Sponzorováno

Co říkají odborníci na osvědčené babské rady? S některými nesouhlasí… 4.71/5 (14)

Mohou být babské rady někdy nebezpečné? Co na to vědci?

Mohou být babské rady někdy nebezpečné? Co na to vědci?

Babské rady mohou být užitečné, některé jsou však zdraví škodlivé. Alespoň to říkají někteří odborníci. Olej na popáleniny, alkohol na spaní či slaná voda na bolavé hrdlo. I to jsou některé ze „zaručených“ triků, jak se vyléčit z různých onemocnění bez pomoci lékařů či léků.

Věda se podívala na lety zažité tvrzení a zjistila, že některé z těchto rad nejen že nefungují, ale jejich dodržování je dokonce nebezpečné. To říkají odborníci. Vy si názor udělejte sami. My vám přinášíme přehled babských rad, se kterými odborníci úplně nesouhlasí.

1. Mrkev pro lepší zrak

Řeči o tom, že mrkev pomáhá zraku poslouchají už malé děti, které nechtějí jíst zeleninu. Tato myšlenka se podle odborníků zrodila během druhé světové války ve Velké Británii. Tamní bezpečnostní složky chtěli utajit vývoj nové radarové technologie, která byla schopná sestřelit letadla nepřítele i v noci. Kompetentní se tehdy odvolali právě na to, že vojáci měli skvělý zrak díky mrkvi.

Podle výzkumu odborníků z kalifornské univerzity je informace o pozitivním vlivu mrkve pravdivá jen částečně. Mrkev je bohatá na beta karoten, a ten se v těle mění na vitamin A. Konkrétně jde o molekulu, která se stará o udržení zdravého vidění. Pokud má tělo vitamínu dlouhodobě málo, může se to projevit i zhoršením zraku.

2. Slaná voda na bolavé hrdlo

Další z osvědčených receptů je určen na bolavé hrdlo. Léčivé účinky má podle starých mám slaná voda. Pomáhá prý zmírňovat bolest v krku. Podle odborníků mají částečně pravdu a tento roztok poskytuje nejen symptomatickou úlevu, ale funguje i jako prevence.

Sůl pomáhá od bolesti, dokáže dokonce oslabit virus, ale nevyléčí ho. Při bakteriálních zánětech je její účinek ještě slabší. Ale jinak odborníci s tímto doporučením našich babiček problém neměli.

Sponzorováno

3. Chřipku je třeba vypotit

Lehnout si a vypotit se. I to jsou rady, které dostávají lidé s chřipkou. Někteří „experti“ dokonce radí jít do sauny či zacvičit si, aby se tělo ještě více potilo. Argumentují tím, že se nemoc rychleji dostane ven z těla.

Zvýšená teplota je přirozeným způsobem těla, jakým bojuje proti virům a bakteriím. I to je důvod, proč by se do výšky 38 stupňů Celsia neměla uměle snižovat léky. Vyšší hodnoty jsou však pro tělo hrozbou a fyzická aktivita v tomto stavu už vůbec nepřichází v úvahu. Pot tedy podle odborníků není žádným „odvaděčem“ nemoci.

4. Alkohol pro lepší spánek

Sklenice vína před spaním může skutečně s usínáním pomoci, z dlouhodobého hlediska však může tento zvyk způsobit neklidný spánek a převalování se. Tlumící účinky alkoholu fungují pouze do určitého množství, pokud to s ním přeženete, spánek bude velmi nekvalitní.

Člověk vlivem alkoholu stráví méně času v hluboké fázi spánku a naopak více času ve fázi známé jako REM fáze, která je velmi mělká.

5. Mořská voda léčí rány

Účinky mořské vody na hojení ran patří také mezi doporučené přírodní tipy. I když se solný roztok v medicíně skutečně na léčbu ran používá, mezi ním a mořskou vodou je rozdíl v sterility.

V moři se totiž nachází množství bakterií a mikroorganismů, které nemusí být pro zdraví organismu vždy prospěšné. Podle odborníků je proto koupání se s otevřenou ránou vždy rizikem.

6. Olej na popáleniny

Sponzorováno

Při popáleninách je důležité poraněné místo okamžitě zchladit. Olej však funguje přesně opačně a vše může pouze zhoršit. Lepší volbou je proud studené vody. Led nezkoušejte, pro pokožku by mohl být velkým šokem.

Přečtěte si následující ověřené babské rady

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva