Obsah článku
V mnoha domácnostech se ještě používají rtuťové teploměry. V obchodech je však již nenajdete. Jejich prodej ukončila v červnu 2009 směrnice Evropské unie. Nahradili je teploměry digitální. Později, využitím novějších technologií, se nabídka rozšířila o teploměry infračervené. Ty dokáží změřit teplotu komfortně, na snadno dostupných místech a v průběhu pár vteřin. Jak tedy na měření tělesné teploty?
Zásady a faktory měření
S využitím výhod moderních teploměrů se spojují nové postupy měření, resp. faktory, které mohou ovlivnit přesnost měření teploty. Půl stupně Celsia rozhoduje u dětí o podání antipyretik (léků proti horečce), proto je třeba věnovat náležitou pozornost návodu k použití teploměru.
Při správném měření má být v místnosti přiměřená teplota a měřená osoba by měla být 30 minut před měřením ve fyzickém klidu, tedy bez přehřátí po výrazné fyzické námaze. Pokud použijete dotykový teploměr pro měření na čele, nesmí být jeho pokožka zpocená či vlhká a senzor se jí musí dotýkat. Při měření v uchu je třeba jemným tahem boltce nahoru napřímit zvukovod a vložený senzor namířit na bubínek. Zvukovod musí být čistý, bez ušní zátky či nahromaděného mazu. Pokud je třeba očistit snímač, učiňte tak jemně vlhkou utěrkou alespoň 15 minut před měřením. Důležité je i místo měření. Pro správné posouzení vývoje teploty ji měřte vždy na stejném místě, např. ve stejném uchu. Zohlednit je třeba i čas měření. V průběhu dne totiž kolísá naše teplota až o jeden stupeň. Nejnižší tělesná teplota bývá kolem 4:00 hodin ráno, nejvyšší teplota podvečer, kolem 18:00 hodiny. Proto se doporučuje měřit teplotu v pravidelných intervalech, které umožní lékaři přesné srovnání podle denní doby a usnadní určení diagnózy.
Měření tělesné teploty v podpažní jamce
Pokud se rozhodneme pro klasický způsob – měření v podpaží, špičku teploměru umístíme vespod do nejhlubšího a nejteplejšího místa podpažní jamky. Vyvarujeme se přitom možného přehřátí nebo naopak vychladnutí podpažní jamky. Špička musí být po celou dobu měření v kontaktu s kůží a nesmí se s ní hýbat. Přiložená paže teploměr pevně fixuje a zároveň eliminuje možný vliv okolní teploty. Pro dosažení co nejpřesnějšího výsledku se doporučuje prodloužit čas měření ještě po zaznění zvukového signálu, a to až na 5 minut.
Sponzorováno
Čelo i ucho – měření teploty
Velmi přesné výsledky dosáhneme při měření teploty v uchu. Je zvenku chráněno a tak se jeho teplota nejvíce přibližuje teplotě tělesného jádra. Výhodou je i rychlost měření – infračerveným teploměrem postačí 1 sekunda. Tento způsob však není možné použít při zánětu ucha a pro velikost snímače ani u dětí do 6 měsíců. Druhou metodou je měření teploty na čele. Snímač s násadou se přiloží 1cm nad střed obočí a v průběhu 3 sekund po spuštění skenování se posouvá po čele směrem k spánku. V těchto místech vyzařuje spánková tepna teplo přiváděné z hypotalamu, který řídí tělesnou teplotu.
Čtěte také: Který teploměr je lepší? Rtuťový nebo digitální?
Měření tělesné teploty v dutině ústní
Pokud měříme teplotu v dutině ústní, umístíme měřící špičku nalevo nebo napravo od uzdičky jazyka. Se špičkou nehýbeme, musí být v neustálém kontaktu se sliznicí. Aby byla naměřená teplota opravdu správná, před měřením nekonzumujte příliš teplé ani studené nápoje, nežvýkejte a nekuřte.
Rektální měření tělesné teploty
V případě rektálního měření zavedeme měřící špičku do maximální hloubky 1,5 cm řitního otvoru a po dobu měření s ní nehýbeme.
Shrnutí – kde měřit teplotu?
Nejspolehlivější metoda stanovení tělesné teploty je měření vnitřní teploty, získané vsunutím teploměru do konečníku (rektální měření). Toto měření je přesné a má nízký předpoklad chybných výsledků. Normální teplotní pásmo je přibližně od 36,2°C do 37,7°C.
Orální měření můžete vykonat v ústní dutině (bukálně), nebo pod jazykem (sublingválně). Výsledky obou dvou měření jsou oproti rektálnímu měření nižší asi o 0,3°C až 0,8°C s tím, že sublingvální způsob je přesnější než bukální.
Vaginální měření teploty u žen udává teploty nižší v průměru o 0,1°C až 0,3°C v porovnání s rektálním měřením.
Jediné druhy měření povrchové tělesné teploty používané v klinické praxi jsou měření v podpaží (axilární měření) a v slabině (inguinální měření). V obou dvou případech se daná končetina přitlačí na tělo, aby se zredukoval vliv okolní teploty. Úspěšnost této metody je v jednoduchosti, má však nevýhodu v tom, že čas měření je dlouhý. U dospělých je teplota měřená axilárním způsobem nižší, než teplota měřená rektálně asi o 0,5°C až 1,5°C! U dětí jsou tyto rozdíly o mnoho menší.
Bezkontaktní infra teploměry snímají teplotu z čela. Jejich výhodou je rychlost. Mohou měřit teplotu i během spánku, což je výhodné především u malých dětí. Podobné vlastnosti mají také ušní infra teploměry. Snímají teplotu z ušního bubínku.
VIDEO: Jak probíhá bezkontaktní měření tělesné teploty?
Sponzorováno
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Moderní medicína
Přečtěte si také naše další články
Thermofocus doma mam, ale mam pocit, ze okolna teplota ho az prilis ovplyvnuje a musela som davat pozor, v ktorej casti domu meriam .. infracervene teplomery su ale podla mojho nazoru najkvalitnejsie a najpresnejsie, preto som k bezkontaktnemu Thermofocusu pridala kontaktny Thermoval a som spokojna ;)