Odbornice na nevebální komunikaci Ing. Nora Lauková vám prozradí, jak rozeznáte upřímný úsměv od falešného. Úsměv je účinným prostředkem ke zlepšení nálady, ale díky němu dokážete a vybavíte mnohem víc, než když chodíte nazlobeni.
Jak poznáme falešný úsměv?
Pokud se do úsměvu nutíte, okolí si toho všimne a vnímá ho jako neupřímný, falešný, naučený až strojený. Při takovém úsměvu se oči a mimické svalstvo vedle očí nemění, jako byste měli od očí zafixovanou horní část obličeje. Při neupřímném úsměvu se mohou sice oči změnit, ale jsou vnímány jako napjaté, ne mile skrčené. Při ztrojeném úsměvu jsou zpravidla rty nepřirozeně uzavřené nebo jen velmi málo pootevřené.
Sponzorováno
Tělo zůstává bez intenzivnějšího pohybu a ruce bez gestikulace. Při pozorování člověka, který se usmívá falešně, vnímáte pocit vynucení, odmítnutí, manipulace či dokonce pocit viny.
Více prozradí oči než ústa?
Oči jsou velmi důležitým prvkem při úsměvu. Spolu s obličejovým mimickým svalstvem vypovídají nejen o upřímnosti, ale io důvěryhodnosti projevu.
Při upřímném úsměvu se oči smějí, jsou rozšířené zorničky, kolem vnějších koutků se vytvářejí mimické vrásky, obočí se k čelu zvedne a obličej se rozzáří. Lidé, kteří se usmívají upřímně a často mají mimické vrásky a vrásky vedle očí, které vyjadřují srdečnost, měkkost, vyvolávají v lidech hřejivý pocit štěstí a rychleji vzbudí důvěru.
U koutků úst se mimické vrásky zaoblí, líce se zvednou a mohou se v nich objevit jamky. Vždy je důležité být upřímný a být samým sebou – a to hlavně při usmívání. Úsměv je jedna z nejkrásnějších lidských reakcí a vyjádření pozitivních emocí, jako je štěstí, radost, porozumění a láska.
VIDEO: Neupřímný úsměv v podání Sheldona Coopera
Sponzorováno
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Zdravotní zajímavosti
Přečtěte si také naše další články