Obsah článku
- Přehřátí organismu
- Dehydratace
Velmi často se tedy mohou objevit i nevolnosti, které jsou spojené s horečkou. Pokud se vyskytne u vás, je v zájmu vašeho zdraví to, že ji budete muset co nejrychleji srazit. Záleží ale na vás. V některých případech je lepší horečku nesrážet.
Někdy však potřebujete vysoké teploty opravdu rychle srazit dolů. Jak na to? Toto je výčet osvědčených metod a pomocníků.
Lipový květ
Samozřejmě si lze pomoci už přírodní cestou, která zahrnuje různé bylinky. Ne každé jsou však na horečku ty pravé. Mezi osvědčeného pomocníka můžeme označit lipový květ. Pořídíte ho v každé lékárně, v sušeném stavu. A jak ho požít? Osvědčenou možností je uvařit si lipový čaj. Právě tato bylina dokáže podporovat činnost pocení, která je při horečce velmi důležitá. To proto, že odporuje odvod tepla pryč z těla. Nápoj doporučujeme mít po celý den, ideálně v množství 1 – 2 litry. Horečka by měla velmi rychle ustoupit.
Vrbová kůra
Podobný pomocník ze segmentu bylin je také vrbová kúra. Pokud ji poptáte v lékárně, tak dostanete také sušený produkt, ze kterého připravíte odvar. Kromě toho, že vám dokáže pomoci od horečky, je také považován za pomocníka, jak eliminovat bolesti svalů, které jsou u horečky velmi časté.
Tužebník jilmový
Jdeme na další z bylin, která je velmi podobá již zmíněné vrbové kůře. A to hlavně v tom směru, že i zde se nejčastěji setkáte s možností využít odvar. Dále nelze zapomínat ani na to, že i zde se vám povede jak efektivně a přírodní cestou srazit horečku, tak se vám samozřejmě povede i to, že ulevíte bolesti, hlavně potom vašeho svalstva. Zde se více dočtete o tužebníku.
Klasické léky
Ne vždy se musíte při snaze snížit horečku držet jenom bylin a tedy osvědčených přírodních pomocníků. Jelikož zvýšená teplota je spojena s celou řadou různých jiných nemocí není zase až takový problém vyžít klasických léků. I pro ně je třeba zajít do lékárny a i zde je jistota, podobně jako u bylin, že je koupíte pohodlně bez předpisu. Na rozdíl od přírodní cesty zde mluvíme o tom, že jsou spojeny s obsahem chemických látek. Ty ale umí velmi dobře zabrat. Pokud jde o osvědčenou trojici, patří se:
- Paralen
- Ibalgin
- Acylpyrin
- Nurofen
Voda s octem
I když to zní zvláštně, je to tip, který skutečně funguje. Zařadit ho samozřejmě můžeme mezi takzvané babské rady. Princip je velmi jednoduchý. Stačí připravit půl litru vody, do které se nalije 5 lžic octa. Ideální je, pokud se využije jablečný ocet. To však není úplně podmínkou. A co dále? Nemusíte se obávat, že byste museli tuto kombinaci pít. Je založena na tom, že ji využijete jako základ pro namočení podkolenek, které si následně obléknete. Nechte je na nohou asi 20 minut a poté sundejte. Kromě toho, že se objeví prvotní chladivý účinek, budete moci využít také sílu octu. Ten dokáže z vašeho těla doslova vytáhnout horkost. I proto doporučíme tento postup opakovat několikrát denně.
Zábaly
Osvědčená možnost, která se velmi často používá hlavně u dětí, kde je třeba zajistit okamžité výsledky. Zábalů existuje celý řada a pokud jde o ten nejznámější, tak je spojený s využití chlazeného tvarohu, ten se rozprostře na utěrku nebo plenu a do ní je následně člověk zabalený. Nejde o pomoc jenom u dětí, ale i o pomoc, která přijde vhod i vám. Pokud máte tvarohu málo na to, abyste si zabalili oblast břicha a hrudníku, nezoufejte. Stačí ho použít podobně, jako je tomu v předchozím případě. Tedy využít ho na zábal nohou. Jednoduchým řešení je natřít na nohy, navléknout delší ponožky a podkolenky a potom nechat působit.
Studená voda
Osvědčená volba, jak srazit horečku skutečně během několika minut. Bohužel tato metoda není příliš příjemná, jelikož je nutné tělo vystavit skutečně studené vodě. Pokud jste otužilí, nebudete s tím mít žádný problém. Pokud nejste, doporučujeme začít postupně. Je jedno, zda se bude jednat o ledovou sprchu, nebo se bude jednat o studenou koupel. V obou případech jde o postup, který funguje. To proto, že vaše tělo se na povrchu výrazně ochladí a tím dojde k lepší regulaci teploty. Tento postup doporučujeme opakovat několikrát denně. Pozor však na to, abyste ve studené vodě nebyli až příliš dlouho a neriskovala nebezpečné podchlazení.
Sponzorováno
Pokud vám studená voda dělá opravdu problém, tak si napusťte teplou (co nejméně teplou). A pak se posaďte do vody a nechte ji chladnout. Bude chladnout i teplota vašeho těla.
Studený vzduch
Pokud máte horečku, je vhodné myslet i na to, že je třeba přizpůsobit u teplotu v místnosti. Teď v době léta to může být celkem komplikované, což může být u horečky pochopitelně problém. Proto je dobré snažit se snížit teplotu v místnosti, kde se nacházíte. Pokud máte klimatizaci, je problém vyřešený. Pokud ji nemáte, snažte se být v chladnějších místnostech, stejně jako se snažte také o to, aby do místnosti proudil chladnější vzduch. Bude docházet k efektivní teplotní výměně a vaše tělo tak bude velmi efektivně ochlazováno. Naopak nejhorší, co můžete při horečce udělat, je vystavovat vaše tělo vyšší teplotě. Už z principu to vede k problému, že nebude moci být efektivně ochlazováno.
Pijte hodně vody
Pravda, toto není úplně nejrychlejší metoda, zato je přirozená. Pijte hodně vody, ta vás ochlazuje pěkně zevnitř. Naopak se vyhněte těžkým jídlům a kávě. Ta vám moc nepomůže. Ideální jsou studené nápoje. Pít se při horečce musí ale vždy. Vyhnete se tak velmi nepříjemné dehydrataci.
Nyní připomeneme ještě 2 věci. Vždy se zamyslete nad tím, proč máte vysokou teplotu. Příčina vysoké teploty je důležitá pro její řešení. Pokud máte vysokou teplotu kvůli velkému vystavení slunci, bude řešení jiné, než při horečce u chřipky. Druhá věc je ta, že ne vždy se musí horečka snižovat, na to také pamatujte.
Kdy navštívit lékaře?
Jak a kdy byste měli léčit horečku, se obecně určuje podle vašeho věku. Pokud není léčba včas zahájena, může horečka vést k vážným komplikacím – zejména u malých dětí, starších dospělých a lidí s oslabeným imunitním systémem.
Děti a batolata
Kojenci mladší 3 měsíce by měli být dopraveni k lékaři, pokud mají horečku o teplotě vyšší než 38 °C. Měli by navštívit lékaře, i když nejsou přítomny žádné další příznaky.
Děti ve věku 3 až 6 měsíců nemusí vyžadovat léčbu horečkou až do 38,9 °C. Pokud má vaše dítě jiné příznaky nebo pokud má horečka nad 38 °C, měli byste svému lékaři zavolat.
Děti ve věku 6 měsíců až 2 roky, které mají teplotu 38,9 °C nebo vyšší, mohou užívat léky pod lékařským dohledem. Informujte svého lékaře, pokud horečka trvá déle než jeden den, či se zhoršuje.
Malé děti a dospívající
Děti ve věku od 2 do 17 let obvykle nepotřebují léky na snížení horečky pod 38 °C. Mohou mít prospěch z léků, pokud trpí příznaky, jako je podrážděnost nebo bolesti svalů.
Pokud se jejich horečka pohybuje nad 38 °C (38,9 ° C), mohou být použity léky nebo metody pro snížení teploty. Pokud je vaše dítě velmi nerudné nebo pokud horečka trvá déle než tři dny, měli byste se poradit se svým lékařem.
Dospělí
Dospělí nad 18 let a více obvykle nepotřebují léky na horečku pod 38 °C. Pokud se vaše horečka pohybuje nad 39 °C (39,4 °C) nebo nereaguje na léčbu, je třeba zavolat lékaři. Dospělí s horečkou a dalšími příznaky, jako je tuhý krk, silná bolest kdekoli v těle nebo dušnost, by měly okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.
Starší lidé
Horečka u dospělých nad 65 let nevyžaduje automaticky speciální léčbu, ačkoli byste měli hlídat příznaky, jako je dechová dušnost nebo zmatenost. Pokud trpíte těmito příznaky, měli byste okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.
Měli byste také poradit se svým lékařem, pokud vaše horečka překročí 38,9 °C nebo nepřejde během dvou dnů. Můžete také vyzkoušet další léky bez přdpisu, ale měli byste si být jisti, že nebudou v rozporu s jinými léky, které užíváte.
Lidé s horší imunitou
Pokud máte ohrožený (slabý) imunitní systém, měli byste vyhledat lékařskou péči vždy při vyšší teplotě. Zhoršený imunitní systém je častý u lidí, kteří mají HIV, rakovinu nebo autoimunitní onemocnění. Horečka je často známkou infekce. Někdy se tyto infekce rychle pohybují nebo se těžko léčí. Takže pokud máte ohrožený imunitní systém, dbejte na okamžitou lékařskou podporu.
A co vy? Máte tipy na to, jak snížit horečku? Budeme rádi, pokud nám je napíšete do komentářů pod článkem.
Co si ještě o horečce přečíst?
VIDEO: Jak snížit horečku bez léků?
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Nachlazení chřipka a teplota
Přečtěte si také naše další články