Obsah článku
Rehmánie (Rehmannia glutinosa), také nazývaná di huang nebo náprstník čínský, je kvetoucí rostlina, která roste prakticky po celé Číně (tato kvetoucí trvalka je původem z východní Asie). Dosahuje výšky cca 0,3 až 0,6 m, má velké listy s hlubokými žilkami a fialové květy ve tvaru trubky, které jsou pokryté jemnými vlákny (chmýřím). Tvar květů je podobný náprstku. Slovo glutinosa v latině znamená lesklý nebo lepkavý, odkazuje se na škrobový kořen rostlin, což je část užívaná k léčebným účelům. V tradiční čínské medicíně je rehmannia používána pro širokou škálu problémů. Nejčastěji se kombinuje s dalšími doplňkovými bylinami, které používají různé vzorce. Tyto vzorce, uvedené níže, jsou v čínské medicíně hodně populární a používají se také ve veterinární praxi.
Rehmánie lepkavá a čínská medicína
Její původní použití se pohybovalo od hojení zlomených kostí, odstraňování nečistot v krvi a povzbuzení růstu svalů a byla určena i k léčbě horeček. Navíc se bylinka považovala za tonikum pro játra a ledviny – ne nutně pro skutečné systémy orgánů, ale pro starou čínskou koncepci těchto systémů a jejich roli ve stárnutí, budování síly a jejich propojení s jinými částmi těla.
Rehmannia se může užívat čerstvá, sušená nebo v podobě páry s vodou. Nejčastěji se však vyskytuje jako pilulka nebo extrakt.
Rehmánie lepkavá a její využití pro zdraví
Jaké má tedy tato bylinka účinky?
- Zvyšuje hladinu testosteronu
- Pro zdraví mozku & lepší kognitivní výkon
- Pro léčbu diabetu
- Podporuje gastrointestinální zdraví
- Působí jako antioxidant
- Protizánětlivé vlastnosti
- Super pro játra a ledviny
- Na „Oslabené kosti“ (osteoporóza)
- Snižuje příznaky menopauzy
- Chronické plicní onemocnění (chronická obstrukční plicní nemoc). Časný výzkum naznačuje, že užívání čínského bylinného odvaru obsahujícího kořen rehmannia a děhel (směs tongfei) ústy s úpravou kyslíkem by mohlo zlepšit hladinu kyslíku u lidí s CHOPN a nízkou hladinou kyslíku.
- Anémie způsobená selháním kostní dřeně (aplastická anémie). Poslední výzkumy naznačují, že užívání reshmannie společně se steroidním léčivým přípravkem stanozolol by mohlo zlepšit symptomy aplastické anémie lépe než samotný stanozolol.
Je obtížné říci, jaké přesně farmakologické vlastnosti má Rehmannia, protože klinické pokusy s rostlinou jsou spíše vzácné a často se používají v kombinaci s jinými bylinami. Je známo, že jeho hlavní účinnou látkou je catalpol, iridoidní glykosid, který tvoří 3 až 11% z čerstvého kořene. Studie ukázaly, že právě catalpol (katalpol) může přinést následující výhody:
1. Zlepšuje kognitivní výkon
Catalpol může mít antioxidační účinek na gliální buňky, které tvoří ochrannou vrstvu obklopující neurony, která je nezbytná pro kognitivní zdraví.
2. Zvyšuje testosteron
Rehmannia Eight Formula (uvedená níže) zvyšuje hladinu estradiolu a testosteronu u starších samic a samců potkanů.
3. Léčba diabetu
U diabetických potkanů bylo prokázáno, že Rehmannia snižuje hyperglykemii.
4. Gastrointestinální poruchy
Extrakt rehmannie snížil poškození sliznice v žaludku a snížil produkci žaludeční kyseliny. Tím vyřešil řadu gastrointestinálních poruch.
Iridoidní glykosidy jsou hlavními složkami kořene. Stimulují tvorbu protizánětlivých hormonů a dobře fungují při léčení stavů spojených s nedostatkem hormonů.
5. Problémy ledvin
Rehmannia je hlavně spojena s nadledvinami a ledvinami. Snižuje adrenální supresi steroidních hormonů a dobře působí proti autoimunitním poruchám (fibromyalgie, revmatoidní artritida a roztroušená skleróza).
6. Vhodná při menopauze
Ženy s vážnými příznaky PMS a menstruačními poruchy naleznou v rehmanii užitečnou pomoc. Působení bylinky stimuluje hormonální rovnováhu, snižuje krvácení, snižuje chudokrevnost, bolesti hlavy a reguluje menstruační cyklus.
Sponzorováno
7. Zkuste ji i na pokožku
Při aplikaci na kůži rehmannia léčí ekzémy, psoriázu, rány a řezy.
Rehmannia celkově prokázala antioxidační a protizánětlivé vlastnosti, ale její plné výhody a účinnost dosud nebyly stanoveny. Kromě klinicky studovaných přínosů má Rehmannia také několik využití založených na tradičních čínských pojmech. Používá se například ke snížení symptomů menopauzy. Byla také používána v Číně pro léčbu bronchiálního astmatu přes ledviny.
Rehmannia a kořenové recepty
Rehmannie se často používá jako jedna z bylinek v následujících receptech:
Rehmannia Six
Rehmannia Six, původně vyvinutá v dynastii Song jako pediatrická léčba, se skládá z rehmannie, plody dřínu obecného, smldinec, žabník (na podporu trávení), Léčivá houba Poria (pórnatka kokosová) a Mu Dan Pi (kůra). První tři bylinky působí jako tonikum a poslední tři působí jako sedativa.
Rehmannia Eight
Rehmannia Eight (Ba We Di Huang Wan) je derivátem Rehmannie Six. Ukázalo se, že působí při léčb močových cest. Obsahuje všechny výše uvedené byliny plus skořici a Oměj. Nicméně, protože Oměj je velmi jedovatá, je někdy nahrazena (zejména v moderních receptech). Oba vzorce se používají především k léčbě onemocnění ledvin. Rehmannia Eight se používá také běžně pro léčbu zvířat i lidí.
Rehmannia Six a Eight mají mnoho derivátů, které jsou vyrobeny přidáním a vyjmutím bylin. Obvykle jsou k dostání i směsi jako Rehmannia 11 a 16, stejně jako moderní formy, jako je Rehmannia Endurance, pilulka zvyšující energii, která je založena na Rehmannia Six.
Rehmánie a vedlejší účinky
Rehmannia je obecně velmi bezpečná bylina a její vedlejší účinky jsou mírné. Rehmannia má vysoké úrovně stachyózy (nestravitelný škrob, který se také nachází v fazolích) a cukry, jako je fruktóza, glukóza a sacharóza. Kvůli těmto sloučeninám může bylinka způsobovat plynatost, nadýmání a zažívací potíže. Tento účinek je zmírněn tím, když ji užíváte ve formě pilulky nebo ji užíváte s jinými bylinami, jako je zázvor a kardamom.
Těhotné ženy nebo ženy, které chtějí otěhotnět, by neměly užívat přípravek Rehmannia, protože se tradičně používá jako emmenagogum (prostředek regulující nepravidelnou menstruaci). Ačkoli studie na zvířatech neprokázaly žádné teratogenní nebo abortující účinky, může potenciálně zabránit implantaci embryí a je nejlepší, aby se jim těhotná žena vyhnula.
Závažné nežádoucí účinky při užívání přípravku Rehmannia nejsou vedeny, ovšem pacienti s onemocněním jater nebo gastrointestinálním stavem by se těchto přípravků měli raději vyvarovat. Některé zdroje uvádí onemocnění jater jako kontraindikaci.
Způsoby, jak užívat Rehmánii
Rehmánii lze užívat hned v několika různých formách. Celý kořen lze připravit jako odvar tak, že jej ve vodě asi půl hodiny vaříte a pak přefiltrujete kapalinu. K dispozici jsou také práškové výtažky, které lze smíchat s vodou nebo s potravinami. Nejčastěji dostupnou formou jsou však pilulky přípravku Rehmannia, včetně přípravku Rehmannia Six a Rehmannia Eight. Rehmannia Eight je zvláště vyvážena do Severní Ameriky jako malé „čajové pilulky“.
A jaké dávkování?
Je málo informací o správném dávkování rehmannie. Většina doplňků z bylin doporučuje 2-3 pilulky denně, ale dávky se budou lišit a je důležité dodržovat pokyny uvedené na štítku. Rehmannia eight vyráběná firmou Health Concerns naznačuje 2-3 tablety denně v dávce 650 mg, zatímco přípravek Rehmannia Endurance vyráběný firmou Planetary Herbals naznačuje tři dávky 637 mg denně. Kromě toho neexistují žádné definice pokynů, jak dlouho by se měl přípravek Rehmannia užívat. Většina studií o jeho účinnosti se soustředila na léčbu onemocnění spíše než na všeobecnou toniku, což naznačuje, že její použití by mělo být omezeno na specifické poruchy.
Obsah vitaminů činí rehmanii účinným prostředkem proti horečce a nachlazení.
Sponzorováno
Ačkoli Rehmannia podstoupila velmi málo klinického výzkumu, používají ji lidé už po staletí a je považována za obecně bezpečnou bylinu. Máte s ní nějaké zkušenosti? Budeme rádi za komentáře a tipy.
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Příroda a zdraví
Přečtěte si také naše další články