Sponzorováno

Vozhřivka (Malleus) ničí kůži – příznaky, příčiny a léčba 4/5 (13)

  • Vozhřivka (odborně malleus) je vzácné a velmi závažné infekční onemocnění způsobené bakterií Burkholderia mallei.
  • Tato nemoc postihuje především koně, mezky a osly, ale může být přenesena i na jiné savce, včetně lidí. Vozhřivka byla v minulosti rozšířená, ale díky kontrolám a karanténním opatřením je dnes ve většině zemí eliminována.
  • Infekce se přenáší kontaktem s nakaženými zvířaty, jejich sekrety nebo kontaminovanými povrchy.
  • U lidí je nemoc vzácná, ale velmi nebezpečná, často se špatnou prognózou, pokud není léčena.

Vozhřivka (Malleus) ničí kůžiVozhřivka (Malleus) je velmi nebezpečné nakažlivé onemocnění lichokopytníků (koně, osli, muly), přenosná na kočkovité masožravce a na lidi. Probíhá většinou chronicky s tvorbou specifických uzlíků na kůži, sliznicích a vnitřních orgánech, které mají tendenci rozpadat se. Původcem nákazy je bakterie Burkholderia Malley (dříve Pseudomonas Malley). B. Malley je zařazena do druhé kategorie nejnebezpečnějších biologických zbraní.

Historie a rozšíření vozhřivky

Nemoc je známá od starověku. Původci izolováni r. 1882 Löffler a Schutz. Vozhřivka byla v Evropě velmi rozšířená hlavně v r. 1921 – 1934. V Československu byla nákaza definitivně utlumena v r. 1950. V současnosti se vyskytuje hlavně v Asii, Africe, blízkém Východě, střední a jižní Americe.

Příčina vzniku vozhřivky

Původcem vozhřivky je bakterie Burkholderia Malley. Je to gramnegativní, striktně aerobní, štíhlá, nepohyblivá tyčinka se zaoblenými konci. V patologickém materiálu jsou tyčinky uspořádány samostatně, příp . ve dvojicích nebo shlucích. Při teplotě 55 ° C jsou bakterie usmrceny za 10 minut. Je také málo odolná vůči běžným dezinfekčním prostředkům.

Pramenem nákazy jsou zjevně nebo latentně nemocná zvířata. Tyto kontaminují svými sekrety krmivo, vodu a okolí (nářadí, přístroje, čisticí nástroje). Původce vozhřivky se do organismu dostává nejčastěji ústní cestou (kontaminované krmivo, voda), ale i přes poraněnou kůži, sliznice, dýchací a trávicí trakt.

Příznaky vozhřivky

Vozhřivka se projeví asi za 2 – 3 týdny až několik měsíců (inkubační doba). Může probíhat:

Sponzorováno

  • akutně
  • chronicky
  • latentně

Při každé formě vozhřivky vznikají typicky maleózní uzlíky různé velikosti na kůži a podkoží končetin, stranách hrudníku a podbřišku. Po jejich rozpadu vznikají kráterové vředy, které se velmi obtížně hojí V okolí vředu a průběhu lymfatických cév vznikají nové uzlíky, které se zase rozpadají.

Akutní forma vozhřivky (hlavně u oslů a jejich kříženců) – zvýšená tělesná teplota, hnisavý výtok z dutiny nosní i s příměsí krve, vznik vředů na sliznici nosní dutiny a kůži, lymfatické uzliny jsou zvětšené a velmi bolestivé, zrychlené dýchání, rapidní hubnutí, úhyn během 2 – 3 týdnů.

Chronická forma (hlavně u koní) – symptomy jsou závislé na lokalizaci a stadia nemoci.

Latentní forma – může se vyskytovat i bez zjevných klinických příznaků – inaparentně. Průběh je různě dlouhý, může trvat i několik let.

Nosní forma – hnisavý výtok z dutiny nosní s příměsí krve, na sliznici maleózne uzlíky, postupně se rozpadající a měnící se na vředy, jejichž hojení je pomalé a výsledkem jsou paprskovité jizvy.

Plicní forma – málo typických klinických příznaků – kromě zvýšené unavitelností zhoršení výživového stavu, občasné horečky, v pokročilém stavu vývoje nemoci kašel a dušnost.

Diagnostika vozhřivky
Diagnóza se stanoví na základě výsledků klinického, alergologického, mikrobiologického a patologicko – morfologického vyšetření.

Diferenciální diagnostika
V úvahu přichází tuberkulóza, melioidóza, korynebakterióza a aktinomykóza.

Léčba vozhřivky

Vzhledem k tomu, že případy vozhřivky u lidí jsou velmi vzácné, existuje jen omezené množství informací o antibiotické léčbě. Doporučuje se penicilin, tetracykliny, chloramfenikol.

Prevence vozhřivky

Vakcinace se neprovádí. Zvířata podezřelá z nákazy nebo nemocné se neléčí. Diagnostikovaná zvířata jsou utracena a jejich těla zneškodněny. Zvířata podezřelé z nákazy se izolují a opakovaně vyšetřují.

Riziko nakažení vozhřivky

Sponzorováno

Kromě lidí, pečujících o postižená zvířata, nebezpečí nákazy mohou být vystaveni jedinci nakládající s infikovaným zvířetem nebo materiálem (veterináři, laboratorní pracovníci, řezníci).

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva