Sponzorováno

Histologie, histologické vyšetření: Jak se provádí? 4.9/5 (10)

Histologie, histologické vyšetřeníHistologické vyšetření je jednou z diagnostických metod používaných v medicíně, které umožňuje znát mikroskopickou stavbu těla člověka. Jde vlastně o zobrazení kousku tkáně odebraného z vašeho těla pod mikroskopem. K tomuto vyšetření přistupujeme tehdy, pokud např. klinické příznaky nedávají celkem určitý obraz o nemoci nebo jsme základními přístupnými zobrazovacími metodami nedospěli k původu onemocnění. Pomocí histologického vyšetření víme diagnostikovat probíhající chorobné procesy.

Odběr vzorků z nemocného orgánu (tkáně) se odborně nazývá biopsie. Známe několik druhů biopsie, výběr metody je individuální a závisí např. na předpokládaném charakteru, povrchové dostupnosti a velikosti patologického procesu.

  • Core-cut biopsie je odběr přes pokožku speciální jehlou, pomocí které odebereme tenký váleček tkáně. Tato biopsie se používá zejména při diagnostice onemocnění jater, prsu nebo kostní dřeně.
  • Incizní biopsie je odběr vzorku tkáně vyříznutím nebo pomocí kleštiček při endoskopickém vyšetření žaludku nebo tlustého střeva.
  • Probatorní excize je částečné nebo kompletní vyříznutí patologického ložiska při hmatných a povrchově dostupných ložiscích, například pigmentové znaménka nebo lymfatické uzliny.

Odběr vzorku patří mezi tzv. miniinvazivní vyšetření, většinou je málo bolestivý, vyžadující jen lokální znecitlivění a je časově nenáročný, pokud samozřejmě nejde o speciální předoperační histologické vyšetření, které se provádí během operačního výkonu.

biopsieTkáně musí být před samotným histologickým vyšetřením upravené různými chemickými a technickými procedurami tak, aby pod mikroskopem dávaly zřetelný obraz jednotlivých struktur tkáně a pomohly určit charakter orgánového onemocnění (zánět, nádorové změny atd.). Při nádorovém onemocnění se histologickým vyšetřením dá zjistit, zda se jedná o nezhoubné (benigní) nebo zhoubné onemocnění a při zhoubném (tj. maligním) onemocnění zároveň pomůže určit závažnost probíhajícího procesu.

Sponzorováno

Histologie a doba čekání

Výsledek histologického vyšetření je většinou známý do 10 dnů, výjimečně i déle (např. 15-20 dní). Při peroperačním vyšetření zná operatér výsledek do 30 minut od odebrání vzorku. Podle výsledku histologického vyšetření se určuje další postup a léčba onemocnění.

Kdy lékař provádí tato vyšetření?

Lékař Vám odebírá vzorek pro histologické vyšetření, při podezření na onemocnění, jehož přesnou povahu neurčí základním vyšetřením ani zobrazovacími metodami. Histologické vyšetření pomůže Vašemu ošetřujícímu lékaři onemocnění diagnostikovat a poté ho i správně léčit. Všechny odebrané tkáně a vzorky z organismu by měly být vyšetřeny histologicky. Z trávicího traktu jsou vzorky odebírány při kolonoskopii nebo fibroskopii (endoskopické metody), z jater a ledvin tzv. perkutánní biopsií. Při perkutánní biopsii se vzorek tkáně odebírá po znecitlivění příslušné oblasti přes kůži dlouhou jehlou. Velmi využívané je tzv. peroperačního vyšetření. Provádí v průběhu operačního výkonu. Operatér odebere během operace vzorek tkáně, například podezřelé z nádorového bujení, a odešle jej k rychlému posouzení. Patolog vzorek zkráceně zpracuje, prohlédne a výsledek zavolá zpět na operační sál. Podle výsledku se operatér rozhodne, jak bude dále v operaci pokračovat. Dozví-li se například, že šlo o nádorově změněnou tkáň, provede větší výkon.

Mám se výkonu obávat?

Histologické vyšetření se provádí ve vzorku, který byl z Vašeho těla odebrán při biopsii. Takže histologické vyšetření Vás určitě bolet nebude. Ani předchozí biopsie se nemusíte obávat. Provádí se v tzv. lokálním znecitlivění. To znamená, že jehla sloužící k odběru vzorku se do příslušného místa zavádí po předchozím znecitlivění odebírané oblasti. Odběr vzorku při kolonoskopickém nebo fibroskopickém vyšetření také neucítíte. Stejně tak nic neucítíte při operačním výkonu, neboť po celou dobu spíte.

VIDEO: Bioptické vyšetření prsu

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva