Obsah článku
TIP: Tužebník jilmový vynikající volba pro domy a obydlí – slouží jako látka odpuzující hmyz, stejně jako dezinfekční prostředek.
V roce 1838 vytvořil italský profesor Rafaele Piria kyselinu salicylovou z poupat Tužebníku jilmového. V roce 1897 Felix Hoffmann, pracující pro německou společnost Bayer (vyrábí léky), syntetizoval salicin na základě studie Tužebníku, který byl lépe tolerován žaludeční výstelkou. Společnost Bayer pak pojmenoval nový lék jako „Aspirin“, odvozený ze starého botanického názvu pro Tužebník: Spiraea ulmaria. Všechny tyto skutečnosti nám daly významnou třídu nesteroidních protizánětlivých léků, které jsou dnes široce používány mnoha lidmi. A v pozadí všeho je právě Tužebník jilmový.
Tužebník se používá na nachlazení, bronchitidu, žaludeční nevolnosti, pálení žáhy, onemocnění peptického vředu a poruchy kloubů včetně dny. Používá se také ke zvýšení močení a při infekci močového měchýře.
Tužebník je malý keř (nebo bylina) patřící k rodu Rosaceae a nese botanické jméno Filipendula ulmaria. Vyrůstá až na dva metry na výšku a vyznačuje se jemnými krémově bílými květy, které jsou uspořádány v květenství cymose. Tužebník roste hojně na loukách celé Evropy a některých částech v Asii. Této bylince se také říká „Královna louky“ kvůli tomu, jak vystupuje na louce nad všemi ostatními bylinkami, kdekoli roste. Královna louky také divoce vzkvétá v bažinách a lesích.
Tužebník má analgetické, antibakteriální, protizánětlivé, astringentní, antioxidační, diuretické a tonické vlastnosti.
Tradiční použití a přínosy pro zdraví Tužebníku
Tužebník jilmový má dlouhou a významnou historii v lékařském použití. Je dokonce často zmiňován v několika nejznámějších literárních dílech středověku. Tužebník byla jedna ze tří bylin, které keltští druidi považovali za nejposvátnější. Historicky se také používal k ochucení medoviny.
Později se o Tužebníu rozneslo, že je to bylinka bohatá na kyselinu salicylovou (jako Vrbová kůra), která je perfektně účinná pro úlevu od bolesti a byla už před několika staletími proslavena jako vynikající lék na mírnou bolest, zejména pak na bolesti hlavy.
Jaké další výhody skýtá a nabízí Tužebník jilmový? Pojďme se na ně podívat.
Vliv na trávicí systém
Jako trávicí pomůcka je Tužebník jen těžko porazitelný. Zklidňuje a chrání sliznice trávicího traktu a žaludeční výstelky, snižuje kyselost. Při studiích bylo zjištěno, že Tužebník může také podporovat hojení chronických vředů a zabránit vzniku lézí v žaludku. Používá se při léčbě pálení žáhy, gastritidy a peptických vředů. Její jemné astringentní (svíravé) vlastnosti jsou užitečné při léčbě průjmu, zejména u dětí.
Ve vědeckém výzkumu bylo prokázáno, že extrakt z tužebníku inhibuje (tlumí) růst bakterií Helicobacter pylori. Zatímco mnoho lidí může mít tyto bakterie v sobě po celý život a neví o tom, tato tichá, ale potenciálně smrtící bakterie může způsobit nepříjemný zmatek v žaludečním systému. Nejen že může zvýšit riziko vzniku rakoviny žaludku až 6 krát, ale je často příčinou mnoha dalších potíží s trávením, jako jsou vředy a gastritida. A to prostě nechcete.
Sponzorováno
Protizánětlivé vlastnosti
Obsahuje kyselinu salicylovou, proto je Tužebník účinný proti zánětu. Aktuálně se mnoho lékařů domnívá, že většina onemocnění začíná jako chronický zánět nízkého stupně – díky této skutečnosti je tato bylinka mimořádně užitečným nástrojem pro vaše zdraví. O kyselině salicylové je nejvíc známo, že se nachází ve zmíněné vrbové kůře. Nicméně je i v tužebníku a navíc ostatní sloučeniny v této bylince uklidňují výstelku žaludku.
Protizánětlivý účinek těchto salicylátů činí Tužebník jilmový účinný proti revmatické bolesti.
Silné antioxidační vlastnosti
Tužebník patří mezi řadu antioxidantů, které podporují celkové zdraví. Antioxidanty mohou výrazně snížit riziko výskytu závažných onemocnění včetně rakoviny a progresivních degenerativních onemocnění, jako je Alzheimerova choroba.
Antioxidanty přítomné v této bylince mohou pomoci zvrátit poškození od volných radikálů a chránit vás před oxidačním stresem, který je často spojen s buněčnými mutacemi a zrychleným buněčným rozpadem.
Benefity pro vaši pokožku
Je to přirozená přísada, která pomáhá zlepšit vzhled vaší pokožky tím, že stahuje póry a odstraňuje nečistoty a nadbytečný kožní maz. Kyselina salicylová v bylince pomáhá odstraňovat akné způsobující bakterie a zbytky make-upu + může urychlit regeneraci po akné (tím, že ho jakoby „vysuší“).
Může pomoci léčit nachlazení
Bylinka je používána v tradiční medicíně doslova po staletí při léčbě nachlazení a dalších souvisejících příznaků. Ačkoli ještě neexistují žádné klinické studie, které by svědčily o její účinnosti, analgetické i protizánětlivé vlastnosti Tužebníku z něj činí potenciálně účinnou protilátku. Kořeny byliny mohou být také použity k léčbě některých onemocnění dýchacích cest, například kašle, bolesti v krku, dušnosti a mohou také fungovat jako mukolytikum (rozbíjí hlen a odstraňuje ho).
Pozitivní vliv na imunitní systém
Výzkum prokázal imunomodulační (tj. zvyšující obranyschopnost organismu) vlastnosti tužebníkových přípravků extrahovaných z květů a kořenů rostliny. Všechny části rostliny obsahují vysoký obsah fenolických sloučenin, včetně nově objeveného flavonoidního glykosidu s názvem ulmariosid, který se nachází jen v této bylince. Bylo prokázáno, že extrakty ethylacetátu inhibují jak proliferaci T-buněk, tak aktivaci kaskády komplementu (hlavní část vrozené imunity), a tím inhibují imunitní odpověď. Také brzdí produkci reaktivních druhů kyslíku (volné radikály). Všechny tyto procesy hrají roli v zánětlivé odezvě a vysvětlují účinnost přípravků s Tužebníkem při léčbě zánětlivých stavů.
Typické použití Tužebníku
Chcete si udělat tužebníkový čaj? 2 až 6 g sušené byliny zalijeme v 1 šálku vroucí vodou. Pijeme třikrát denně.
Dá se z něj udělat čaj, odvar, prášek, džus nebo ho dokonce užívat v kapslích.
Tužebník a jeho vedlejší účinky
Tužebník jilmový, pokud je používán správně, je pro většinu lidí bezpečný. U citlivých jedinců může výjimečně způsobit žaludeční problémy včetně nevolnosti. Při jeho užívání mohou také nastat kožní vyrážky a těžkost na plicích.
Pokud ho užíváte v opravdu velkém množství nebo po velmi dlouhou dobu, nemusí být Tužebník úplně bezpečný. Pití příliš mnoha Tužebníku může způsobit krev ve stolici, zvracení, zvonění v uších, problémy s ledvinami a další nežádoucí účinky. Tak na to pozor.
Shrnutí
Tužebník obsahuje řadu léčivých přísad včetně esenciálních olejů, flavonoidů, kvercetinových glykosidů a fenolických sloučenin. Jeho nejvýznamnější účinnou složkou je kyselina salicylová, chemická složka, která snižuje bolest (a je běžnou složkou dobře známého analgetika Aspirinu). Tužebník má také vysoký obsah tříslovin.
Sponzorováno
A co vy? Máte s touto bylinkou nějaké zkušenosti? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.
A co si dále o Tužebníku jilmovém přečíst?
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Příroda a zdraví
Přečtěte si také naše další články