Obsah článku
Je kousnutí klíštětem nebezpečné?
Jedním slovem, ano, může být.
Mnozí z nás určitě znají nemoci, které se mohou prostřednictvím klíštěte přenést:
Existují však i další nemoci, které můžeme od klíštěte chytnout. Nejsou ale tak moc známé. Jsou to například:
Takže jak vidíte sami, kousnutí klíštětem může být potenciálně nebezpečné.
Jak zkontrolovat, jestli nemáte klíště
Kontrolujte se vždy, když přijdete z venku a pohybovali jste se ve vysoké trávě nebo v lese. Najít už trochu napité klíště může být jednodušší jednodušší, ale některé klíšťata mohou být stejně malá jako špendlíková hlavička, takže koukejte pořádně. Klíšťata se rády schovávají v teplých, vlhkých, pokrytých oblastech těla. Nejprve se po příchodu z venku osprchujte, abyste odstranili jakákoli nepřisátá klíšťata. Toto jsou pak nejčastější místa, které se klíšťata ráda schovávají:
- Na pažích
- Pod pažemi
- Za koleny
- Kolem uší
- Kolem genitálií
- Na zadku
- Okolo pupíku
- Na zádech a bocích
- Kolem pasu
TIP: Klíšťata na těle hledají měkká místa, tam se jim dobře saje.
Co dělat, pokud si najdete klíště?
Hlavně zachovejte klid. Nestresujte. Pokud najdete klíště tak:
- Zkontrolujte, jestli je klíště přisáto. Pokud je klíště malinkaté, ploché, případně se plazí na vás nebo na vašem oblečení, je to dobré znamení, protože klíště se nezakouslo. Je-li už kulaté, větší, s plným, kulatým tělem, je to více znepokojující, neboť se už přisálo, ale pořád to není žádná hrůza, klid.
- Pokud klíště není přisáto, nesnažte se ho zabít. Odolejte nutkání ho rozdrtit, spálit nebo jinak zničit (víme, je to těžké). Nedotýkejte se klíštěte holýma rukama, ale použijte pinzetu nebo pásku, abyste ho chytili. Dejte ho do toaletního papíru a spláchněte ho do záchodu.
- Pokud je klíště přisáto, je třeba postupovat následujícím způsobem.
Co opravdu nedělat?
Začneme tím, co opravdu v případě kousnutí klíštětem nedělat. Existuje spousta domácích řešení a léčebných prostředků pro odstranění klíšťat, ale tyto mohou někdy způsobit více škody než užitku. Pálení klíštěte, nanášení esenciálních olejů nebo mazání sádlem a krémy může znít sice kreativně, ale tohle všechno spíše může klíště dráždit. Takže to nedělejte.
Pokud je klíště podrážděno, může vyzvracet (neberte nás za slovo, není to zvracení v pravém slova smyslu) obsah žaludku (včetně nějakých patogenů!) do kůže. A to je něco, co přeci nechcete. Takže klíště takto nedrážděte.
Také nevytahujte klíště přímo tahem nahoru. Rukama, ani čímkoliv jiným. Někdy to sice funguje, ale také můžete klíštěti urvat zadeček a jeho kus pak zůstane dále v kůži. A to taky nechcete.
Co tedy dělat? Jak bezpečně vytáhnout klíště?
Místo toho použijte speciální pinzetu pro odstraňování klíšťat. Je lepší než klasická pinzeta, lépe se s ní při vytahování manipuluje. Pokud nemáte pinzetu speciálně na odstraňování klíšťat, použijte klasickou pinzetu, uchopte klíště co nejblíže u kůže. Zde je pak postup:
- Nejprve se pokuste ignorovat nahromaděný adrenalin ve vašem těle! Třesoucí ruce vám fakt moc nepomůžou.
- Vezměte si ideálně tu speciální pinzetu (nebo se prodává i taková speciální karta, také super věc) na klíště a chytněte ho co nejblíže pokožky. Pokud nemáte ani klasickou pinzetu, můžete použít i prsty. Ale pozor, to jen v krizové situaci, kdy nemáte jiné náčiní na vytáhnutí klíštěte. Zvyšuje se tak riziko případné infekce.
- Nyní kývejte klíštětem ze strany na stranu. Jemně. Rozumně. Chytře. Někdy se doporučuje točení klíštěte (přitom na straně nezáleží). To kývání je ale obvykle lepší a dostačující.
- Po vytažení klíštěte místo pěkně a pečlivě vydezinfikujte.
- Pokud se vám podaří klíště přetrhnout (to se holt někdy stává), tak vyhledejte lékaře.
- Klíště zlikvidujte tak, jak bylo naznačeno výše. Zabalte do kousku toaletního papíru a spláchněte do záchodu. Určitě ho nedrťte v nehtech.
- A co dál? V následujících cca 2-3 týdnech sledujte místo přisátí klíštěte. Malá červená skvrnka je po kousnutí klíštětem normální, ale pokud se místo a rána začne nějak zvětšovat nebo uprostřed vybledne, vyhledejte co nejdříve lékaře.
TIP: Při vytahování klíštěte je vhodné použít ochranné rukavice.
Jak na prevenci proti klíšťatům?
Možnosti prevence proti klíšťatům nejsou úplně dokonalé (zvláště pokud se chcete vyhnout chemikáliím). Nicméně pár věcí, které můžete udělat, jsme sepsali:
Sponzorováno
1. Chraňte a starejte se o svůj dvůr nebo zahradu
Pravděpodobně není překvapením, že nedoporučujeme profesionální chemické spreje a přípravky na dvůr a trávu – a to ani ve jménu snížení množství klíšťat. Přesto, že mnoho společností označuje tyto produkty jako „bezpečné“, tak jestliže zabijí klíšťata, tak pravděpodobně nejsou dobré ani pro vaše domácí mazlíčky nebo děti, natož pro životní prostředí a další neškodné živočichy a rostliny ve vašem dvoře.
Existuje pár logických (a přirozených) kroků k přirozené prevenci klíšťat:
- Udržujte trávu krátkou a posekanou. Vzhledem k tomu, že klíšťata mají ráda hustou, vysokou trávu, časté kosení a udržování trávy krátké je polovina úspěchu v bitvě.
- Nechte zahradu proslunit. Klíšťata upřednostňují vlhké oblasti se stínem, takže nechte co možná nejvíce přirozeného slunečního světla projít do zarostlých oblastí vašeho dvora.
- Mulčování cedrem. Studie ukazují, že klíšťata a cedrový olej nejdou dohromady. Vzhledem k tomu, že klíšťata procházejí a nelítají, zkuste mulčovat obvod vašeho dvora cedrovými štěpkami nebo mezi dvorem a vysokou trávou, abyste je odradili v cestě na váš trávník.
- Nasaďte kuřata na dvorek! Kromě toho, že poskytují čerstvá vejce, jedí klíšťata!
2. Používejte domácí repelenty a přípravky proti klíšťatům
Existují komerčně prodávané repelenty na klíšťata, které jsou relativně bezpečnou volbou při nižších koncentracích, nedoporučují se však těhotným ženám ani dětem do 6 měsíců. Ale proč si neudělat takový pěkně fungující repelent i doma?
Mnoho lidí preferuje používání přírodních repelentů, protože studie ukazují, že esenciální oleje jako citronová tráva (citronela) mohou být stejně účinné jako prodávané repelenty. Podívejme se na několik takových přírodních repelentů, které si můžete v pohodě udělat i doma.
Smíchání několika esenciálních olejů
Existují určité typy esenciálních olejů, které jsou často uváděny ve studiích k odpuzování klíšťat:
- pelargonie
- citronová tráva (citronela)
- citronový eukalyptus
Smíchejte tyto 3 esenciální oleje a máte přirozený odpuzovač hmyzu, který je obzvláště užitečný pro odpuzování těch malých nymfových klíšťat, které nejsou moc vidět při kontrole klíštěte.
Citrusový repelent
Toto je velmi jednoduchý domácí repelent. Budete potřebovat:
- Čistou vodu
- Nějaké citrusy – citrony, limetky, pomeranče
Povařte cca 1 litr vody se směsí citrusů dle vlastního výběru. Pak jen sceďte do lahvičky a můžete používat.
Repelent proti klíšťatům z Alpy
Zajímavý recept. Připravte si na něj:
- 150-200ml Alpy
- 40 hřebíčků (koření)
Vysypejte všechen hřebíček do Alpy a nechte louhovat 2-3 dny. Tekutina bude pěkně hnědá. Pak dejte do postřikovače a můžete používat.
Repelent proti klíšťatům z jablečného octa
Na tento domácí repelent si připravte:
- 60ml jablečného octa
- 20-40 kapek éterického oleje – geraniový olej, citronelový esenciální olej, citrónový eukalyptový esenciální olej, nebo esenciální olej šanty kočičí
- 60ml vody
- (volitelně) 1/2 čajové lžičky glycerinu
Protože esenciální oleje se dobře nemísí s vodou, začněte přidáním vybraného oleje do jablečného octa. Přidejte vodu a nalijte do lahvičky, nejlépe jednu ze skla (esenciální oleje mohou rozpouštět chemikálie z některých plastů, a to my nechceme!).
Směs olejů proti klíšťatům
Připravte si:
- Rozprašovací láhev
- Šálek vody
- 10 kapek růžového geranium oleje
- 5 kapek oleje z cedrového dřeva
- 2 až 3 kapky levandulového oleje
- 2 až 3 kapky citronového oleje
Naplňte stříkací láhev vodou. Pokud máte menší lahvičku s rozprašovačem, jako je cestovní velikost, stačí snížit množství na polovinu. Přidejte esenciální oleje, umístěte zátku na láhev a protřepte. Je připraven k použití. Před každým použitím protřepeme láhev a rozstříkejte repelent na oblečení a boty.
3. Kontrolujte své tělo denně
jasně, není to zábava, ale s malou praxí se to stává zvykem. Postavte se před větší zrcadlo a naučte děti, jak se navzájem kontrolovat. Jedná se o dobrou metodu, jak provést úplnou kontrolu těla.
4. Dělejte rozumné věci
Máme další tipy:
- Používejte světlé oblečení (takže klíšťat jsou na něm krásně viditelné), s kalhotami zastrčenými do ponožek.
- Zůstaňte na stezkách, abyste se vyhnuli oblastem, které jsou zamořeny klíšťaty.
- Svlékněte své turistické oblečení hned po tom, co přijdete domů a okamžitě jej vložte do sušičky na 10 minut při vysoké teplotě, abyste zabili klíšťata.
- Vykoupejte se nebo osprchujte co nejdříve po tom, co přijdete domů z venku.
5. Chraňte své mazlíčky a domácí zvířata
Zvířata jsou také náchylná k chorobám přenášenými klíšťaty a často u nich může být obtížnější lokalizovat klíšťata kvůli všem kožešinám a chlupům. Před vstupem do domu pečlivě kontrolujte psy a kočky a odstraňte všechna klíšťata. Můžete také zkusit použít několik kapek geranium esenciálního oleje kolem krku psa, ale nepoužívejte tuto metodu (ani žádné éterické oleje) na kočky.
Sponzorováno
A co vy? Jak se proti klíšťatům bráníte vy? Budeme rádi za komentáře pod článkem.
A co si ještě o klíštěti přečíst?
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Klíště, Zvířata a zdraví i problémy
Přečtěte si také naše další články