlivňuje růst kostí u dětí a dospívajících. Přerušení toku krve do kloubů je často příčinou tohoto problému. Ačkoli určité nemoci v této rodině mohou postihnout starší dospělé, mají větší vliv na děti a mládež, jejichž kosti stále rostou.

Osteochodnróza je způsobena degenerativním procesem meziobratlové ploténky. Při nedostatku pohybu nebo při jednostranném zatížení, například u dlouhodobého sezení u počítače, se jí nedostává dostatečné výživy. Čím méně výživy, tím více se snižuje pružnost a chrupavka později tuhne a kostnatí.

Jaké jsou typy osteochondrózy?

Řada nemocí spadá do kategorie osteochondróz. Ovlivňují různé části těla. Obvykle spadají do jedné ze tří kategorií podle toho, kde se vyskytují. Mohou být kloubní, ovlivňující páteř nebo nespecifické.

Kloubní osteochondróza

Tato kategorie samozřejmě negativně ovlivňuje klouby. Spadá sem:

Osteochondritis dissecans (disekující osteochyndritida) je další forma osteochondrózy. Objevuje se, když se v kloubu uvolní malé kousky chrupavky a kosti kvůli nedostatku průtoku krve. To se může objevit v jakékoli části těla a je nejčastější v koleni.

Ovlivňující páteř

Zástupcem této kategorie choroby je zejména Scheuermannova nemoc neboli juvenilní kyfóza (juvenilní osteochondritida). Scheuermannova nemoc je strukturální vadou páteře, která nejčastěji vzniká v období zrychleného růstu. Příčina této choroby není dosud známa, přesto postihuje cca 10% populace. Uvádí se, že je o něco častější u chlapců, než u dívek a to asi dvojnásobně.

Osteochondróza je onemocnění páteře, při kterém jsou postiženy meziobratlové ploténky (pružné chrupavčité destičky) a další tkáně páteře. Považuje se za hlavní příčinu bolestí v zádech.

Tato osteochondróza se může ještě dělit:

  • osteochondróza bederní části
  • osteochondróza krční části
  • osteochondróza hrudní části
  • osteochondróza postihující více částí páteře

Nespecifické typy onemocnění

Tyto typy onemocnění mohou ovlivnit jakoukoli část vaší kostry. Nejčastější takovou chorobou je asi onemocnění Osgood-Schlatter, která postihuje oblast kolena. Osgood Schlatterova choroba postihuje drsnatinu (drsná část) kosti holenní pod kolenem. Je to aseptická osteonekróza tuberositas tibiae.

Jaké jsou příznaky osteochondrózy?

Ačkoli se mohou vyskytnout případy osteochondrózy bez příznaků, nejběžnějším příznakem je bolest v blízkosti postiženého kloubu. Bolest může vzniknout buď fyzickou aktivitou nebo tlakem vyvíjeným na oblast.

Příznaky v kloubu mohou dále být:

  • otok
  • citlivost, měkkost
  • praskání, bouchání v kloubu
  • slabost v kloubu
  • tuhost kloubu
  • neschopnost zcela narovnat postižené končetiny

A co se týče osteochondrózy v oblasti páteře, mohou příznaky být následující:

  • bolesti hlavy (migrény), počínající v oblasti zátylku a ty se pak rozšiřují se do spánkové a temenní oblasti
  • znecitlivění dolních končetin
  • tupá bolest v končetinách
  • bolesti šíje zesilující při libovolném pohybu
  • točení hlavy, ztráta vědomí
  • mžitky a barevné skvrny před očima
  • mezižeberní neuralgie
  • mravenčení a píchání v zádech
  • křeče chodidel
  • oslabená termoregulace kůže dolních končetin atd.

Příčiny a rizikové faktory osteochondrózy

Osteochondróza nemá žádnou známou příčinu.

Mezi běžné faktory patří stres kostní dřeně, snížený přítok krve do postižené oblasti a trauma kostí. Osteochondrózy mohou také nastat v důsledku atletické aktivity a sportovních poranění.

Osteochondróza se téměř výhradně vyskytuje u dětí a mladistvých až do věku 20 let. Děti, které se zabývají sporty, mají větší pravděpodobnost vývoje osteochondróz. Je častější u chlapců, což může být proto, že chlapci jsou vystaveni vyššímu riziku zranění než dívky.

Sponzorováno

Diagnostika a léčba osteochondrózy

Lékaři mohou snadno diagnostikovat osteochondrózu pomocí rentgenových paprsků. Existuje řada metod léčby osteochondrózy a zahrnuje to například následující:

  • Lékaři často doporučují odpočinek a šetření oblasti těla, kde se vyskytuje bolest.
  • Někdy můžete použít ortézu.
  • U některých typů osteochondróz může cvičení pomoci posílit svaly a šlachy kolem postiženého kloubu.
  • Ve vzácných případech osteochondritis dissecans, může být nezbytný chirurgický zákrok k odstranění problematických fragmentů kostí.

Babské rady a lidové recepty při bolesti v oblasti krku kvůli osteochondróze

Pokud lidé mají bolesti krku jako důsledek osteochondrózy, léčba lidovými léky může pomoci zbavit se problému nebo alespoň zmírnit jeho stav. Zvažte použití několika populárních a osvědčených receptů:

Léčba křenem

Potřebujete list křenu, teplý šátek a vroucí vodu.List horkou vodou a po ochlazení na příjemnou teplotu přiložte list ke krku, pak překryjte šátkem a odpočívejte. Ke zmírnění bolesti bude potřeba 5 až 10 aplikací. Při pálení zastavte postup a odstraňte křen z oblasti krku.

Vodka s medem a ředkví

Smíchejte 50 ml vodky a medu, zamíchejte, dokud se med nerozpustí, a poté přidejte 2 polévkové lžíce soli a malé množství ředkvičky. Směs by měla být používána dvakrát denně, aby se zamezilo bolesti.

Směs bylin proti bolesti krční páteře

Pokud jste zvědaví, jak se zbavit bolesti krční páteře domácími metodami, vyzkoušejte obklad ze zelných listů, dále z listů olše a lopuchu. Listy rozemelte, položte na krk a omotejte šátek. Provádějte proceduru každý den před spaním po dobu jednoho týdne.

Vavřínový olej

Je třeba zředit 10 kapek vavřínového oleje s trochou teplé vody, namočit měkkou látku do výsledné kapaliny a aplikovat na krk na dobu 20-30 minut.

Kořen lopuchu

Rozemelte mladý kořen lopuchu, abyste získali 1 velkou lžičku směsi a poté ji zalijte sklenicí vroucí vody. Nechte po dobu 2-3 hodin vyluhovat a pijte třetinu hrnku třikrát denně po jídle po dobu 10-14 dnů.

Masáž s medem

Proti bolesti krku můžete bojovat jemnou masáží. Nejdříve masírujte ramena a krk lehkými masážními pohyby a poté postiženou oblast namažte medem. Pevně zatlačte na ošetřenou oblast dlaní. Pokračujte v opakování pohybu, dokud se med nevstřebá, zůstane pouze tenký bílý film. Ihned po tomto postupu nastane úleva. Opakujte tento druh masáže dvakrát týdně nebo i častěji.

Cviky na oblast krku při osteochondróze

Podívejte se na pár doporučených cviků:

Cviky s míčkem

Vezměte si tvrdý míček a masírujte s ním problémové oblasti.

Vezměte si tvrdý míček a masírujte s ním problémové oblasti.

 

Cviky s ručníkem

Procvičujte krk takto.

Procvičujte krk takto.

 

Jaký je dlouhodobý výhled?

Váš výhled se může lišit v závislosti na typu osteochondrózy, kterou máte. Osteochondróza se často léčí bez odborné léčby nebo s malou pomocí nějakých pomůcek. Často se vyléčí i bez léčby během několika týdnů až několika měsíců od jejich výskytu.

Sponzorováno

A co vy? Máte nějaké zkušenosti s osteochondrózou? Budeme rádi za komentáře.

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

1 komentář u článku “Osteochondróza páteře a kloubů – příznaky, příčiny a léčba + léčba přírodními prostředky a babskými radami”

  1. Pepa napsal:

    Je možné, že osteochondróza krční páteře, přes kterou prochází jedna z tepen do mozku ( např. „vyšinutí“ jednoho obratle ) může zaškrtit tok krve a tím způsobit šum v uších a zhoršit zásobení vnitřního ucha s následkem nedoslýchavosti ? Bolesti nemám, ale při naklápění hlavy při otočení doprava slyším jakési křupání, při otočení na opačnou stranu tyto zvuky neslyším. Je možné, že by toto zaškrcení mohlo ovlivňovat nespavost – přesněji časté a pravidelné buzení – prostě nedojde ke hlubokému a dlouhému spánku. Je mi 74 let – žádné tabletky neberu, tlak spíše nižší, rozbory krve až na snížené trombocyty v normě. Nadváha není, chodím denně cca 5 km. Jiné problémy nemám ( tedy nebyly zatím zjištěny ! ).

Zanechat komentář ke článku

Zpráva