Sponzorováno

Pozitivní tripple test dnes vychází často: nepanikařte! 4.86/5 (7)

Pozitivní tripple testPozitivní výsledky tripple testu dokáží pokazit radost z těhotenství. Rozhodně však nejsou důvodem k panice. Tripple nebo trojitý test slouží k určení pravděpodobnosti, zda vaše děťátko nebude trpět některými vrozenými vadami. „Je to matematický program na přepočet rizika některých genetických onemocnění a vrozených vývojových vad plodu. Zjistilo se, že biochemické parametry v krvi matky, a to alfafetoprotein – AFP, těhotenský hormon HCG a estriol E3, jsou jiné u těhotných s normálním vývojem plodu a u těhotných s postiženým děťátkem. Kombinací těchto parametrů se zkoušelo najít co nejpřesnější stanovení rizika genetického onemocnění a vývojové vady plodu. Do vyhodnocení tripple testu se kalkuluje i týden těhotenství, neboť hodnoty biochemických výsledků se v průběhu těhotenství mění, dále věk ženy, jakož i počet plodů. Výsledkem je hodnota 1 ku x, kde x je číslo rizika. Čím je x nižší, tím je riziko onemocnění vyšší,“ vysvětluje gynekolog MUDr. Peter Krajkovič.

Jestliže je výsledek triple testu pozitivní, je budoucí maminka poslána na další vyšetření, mezi která patří například amniocentéza (odběr plodové vody), podrobný ultrazvuk a podobně. Každopádně psychika budoucích rodičů je velmi otřesena – najednou se ocitají v situaci, kterou si snad nikdo nepřipouští, respektive na ni nemyslí: Miminko by mohlo být postižené. Na druhou stranu je třeba říci, že pozitivní výsledek ještě neznamená, že dítě bude skutečně nemocné. A bohužel i naopak – negativní výsledek nezaručuje, že dítě bude zdravé.

Trošku matematiky

Budoucí maminka s výsledkem tripple testu 1:43 je tedy na tom hůř než ta, která by vyšlo například 1:200. A co výsledek 1:43 znamená? Že jedné ze 43 žen se narodí děťátko s postižením. Za negativní se tripple test považuje tehdy, pokud je riziko menší než 1:1000 (někdy 1:650 a výš).

„Ale i při riziku 1:10 000 může těhotné narodit postižené děťátko. Tripple test tedy neurčuje přesně, zda těhotná má postižený plod, stanoví pouze riziko a slouží k vyhledávání rizikových těhotných. Je to nepřesná metoda a její výsledek je třeba ověřit přesnějšími metodami – amniocentézou či ultrazvukem,“ objasňuje lékař. Za hraniční se považuje genetické riziko 1:200. Při těchto a menších hodnotách x vám gynekolog doporučí amniocentézu, tedy odebrání plodové vody, které riziko buď potvrdí, nebo vyloučí. Dnes je však moderní i neinvazivní metoda pomocí utlrazvuku – dnes je ultrazvuk na jiné technické úrovni než tomu bylo v minulosti.

Zpřesnění výsledků

Tento trojitý test se provádí v období mezi 15. až 17. týdnem těhotenství. „Do laboratoře třeba zadat i velikost plodu a přesný týden těhotenství, počet plodů v bříšku a podobně,“ pokračuje MUDr. Krajkovič. Všechny tyto údaje mají vliv na to, aby se co nejpřesněji dalo určit možné riziko. Výsledek může zkreslit i špatně vypočítaný týden těhotenství, víceplodové těhotenství, rozdíl v hmotnosti či věk rodičky.

Sponzorováno

Tripple test se nerealizuje osamoceně, ale je doplněn výsledky jiných vyšetření. Někdy mu předchází odběr krve přibližně v 10. až 12. týdnu na PAPP – A, což je látka tvořená placentou a její nízká hladina může signalizovat podezření na Downův syndrom.

Test po umělém oplodnění

„Po IVF bývají pozitivní výsledky tripple testu častěji. Při umělém otěhotnění však prodloužená kultivace embryí, preimplantační genetická diagnostika a výběr geneticky kvalitního embrya minimalizují šanci na genetické onemocnění plodu. Ze statistik vyplývá, že i když centra pro asistovanou reprodukci mají výrazně starší skupinu žen než průměr v populaci, tak výskyt genetických vad, zejména Downova syndromu, je při těhotenstvích výrazně nižší,“ dodává MUDr. Krajkovič.

Ověření amniocentézou

„Tripple test odhaluje riziko pro genetické onemocnění jako Downův syndrom a některé vývojové vady plodu, například rozštěp páteře a břicha,“ ozřejmuje gynekolog. Pokud jste těhotná, tento test vám udělají automaticky, bez ohledu na váš věk. Samozřejmě za předpokladu, že s ním budete souhlasit. „Některé těhotné ho odmítají,“ prozrazuje lékař. Ale i pokud vám tripple test vyjde pozitivní, nelekejte se.

„Zadané údaje se zkontrolují, někde se test i opakuje. Následuje genetický pohovor a zhodnocení rizika onemocnění. Nakonec odborník zváží amniocentézu,“ popisuje MUDr. Krajkovič další postup. Rozhodnutí, zda amniocentézu postoupíte, však zůstane na vás, stejně i to, jak naložíte s výsledky v případě, že potvrdí genetické poškození.

Lepší metoda

Pro přerušení těhotenství jen samotné výsledky tripple testu nestačí, protože jde o vyhledávací test. I pokud vám vyjde pozitivní výsledek 1 : 200, nic strašného se neděje. „V praxi to znamená, že 199 žen porodí zdravé děťátko a kontrolní amniocentézu podstoupili vlastně zbytečně. A jen jedné ženě z 200 se narodí postižené děťátko, které se potvrdilo amniocentézou. Bohužel, 100-procentní vyhledávací test neexistuje. Novou naději přináší vyšetřování DNA plodu, která proniká do krve matky. Znamenalo by to, že už nebude nutný tripple test ani riziková amniocentéza. Případné genetické onemocnění děťátka se stanoví pouze odběrem krve,“ uzavírá odborník. Zbývá už jen doufat, že se tak stane co ​​nejdříve. Některá zařízení tuto lepší, neinvazivní metodu dokonce už nabízejí. Nedochází tedy k odběru plodové vody aminocentézou (odběrem plodové vody pomocí injekce), ale za pomocí odběru krve matky. Tento lepší test je však finančně náročný, stojí cca 20-30 tisíc korun.

Osobní zkušenosti:

„Měla jsem tripple test s výsledkem 1:300 a šla jsem na velmi kvalitní ultrazvuk. Tam mi lékař potvrdil, že je miminko zdravé, aminocentézu mi nedoporučil.“
Jana (30 let).

VIDEO: O prenatální diagnostice

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva