Sponzorováno

Lugdunam a další – 10 přírodních a umělých sladidel sladších než cukr 4.37/5 (30)

Podívejme se v tomto článku společně na látky, kterou jsou sladší než klasický cukr. Budete možné moc překvapeni, co vše na světě existuje.

Podívejme se v tomto článku společně na látky, kterou jsou sladší než klasický cukr. Budete možné moc překvapeni, co vše na světě existuje.

Cukr je (bohužel) jednou z nejdůležitějších ingrediencí v potravinářských výrobcích. Dokážete si představit pečivo, nápoje či sladkosti bez cukru? Ne, opravdu by to (bohužel) nešlo.

Příběh našeho čtenáře

Před několika dny se k nám dostal tento krátký příběh:

„Před několika dny se můj otec rozhodl udělat šálek jahodového pití z jedné z těch práškových nápojových směsí. Balíček byl docela malý (asi tak v délce jeho ukazováčku). A začal dělat nápoj. Chcete-li zkrátit dlouhý příběh, nepřetržitě přidával vodu, zdánlivě snad až nekonečně, aby se stalo trochu snesitelným k pití. Ukázalo se, že ten velmi malý balíček byl určen na litr vody spíše než na šálek (ale šálek stál v návodu). Pokud jste ochutnali ten šálek, byl velice, obrovsky, nesnesitelně sladký. Samozřejmě toto jahodové pití nemohlo obsahovat klasický cukr. Pak jsem si uvědomil, že jsou tam nějaká úplně jiná sladidla. Podíval jsem se na obal. Některé jsou velmi kontroverzní, ale mnohem levnější než cukr. Tak jsem začal přemýšlet o tom, čím sladíme. A čím se stravujeme.“

Poznámka: Když hovoříme o cukru, hovoříme o sacharóze, která je běžným cukrem pro domácnost. Sacharóza je referenčním bodem sladkosti, a proto má index sladkosti 1,00.

Nyní se tedy podíváme na 10 sladidel, které jsou sladší než cukr sám.

10. Med

Jedno z mála přírodních sladidel v tomto seznamu, u něhož můžeme říct, že má podobné složení jako sacharóza. Rozdíl mezi sacharózou a medem spočívá v tom, že se sacharóza je disacharid z glukózy a fruktosy, zatímco med je tvořen převážně nevázanými monosacharidy (38,2% frukózy, 31,3% glukózy, 7,1% maltózy), 17,2% vody, stopových minerálů a antioxidanty a malé množství vyšších cukrů (oligosacharidy).

Med je 1-1,5 krát sladší než cukr. (Existuje několik umělých kopií medu, jako je invertní cukr, kukuřičný sirup s vysokým obsahem fruktózy). Vybírejte vždy kvalitní med, ideálně od místního včelaře.

9. Fruktóza

Fruktóza je přirozeně se vyskytující cukr nacházející se hlavně v ovoci. A je to také jeden ze dvou cukrů, které tvoří sacharózu.

Fruktóza je 1,14 až 1,73 krát sladší než cukr.

8. Acesulfam K

Jedná se o umělé sladidlo s nula kaloriemi, protože není metabolizován v těle, vylučuje se. Je téměř vždy používán současně s jinými sladidly. Používá se ve výrobcích, jako jsou koktejly, žvýkačky a tekuté léky. Je to kontroverzní sladidlo – stejně jako mnoho umělých sladidel se u něj předpokládá, že je možná spojeno s problémy, jako je rakovina a hypoglykemie.

Říká se, že má horkou chuť. Acesulfam K je 200 krát sladší než cukr. Na obalech ho najdete pod kódem E950.

7. Aspartam

Jedná se asi o jedno z nejkontroverznějších sladidel (mimochodem, aspartam bylo to sladidlo v nápoji, které se objevilo v příběhu výše v tomto článku). A proč kontroverzní? Protože se říká, že je návykové, spojené s několika druhy rakoviny, obezity, vrozených vad a je považováno za excitotoxin. Jedná se o jedno z nejčastěji používaných umělých sladidel. Najdete ho v různých různých nápojích, tyčinkách a sladkostech.

Sponzorováno

Aspartam je 200 krát sladší než cukr. (Chcete-li lépe porozumět tomu, jak je to sladké, rozdělte lžičku cukru v na 200 stejných částí. Jen jedna z těch malých částí by byla potřebná k dosažení stejného efektu sladkosti jako ta lžíce cukru).

6. Sacharin

Jedno z nejstarších umělých sladidel, schválené dietní sladidlo. Sacharin má také podíl na kontroverzních studiích. Toto sladidlo bylo náhodným objevem při experimentu, který neměl nic společného se sladidly. Sacharin je 200 až 700 krát sladší než cukr.

5. Sukralóza

Možná toto sladidlo budete lépe znát pod označením Splenda. Příběh za objevem sukralózy není nejlepší z příběhů. Toto sladidlo bylo výsledkem vědců, kteří se snažili vyvinout insekticid. Jen není úplně jasné, proč se nakonec rozhodli výsledek ochutnat. Je to populární sladidlo s nulovou hodnotou kalorií. Opět je trochu kontroverzní. Sukralóza je asi 600 krát sladší než cukr.

4. Thaumatin

Toto je poslední přírodní sladidlo, které je v tomto seznamu. Sladidlo pochází z ovoce Katemfe ze Súdánu v západní Africe. Thaumatin je schválen jako bezpečné sladidlo a obecně se používá spolu s jinými sladidly. Nezpůsobuje žádné známé zdravotní problémy, má podobnou chuť jako lékořice. Thaumatin je považován za bezpečnou látku.

Thaumatin je až 2000 krát sladší než cukr.

3. Neotam

Neotam je nově vyvinuté umělé sladidlo. Je to jeden z těch kontroverzních. Říká se, že je neurotoxin, ale je stále schválen. Argument je, že množství neotamu při jeho použití je tak malé, že tyto účinky jsou zanedbatelné. Používá se jako náhražka mnohem více kalorických sladidel jako fruktózový sirup nebo tradiční cukr. Používá se pro něj označení E961.

Neotam je až 8 000- 10 000! sladší než cukr. To už je nálož, že? Ale nekončíme.

2. Advantam

Advantam je nové umělé sladidlo s nulovým obsahem kalorií, používá se při pečení, vaření, v jídle a pití. Vyrábí se synteticky na bázi aspartamu, fenylalaninu a vanilinu. Jak bude působit advantam na naše zdraví je zatím předčasné spekulovat. Pokud jde o kombinaci kontroverzního aspartamu s jinou látkou, mohou tyto účinky být podobně kontroverzní. Advantam je 20 000krát! sladší než cukr.

1. Lugdunam

Lugdunam je guanidinové sladidlo, nejsladší známá sloučenina. Dosud nebyl v některých zemích schválen, kvůli potenciální toxixitě. Lugdunam je až 300 000 krát!!! sladší než cukr. Pokud je čajová lžička množství cukru potřebná k oslazení šálku čaje, pak jedno zrno Lugdunam by dělalo, že čaj sladší než lžička cukru .. Úžasné. Nebo děsivé?

A náš tip? Obecně doporučujeme vyhýbat se umělým sladidlům. Dejte si třeba med nebo stévii.

Sponzorováno

A jak ke slazení a ke sladidlům obecně přistupujete vy? Budeme rádi za komentáře.

A co si na téma sladidel ještě můžete přečíst?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva