Sponzorováno

Je bipolární porucha dědičná? 4.84/5 (25)

  • Ano, bipolární porucha může být do určité míry dědičná. Výzkumy naznačují, že genetika hraje významnou roli v rozvoji bipolární poruchy. Pokud má někdo v rodině blízkého příbuzného s bipolární poruchou (např. rodiče nebo sourozence), zvyšuje se pravděpodobnost, že tuto poruchu také rozvine.
  • Studie ukazují, že genetická predispozice může zvýšit riziko vzniku bipolární poruchy, ale genetika není jediným faktorem. Na rozvoji poruchy se podílí i environmentální vlivy, jako jsou stres, trauma nebo významné životní události.
  • Z tohoto důvodu nelze jednoznačně říci, že bipolární porucha je čistě dědičná, ale genetika hraje významnou roli v jejím vzniku.

Na bipolární poruše se podílí více faktorů, dědičnost mezi ně patří.

Na bipolární poruše se podílí více faktorů, dědičnost mezi ně patří.

Bipolární porucha je duševní zdravotní stav. U lidí s bipolární poruchou se mohou střídat období pozitivní nálady a období negativních nálad, nazývanými deprese. Tyto změny nálad mohou nastávat takřka náhle. Dle statistik má asi 2,8 procenta dospívajících a dospělých amerických obyvatel má bipolární poruchu.

Bipolární porucha a její příčiny nejsou moc dobře známy. Vědci si všimli možného spojení mezi rodinnou anamnézou a bipolární poruchou. To naznačuje, že porucha může být genetickou složkou.

Pokračujte v čtení, abyste se dozvěděli více o bipolární poruše a možnosti dědičnosti.

Bipolární porucha a dědičnost

Zatímco vědci ještě zcela úplně nepochopili příčiny bipolární poruchy, identifikovali některé rizikové faktory. Jedním z nejsilnějších rizikových faktorů poruchy je rodinná anamnéza. Toto spojení může být způsobeno určitými geny.

Dospělí, kteří mají příbuzné s touto poruchou, mají dle průzkumu z roku 2009 průměrně desetinásobný nárůst rizika vývoje poruchy. Vaše riziko se dále zvyšuje, pokud je rodinný příslušník s tímto onemocněním vaším blízkým příbuzným. To znamená, že pokud má váš rodič bipolární poruchu, máte větší šanci, že se u vás tato porucha také vyvine, než když tímto stavem trpí vaše teta (nebo někdo z druhého kolene).

Genetické faktory představují asi 60 až 80 procent z příčiny bipolární poruchy. To znamená, že dědičnost není jedinou příčinou bipolární poruchy. To také znamená, že i když máte rodinnou anamnézu této poruchy, ještě se u vás nemusí vyvinout. A co je zajímavé, tak u většiny členů rodiny od někoho s bipolární poruchou se tento stav nevyvine.

Další rizikové faktory a spouštěče bipolární poruchy

Vědci věří, že kromě dědičnosti existují i ​​další rizikové faktory pro bipolární poruchu. Pojďme se na ně společně podívat.

Struktura mozku

Mohou existovat jemné rozdíly v velikosti a aktivitě mozku u lidí s bipolární poruchou oproti lidem bez této poruchy. Různé otřesy a traumatické poranění hlavy mohou také zvýšit riziko vyvolávající bipolární poruchu.

Sponzorováno

Faktory prostředí

Stresující událost (třeba v souvislosti s pracovním nebo osobním životem) často vyvolává riziko nebo vznik bipolární poruchy. Tato událost by mohla být výskytem vysokého stresu. Náhlá změna v životě, jako například smrt milovaného člověka nebo fyzické zranění, mohou vyvolat nástup bipolární poruchy. Lidé, kteří mají bipolární poruchu, obvykle považují za velmi užitečné držet stres na uzdě. Vychází to z rozhovorů s pacienty.

U některých citlivých lidí i sezónní faktory mohou vyvolat nástup epizod bipolární poruchy. Zejména změna ze zimy na jaro je silným spouštěčem. Je to proto, že rychlý nárůst počtu hodin jasného slunečního záření během dne ovlivňuje epifýzu. To může zase ovlivnit vývoj deprese a mánie.

Další spouštěče

Dalšími spouštěči bipolární poruchy mohou být těžké užívání drog nebo alkoholu a nedostatek spánku. A v některých případech se může bipolární porucha u žen nastartovat během období po porodu. To se obecně vyskytuje zejména u žen, které jsou biologicky náchylné k rozvoji poruchy. Těhotenství samo o sobě není obvykle hlavní příčinou bipolární poruchy.

Kdo je tedy vystaven riziku bipolární poruchy?

Bipolární porucha postihuje muže a ženy stejnou měrou, postihuje stejně jako všechny rasy, etnické skupiny a sociálně ekonomické třídy.

Ačkoli se muži a ženy se zdají být stejně ovlivněni bipolární poruchou, mírně častější jsou postiženy ženy. Ženy mají také tendenci podléhat depresivním stavům častěji než muži.

Bipolární porucha se může objevit v jakémkoli věku, ale typicky se objevuje kolem 25 let.

Probíhá tedy bipolární porucha v rodinách?

Četné studie zjistily, že lidé s bipolárními mají často alespoň jednoho blízkého příbuzného s depresí nebo bipolární poruchou. Tak to je.

  • Děti, které mají jednoho rodiče s poruchou, mají asi 10% -25% šanci na rozvoj poruchy.
  • Děti s dvěma rodiči s poruchou mají 10% -50% šanci.

Studie identických dvojčat ukázaly, že genetika není jediným faktorem při určování toho, kdo je ohrožen bipolární poruchou. Vzhledem k tomu, že identická dvojčata sdílejí všechny stejné geny, pokud by bipolární porucha byla čistě dědičná, potom by všechna identická dvojčata sdílely poruchu. Bylo však zjištěno, že pokud jedno identické dvojče má bipolární poruchu, pravděpodobnost, že druhé dvojče má také bipolární poruchu, se pohybuje od 30% do 70%.

Sponzorováno

Vědci se domnívají, že bipolární porucha není pravděpodobně způsobena jakýmkoli jediným genem, ale pravděpodobně více geny, z nichž každý přispívá ke zranitelnosti jedince, déle zde působí i jiné environmentální faktory, jako je stres, životní styl a spánek. Vědci se snaží identifikovat tyto geny v naději, že to pomůže lékařům lépe diagnostikovat a léčit poruchu.

A co si dále o bipolární poruše přečíst?

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva