Sponzorováno

Nebuďte líní, sportujte i v chladu či potmě! 4.84/5 (19)

Nebuďte líní, sportujte i v chladu či potmě!Lidé běh buď milují, nebo ho nenávidí. Přesto se tato sportovní aktivita dlouhodobě těší velké oblibě ve světě i v ČR. Příčin je hned několik – běh je nejenže perfektním způsobem aktivního relaxu, ale je i skvělou cestou, jak si otestovat vlastní limity.

Pozitiv, které běh představuje pro fyzické i psychické zdraví člověka je mnoho. Jednou z množství výhod běhání je i jeho proveditelnost v průběhu sezóny, s čím by jistě souhlasili mnozí rekreační i aktivní běžci. Zarytí milovníci tohoto sportu dokonce tvrdí, že špatné počasí pro běh neexistuje, existuje jen nevhodné oblečení. Navzdory všemu, s blížící se zimou a citelně kratšími dny odhodlání jít běhat u některých klesá. Jak překonat ranní či odpolední nechuť zasportovat si ve tmě a zimě?

Zjednodušení je cesta

Zácpy, nehody, kalamita. Tomu všemu je dobré se vyhnout. Nejen z pohledu bezpečnosti, ale zejména proto, že pokud chce člověk překonat nechuť sportovat přes krátké a ponuré zimní dny, musí odstranit všechny faktory, které by pro něj mohly být potenciální výmluvou. Různé stránky určené sportovcům proto radí: choďte běhat co nejblíže k vašemu domu. Je jednodušší navléknout se do sportovního oblečení a hned se rozjet, než cestovat půl hodinu autem nebo hromadnou dopravou a dopustit, aby naše nadšení opadlo.

Čtěte také: Co si obléct při běhání?

Běhejte s přítelem

Říká se, že běh osamotě je během na rychlost, ten s běžeckým partnerem zas na dlouhé tratě. Dvojnásobně to platí při běhání v zimě. Výmluvy se jednoznačně hledají těžší v případě, že byste po vynechání tréninku měli výčitky ze zklamání vašeho přítele nebo přítelkyně, kteří se na vás těšili. Navíc, chlad a vítr se stanou o něco snesiteľnejšími, pokud se budete moci s někým promluvit. Jste „pejskař“? Běhejte se čtyřnohým přítelem. Těšit se na známou tvář je prostě motivací, i když se rtuť teploměru drží při nule.

Sponzorováno

Osobní trenér v telefonu

Doba moderních technologií má kromě negativ i svá pozitiva. Klíčem k tomu, jak z nich vydolovat to nejlepší, je využít je tak, aby oni sloužili vám, ne naopak. Pro běžce může být motivačním faktorem právě mobilní telefon. Těžší je to v případě majitelů starších modelů, ale smartphony zimní běh jednoznačně usnadní, a to zejména díky i bezplatným mobilním aplikacím. Aplikace změří čas, průměrnou rychlost i vzdálenost, takže můžete stavět na jistém základě a mít pod kontrolou každý trénink.

Vyběhat si lepší čas vám například pomůže i mužský nebo ženský hlas „osobního trenéra“, který přesně oznamuje už odběhnutí kilometry, dosažené výsledky i zbývající čas.

Změna tréninku prospěje

Stereotyp je velmi zrádná věc a nikdo zřejmě netouží po tom, aby ho běh nudil. Proto i v zimě platí, že je lepší tréninky střídat, a nezáleží na tom, zda jste aktivním, nebo rekreačním běžcem. Intervalový trénink je výborný způsob, jak zrychlit metabolismus v případě, že běháte, abyste zhubli , ale pro kondiční běžce je přínosem v rámci výkonnosti a rychlosti. Pomalejší tempo zas poslouží na úspěšné zdolání dlouhých tratí. I vaše mysl v zimě jistě ocení, že se bude moci těšit na změnu, která může spočívat i ve volbě zcela nové trasy.

Poslouchejte hlas svého těla

Kromě zmíněných tipů je množství dalších způsobů, jak překonat předsudky a běh neodkládat. Každý běžec zná triky, které na něj platí nejlépe. Především je důležité si uvědomit je a poslouchat, co nám naše tělo říká.

Autosugesce je snad nejlepším způsobem, jak vyhrát boj s líným „Já“. Některé internetové stránky řadí běžcem motivovat se prostřednictvím obrázků zavěšených na viditelném místě, jiné doporučují nastavit si budík s melodií, která člověka zaručeně probudí a zlepší mu náladu. Tak či onak, existuje řada způsobů, ale ty účinné zaručené začínají v hlavě každého běžce.

VIDEO: O běhání a motivaci

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Bez komentáře u článku “Nebuďte líní, sportujte i v chladu či potmě!”

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva