Obsah článku
Opálení ale není špatná věc. Ve skutečnosti je to znamení, že se vaše tělo snaží chránit před slunečními škodlivými ultrafialovými (UV) paprsky. Expozice slunci spouští kožní buňky nazývané melanocyty, které produkují chemický melanin pod povrchovými vrstvami pokožky, aby takto pomohly absorbovat ultrafialové záření. To zase vede ke ztmavnutí pokožky neboli k opalování.
Čím více času trávíte venku na slunci, nebo čím častěji chodíte do solária, tím více melaninu uvolňuje tělo a tím více jste opálení.
Nežádoucí opálení může být bolestivé. Kdykoli můžete samozřejmě zabránit tomu, abyste se opálili – stačí použít silný opalovací krém, nebo prostě nechodit na slunce. Ale to není vždy možné, to uvědomujeme. Pokud je váš obličej opálený, je zde několik věcí, které můžete udělat, aby více vybledl nebo dokonce můžete odstranit opálení téměř úplně.
Zde je 10 nejlepších způsobů, jak rychle odstranit opálení z obličeje. Inspirujte se.
1. Správná ochrana před sluncem
Chcete-li uzdravit poškozenou pokožku na obličeji kvůli opalování, musíte samozřejmě přestat chodit na slunce bez řádné ochrany před slunečním zářením. Použití ochrany před sluncem zabrání dalšímu opalování tak, aby se pleť mohla rychleji vrátit do původního tónu.
Nejlepší rada je používat každý den ochranu proti slunečnímu záření. Obecně doporučuje použití opalovacího krému. Nejlepší typ opalovacího krému nabízí širokospektrální ochranu (UVA a UVB), má SPF 30 nebo vyšší a je odolný proti vodě.
Existují různé typy opalovacích krémů, ze kterých si můžete vybrat, v závislosti na vašich osobních preferencích. Například krémové opalovací krémy jsou nejlepší pro suchou pokožku a obličej, tyčinky jsou pak vhodné pro použití na pokožku kolem očí. Bez ohledu na to, které ochranné krémy si vyberete, nezapomeňte ho velkoryse aplikovat na ochranu pokožky před UV zářením a znovu jej aplikujte každé dvě hodiny. Také je nutné ho používat celoročně.
2. Exfoliace (odlupování) pokožky
Dalším účinným způsobem, jak odstranit nežádoucí opalování z obličeje, je exfoliovat kůži jednou týdně. Exfoliace odstraňuje horní vrstvy pokožky a odhaluje novou pleť pod ní, která je měkká a pružná.
Pokud jde o citlivou pokožku tváře, musíte si pečlivě vybírat metody exfoliace. Pro vaši tvář je nejlépe kukuřičná mouka a jogurt. Tato směs pomůže odstranit mrtvé a tmavé kožní buňky, čímž se zesvětlí tón pleti.
- Smíchejte spolu 1 polévkovou lžíci kukuřičné mouky a 1 čajovou lžičku obyčejného bílého jogurtu.
- Aplikujte tuto pastu na opálenou pokožku.
- Nechejte 15 minut působit.
- Jakmile uschne, jemně masírujte obličej, poté ho opláchněte a vysušte pokožku.
- Jednou nebo dvakrát týdně použijte tuto metodu k dosažení efektivních výsledků.
3. Aloe Vera
Pokud máte rostlinku aloe vera doma, můžete ji použít k odstranění opálené pokožky z obličeje. Aloe vera pomáhá léčit hyperpigmentaci a může odlehčit opálenou pleť. Má také hluboké vlastnosti pro hydrataci pokožky, které dodávají vašemu obličeji přirozenou záři.
Studie z roku 2017 zveřejněná v časopise Pharmacognosy uvádí, že aloe vera může potlačit uvolňování melaninu a snížit pigmentaci.
- Extrahujte čerstvý aloe vera gel z listu a natřete jej na tvář – nechte uschnout po dobu 5 minut. Nechte gel pracovat po dobu 30 minut, poté ho opláchněte čistou vodou. Udělejte to dvakrát denně, abyste zjemnili barvu pleti.
- Alternativně smíchejte 2 polévkové lžíce gelu aloe vera a několik kapek mandlového oleje. Aplikujte tuto směs na obličej a jemně masírujte, dokud nebude správně absorbována do pokožky. Počkejte 15 až 20 minut, pak opláchněte kůži vodou. Tuto léčbu použijte dvakrát denně.
Poznámka: Nechoďte na slunce po použití aloe vera na kůži.
4. Kukruma
Ačkoli kurkuma může zanechat žluté skvrny na obličeji, může účinně odstranit opálení. Má bělící vlastnosti, které mohou pomoci odstranit opálení.
Studie z roku 2011, publikovaná v časopise Journal of Cosmetic Dermatology, upozorňuje na fotoprotektní vlastnosti složek extraktu kurkumy a může pomoci chránit před poškozením sluncem. Turmeric také může zlepšit hydrataci pokožky a přirozený maz pokožky.
- Smíchejte 1 čajovou lžičku prášku z kurkumy a citronové šťávy. Naneste směs na obličej a nechte působit po dobu 10 minut. Opláchněte studenou vodou. Udělejte to jednou denně před sprchováním, abyste maximalizovali výsledky.
- Alternativně můžete vytvořit pastu smícháním kurkumového prášku s mlékem v poměru 1:2. Použijte tuto pastu na obličej a jemně masírujte po dobu 5 minut. Nechejte působit po dobu 20 minut a poté opláchněte teplou vodou. Můžete to udělat jednou denně po dobu několika týdnů, abyste se zbavili opálení na tváři.
Po použití kurkumy na obličeji můžete žluté skvrny odstranit přírodním odstraňovačem make-upu, jako je růžová voda.
5. Rajčata
Krásná červená rajčata, která si můžete vychutnat ve vašem salátu, mohou být také použity k odstranění opálení z vašeho obličeje.
Sponzorováno
Vysoký obsah lykopenu v rajčatech chrání pokožku před škodlivými ultrafialovými paprsky ze slunce a také udržuje dobrou hladinu pH pokožky. Rajčata mohou také snadno odstranit mrtvé kožní buňky, takže vaše kůže bude jasná a zářící.
Studie z roku 2001 publikovaná v časopise Journal of Nutrition uvádí, že rajčatová pasta chrání před erytémem (to je červené zbarvení kůže) způsobeným ultrafialovým světlem.
Rajčata mohou být použita jak vnitřně, tak externě pro ošetření opálení.
- Do mixéru vložte 1 velké rajčátko a 1/4 šálku čistého jogurtu a promíchejte. Aplikujte směs na celou tvář. Počkejte 10 až 15 minut a poté opláchněte studenou vodou. Opakujte jednou denně.
- Další možností je smíchat 2 polévkové lžíce rajčatové šťávy se 4 polévkovými lžícemi podmáslí. Aplikujte směs na obličej na cca dobu 30 minut a poté omyjte. Opakujte jednou denně.
- Zahrňte také rajčata do vaší stravy.
6. Brambory
Syrové brambory jsou vynikajícím prostředkem pro odstranění opálení pokožky. Fungují jako přirozené bělení. Pomáhají také uklidnit spáleniny od slunce. Obsahují dobré množství vitamínu C, který se používá při mnoha kožních problémech.
- Jednoduše rozkrojte syrový brambor na polovinu a vyčistěte vystavenou vlhkou dužninou na opálenou pokožku. Opakujte co nejčastěji, dokud se nedostaví výsledky.
- Případně extrahujte bramborovou šťávu z 1 bramboru a smícháme s 1 polévkovou lžící citronové šťávy. Použijte to na tvář. Nechejte 20 minut působit a poté opláchněte studenou vodou. Opakujte 3 nebo 4 krát týdně, abyste dosáhli nejlepších výsledků. Nepoužívejte tento lék v případě, že máte spáleniny.
7. Vitamin E
Pro odstranění opálení z obličeje vyzkoušejte i vitamin E. Antioxidant, vitamín E neutralizuje účinky škodlivých UV slunečních paprsků + regeneruje a chrání pokožku. Také tento vitamin pomáhá udržovat pokožku pěkně hydratovanou.
- Rozdělejte 2 kapsle vitaminu E a nalijte obsah do misky.
- Přidejte do něj několik kapek ricinového oleje a dobře promíchejte.
- Před spaním si naneste směs na obličej a jemně masírujte pomocí kruhového pohybu po dobu několika minut./li>
- Nechte působit přes noc.
- Následujícího rána dobře umyjte tvář vlažnou vodou.
- Udělejte to takto jednou denně.
8. Fullerova zemina
Fullerova zemina pomáhá odbarvovat odumřelé buňky pokožky, čímž odstraní opálení z tváře. Zlepšuje také tón pleti.
- Smíchejte 1 polévkovou lžíci zeminy, medu a glycerinu, abyste vytvořili hladkou pastu. Aplikujte pastu na obličej, nechte ji přirozeně vyschnout a poté ji opláchněte vlažnou vodou. Tuto masku použijte jednou nebo dvakrát týdně.
- Alternativně můžete také smíchat 1 polévkovou lžíci fullerovy zeminy a trochu růžové vody a gelu z aloe vera, čímž vytvoříte pastu. Naneste ho na obličej a krk. Nechte ho vysušit po dobu 30 minut. Umyjte ho pak studenou vodou. Opakujte jednou nebo dvakrát týdně.
9. Kokosová voda
Osvěžující kokosová voda vyživuje a hydratuje pokožku, aby byla měkká a hladká. Přírodní hydratační vlastnosti z kokosového ořechu budou prospěšné pro vyčištění pleti.
Pro místní použití:
- Aplikujte kokosovou vodu na obličej s bavlněným tampónem a nechte ji vyschnout. Po 30 minutách ji opláchněte. Použijte jej tak často, jak můžete.
- Smíchejte dostatek kokosové vody s 1 čajovou lžičkou prášku santalového dřeva, abyste vytvořili jakousi pastu. Naneste ji na obličej a opláchněte ji, když úplně vyschne. Tuto masku použijte 2 nebo 3 krát týdně.
- Pro orální použití: Nezapomeňte pít kokosovou vodu, protože je to skvělý způsob, jak hydratovat pokožku zevnitř.
10. Udržujte pokožku hydratovanou
Udržování pokožky dobře hydratované pomáhá urychlit změnu buněk a pokožku omlazovat. To ve finále pomáhá opálené pleti na obličeji rychleji zmizet.
Takže po umytí obličeje nezapomeňte použít hydratační přípravek. Doporučuje se použít zvlhčovač, který obsahuje přírodní ovocné kyseliny, které pomáhají s odstraněním opálení. Vždy masírujte hydratační krém na kůži pomocí kruhových pohybů, které pomohou proniknout látkám hluboko do pokožky.
Kůži můžete hydratovat uvnitř, pitím velkého množství vody a konzumací čerstvého ovoce a zeleniny, které mají vysoký obsah vody.
11. Citronová šťáva
Rozřízněte citron na polovinu a přejíždějte plátkem po kůži. Nechte jej několik minut působit, než je umyjete. Tento způsob by neměli používat ti, kteří mají citlivou pleť. Zkuste nejdřív vyzkoušet citron na kousku pokožky, než si ho dáte na celý obličej.
12. Okurkový výtažek, citrónová šťáva a růžová voda
Smíchejte jednu polévkovou lžíci každé ze tří složek do misky a velkoryse ji naneste na opálenou pleť.
13. Med a zralá papája
I papája může v tomto případě pomoci.
- Vidličkou rozmixujte asi půl šálku papáji. Smíchejte s medem lžíce.
- Aplikujte na opálenou pleť a nechte směs působit 30 minut před použitím studené vody, abyste ji umyli.
Další tipy pro odstranění opálení
- Vyhněte se slunečnímu záření mezi 11:00 a 16:00. Sluneční paprsky jsou v těchto hodinách nejsilnější.
- Naplánujte outdoorové aktivity na ranní, pozdní odpoledne nebo večer, kdykoli je to možné, protože sluneční paprsky jsou v těchto dobách méně silné.
- Chraňte svůj obličej nošením čepic, kšiltů a slunečních brýlí nebo i nošením deštníku během nejžhavějších hodin dne.
- Můžete také použít produkty pro zesvětlení pokožky, které obsahují vitamín C, kyselinu glykolovou nebo retinoid.
Sponzorováno
A co vy? Jak odstraňujete opálení vy?
Co si o opalování ještě přečíst?
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Kyseliny v kosmetice, Opalování a zdraví, Pleť a pokožka těla
Přečtěte si také naše další články