Obsah článku
- Neuralgie trojklanného nervu (také známá jako neuralgie trigeminu) je chronická bolestivá porucha, která postihuje trojklanný nerv (nervus trigeminus).
- Tento nerv je hlavní smyslový nerv obličeje, který přenáší pocity z obličeje, čela, čelisti a části ústní dutiny do mozku. Když je tento nerv poškozený nebo podrážděný, může způsobit intenzivní bolest v těchto oblastech.
- Neuralgie trojklanného nervu je nejčastěji způsobena kompresí nervu cévou v blízkosti mozkového kmene. To může způsobit podráždění ochranného obalu nervu (myelinu), což vede k bolestivým signálům.
- I když neuralgie trojklanného nervu není život ohrožující, její bolestivost může být silně vyčerpávající. Správná léčba, včetně medikamentózní terapie nebo chirurgických zákroků, však může výrazně zlepšit kvalitu života postižených pacientů.
Neuralgie trigeminu (neboli Trigeminal neuralgia) je chronická bolest, která ovlivňuje trojklanný nerv, který přenáší pocity z tváře do mozku. Tomuto problému se také říká neuralgie trojklanného nervu. Pokud máte tento typ neuralgie, může dokonce i mírná stimulace vašeho obličeje – např. při čištění zubů nebo nanášení make-upu – vyvolat záchvat nesnesitelných bolestí.
Na počátku se můžete setkat spíše s krátkými, mírnými útoky. Ale neuralgie trojklanného nervu může postupovat a způsobit delší, častější záchvaty bolesti. Neuralgie trojklanného nervu postihuje ženy častěji než muže a je více pravděpodobné, že se vyskytne u osob, které jsou starší než 50 let.
Vzhledem k různým moderním možnostem léčby neuralgie trojklanného nervu, nemusí nutně znamenat, že jste odsouzeni k životu v bolesti. Lékaři obvykle mohou léčit tuto neuralgii pomocí léků, někdy injekcemi nebo chirurgickými zákroky.
Trojklaný nerv má 3 větve
Trojklaný nerv je rozdělen na 3 větve:
- mandibulární – inervující oblasti kolem spánků a dolní čelisti, včetně dolních zubů a rtu,
- maxilární – inervující oblast kolem horní čelisti, včetně horních zubů a rtu,
- oftalmickou – inervující oblast v okolí očí, čela a nosu.
Příznaky (symptomy) neuralgie trojklanného nervu
Příznaky neuralgie trojklanného nervu mohou zahrnovat jeden nebo více z těchto problémů:
- Epizody těžké bolesti, které mohou pacientovi připadat jako úraz elektrickým proudem
- Spontánní záchvaty bolesti nebo útoky bolesti vyvolané takovými věcmi, jako je dotknutí obličeje, žvýkání, mluvení nebo čištění zubů
- Bolest trvá několik sekund až do několika minut
- Epizody občasných útoků, které trvají dny, týdny, měsíce nebo déle – někteří lidé mají i delší období, kdy nemají žádnou bolest a pak to najednou přijde
- Trvalé bolesti, pocity pálení, které se mohou objevit předtím, než se to vyvine do křečí podobným bolestem trojklanného nervu
- Bolest v oblastech, které jsou ve spojitosti s trojklanným nervem – tedy oblast tváře, čelisti, zubů, dásní, rtů nebo méně často oka a čela
- Bolest obecně postihuje jednu stranu obličeje, i když může zřídka postihnout i obě strany obličeje
- Bolest je víceméně zaměřená na jedno místo, ale někdy může být rozšířená v širším spektru
- Útoky, které se časem stávají častějšími a intenzivnějšími
Příčiny neuralgie trojklanného nervu
Při neuralgii trojklanného nervu je funkce tohoto nervu narušena. Obvykle se jedná o kontakt mezi cévami – v tomto případě tepnou nebo žilou – a trojklanným nervem. Tento kontakt způsobuje tlak na nerv a způsobuje jeho selhání.
Neuralgie trojklanného nervu se může objevit jako důsledek stárnutí nebo může být spojena s roztroušenou sklerózou nebo podobnou poruchou, která poškozuje myelinový plášť chránící určité nervy. Neuralgie trojklaného nervu může být také způsobena nádorem, který stlačuje tento nerv. Ale to je výjimečné.
Někteří lidé mohou mít tuto neuralgii kvůli poškození mozku nebo jiným abnormalitám. V jiných případech může být za neuralgii odpovědná chirurgická újma, mrtvice nebo trauma tváře.
Co může tento problém spouštět?
Existují různé spouštěče, které v tomto případě mohou zapříčinit bolest. Například:
- Holení
- Dotek tváře
- Konzumace potravin
- Pití
- Práce se zuby (u zubaře a podobně)
- Mluvení
- Nanášení make-upu
- Usmívání se
- Umývání obličeje
Diagnostika
Lékař obecně diagnostikuje neuralgii trojklanného nervu především na základě popisu bolesti, bude se vás ptát na tyto věci související s bolestí:
- Její typ. Bolest související s neuralgií trojklanného nervu je náhlá, intenzivní a krátká.
- Umístění bolesti. Některé části tváře, které jsou postiženy bolestmi, jsou typické pro neuralgií trojklanného nervu.
- Spouštěče bolesti. Bolest související s neuralgií trojklanného nervu je zpravidla vyvolávána už i jemnou stimulací vašich tváří, například z jídla, mluvení nebo dokonce chladným větrem.
Váš lékař může provést mnoho testů, aby diagnostikoval neuralgii trojklanného nervu a určil základní příčiny vašeho stavu. Jsou to například tyto testy:
Sponzorováno
- Neurologické vyšetření. Dotknutím a vyšetřením částí obličeje můžete pomoci lékaři přesně určit, kde se bolesti vyskytují, a pokud se zdá, že je máte v oblasti trojklanného nervu, lékař může určit, které větve tohoto nervu mohou být ovlivněny.
- Reflexní testy mohou také pomoci lékaři určit, zda jsou vaše příznaky způsobeny stlačeným nervem nebo jiným stavem.
- Magnetická rezonance (MRI). Lékař vás může objednat na MRI vyšetření vaší hlavy, aby zjistil, zda roztroušená skleróza nebo nádor způsobuje neuralgii trojklanného nervu. V některých případech může lékař aplikovat barvivo do cévy, aby viděl tepny a žíly a zvýraznil průtok krve (magnetický rezonanční angiogram).
Bolest tváře může být způsobena mnoha různými stavy, takže je důležitá přesná diagnóza. Váš lékař může nařídit i další testy, aby vyloučil další zdravotní problémy.
Léčba neuralgie trojklanného nervu
Léčba neuralgie trojklanného nervu obvykle začíná léky a někteří lidé pak ani nepotřebují žádnou další léčbu. S postupem času však mohou někteří lidé přestat reagovat na léky nebo mohou mít nepříjemné vedlejší účinky. Pro tyto osoby jsou další možností injekce nebo chirurgie.
Pokud je váš stav způsoben jinou příčinou, například roztroušenou sklerózou, léči váš lékař tento problémový stav.
Léky
Při léčbě neuralgie trojklanného nervu lékař obvykle předepisuje léky, které snižují nebo blokují signály o bolesti, jež byly vyslány do mozku.
- Antikonvulziva. Lékaři většinou předepisují karbamazepin (Tegretol, Carbatrol, jiní) na neuralgii trojklanného nervu a bylo prokázáno, že je účinný při léčbě tohoto onemocnění. Jiné antikonvulzivní léky, které mohou být použity k léčbě jsou oxkarbazepin (Trileptal), lamotrigin (Lamictal) a fenytoin (Dilantin, Phenytek). Mohou být použity i další léky, včetně klonazepamu (Klonopin) a gabapentinu (Neurontin, Gralise, další). Pokud antikonvulzivní látka, kterou používáte, začíná ztrácet účinnost, lékař může zvýšit dávku nebo přejít na jiný typ léku. Mezi vedlejší účinky těchto léků mohou patřit závratě, zmatenost, ospalost a nevolnost.
- Antispazmodická činidla. Svalové relaxační činidla, jako je baclofen (Gablofen, Lioresal), mohou být užívána samostatně nebo v kombinaci s karbamazepinem. Nežádoucí účinky mohou zahrnovat zmatenost, nevolnost a ospalost.
- Injekce botoxu. Některé menší studie ukázaly, že injekce onabotulinumtoxinu A (Botox) mohou snížit bolesti z neuralgie trojklanného nervu u lidí, kterým už klasické léky nepomáhají. Je však třeba provést více výzkumů předtím, než se tato léčba stane široce používanou pro tento stav.
Antikonvulziva (např. karbamazepin) nebo svalová relaxancia pomáhají tlumit bolest a záchvaty.
Chirurgická řešení
Chirurgické možnosti řešení zahrnují:
- Mikrovaskulární dekomprese. Tento postup zahrnuje přemístění nebo odstranění krevních cév, které jsou v kontaktu s kořenem nervu, aby se nervy takto „znefunkčnily“. Během mikrovaskulární dekomprese udělá lékař udělá řez za uchem. Díky malému otvoru lebky v oblasti za uchem lze tento anomální kontakt cévy s trojklanným nervem nalézt a cévu od nervu oddálit pomocí dakronové vložky. U přibližně 85 procent nemocných obtíže trvale odezní. Microvaskulární dekomprese má určitá rizika, včetně snížení kvality sluchu, slabosti obličeje, znecitlivění tváře, mrtvice nebo jiných komplikací.
- Stereotaktická radiochirurgie (tj. gama nůž). V tomto postupu chirurg řídí koncentrovanou dávku záření do kořene trojklanného nervu. Tento postup využívá záření k poškození tohoto nervu a ke snížení nebo eliminaci bolesti. Stereotaktická radiochirurgie je úspěšná při odstraňování bolesti u většiny lidí. Pokud se bolesti objeví, lze postup opakovat. Obličejová necitlivost může být vedlejším účinkem.
Pokud léky nezabírají, existují různé chirurgické možnosti, například mikrovaskulární dekomprese, která uvolní tlak na nerv, nebo gama nůž, který cíleně aplikuje záření na postižený nerv.
Rhizotomie
Jiné postupy mohou být také použity k léčbě neuralgie trojklanného nervu. Například rhizotomie. Při ní chirurg zničí nervová vlákna, aby se snížila bolest, což způsobuje necitlivost obličeje. Druhy rhizotomie jsou:
- Injekce glycerolu. Tento postup často zmírňuje bolest. Někteří lidé však mají pozdější recidivu bolesti a mnoho z nich má pocit necitlivosti na tváři nebo i brnění.
- Balónová komprese. Váš lékař naplní balón dostatečným tlakem, aby poškodil trojklanný nerv a zablokoval signály bolesti. Komprese balónu úspěšně řídí bolest u většiny lidí, alespoň po určitou dobu. Většina lidí, kteří podstupují tento postup, vykazuje alespoň nějakou dočasnou necitlivost na obličeji.
- Rádiové frekvenční tepelné poškození. Tento postup selektivně ničí nervová vlákna spojená s bolestí. Zde chirurg vloží elektrodu přes jehlu a vysílá jemný elektrický proud přes špičku elektrody do nervu. Budete požádáni, abyste uvedli, kdy a kde máte pocit brnění. Potom se elektroda zahřívá, dokud nepoškodí nervová vlákna, čímž vznikne oblast poranění. Rádiové frekvenční tepelné poškození obvykle způsobuje dočasnou necitlivost obličeje, zejména hned po proceduře. Bolest se může vrátit po třech až čtyřech letech.
Injekce do trojklanného nervu mohou dočasně zmírnit bolest.
A co alternativní medicína?
Alternativní léčba neuralgie trojklanného nervu obecně nebyla tak dobře studována jako léky nebo chirurgické postupy, takže je jen velmi málo důkazů, které by podpořily její použití.
Někteří lidé však našli zlepšení s léčebnými postupy, jako je akupunktura, biofeedback, chiropraxe a léčba vitamíny a obecně výživou. Nezapomeňte se poradit se svým lékařem předtím, než se pokusíte o alternativní léčbu, protože může interagovat s dalšími léčebnými postupy.
Sponzorováno
A co vy? Jak s touto bolesti bojujete vy? Budeme rádi za komentáře a rady pod článkem.
Studie a zdroje článku
- Trigeminal Neuralgia Autoři: Nidhi Shankar Kikkeri; Shivaraj Nagalli.
- Zdroj obrázku: VectorMine / depositphotos.com
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Nervy a nervová soustava, Zdraví a nemoci hlavy
Přečtěte si také naše další články
Moje babicka ma toto onemocnění uz 4 roky, trpí opravdu silnými bolestmi, užívá preglenix 300*2 denně a targin 4 denně a ted jeste injekce novalgin 500ml. Ale léky již bohužel nezabiraji. Lékař nam řekl, ze nic jiného na tuto nemoc neni. Zaujal me tedy Váš článek, ze další léky či léčba existuje, jen nevim proč naš neurolog nezkusi jinou léčbu.