Sponzorováno

TOP 10 mýtů o cukrovce – nevěřte všemu! 4.65/5 (17)

Těmto mýtům o cukrovce nevěřte.

Těmto mýtům o cukrovce nevěřte.

Pokud je nemoc, proti které poslední roky bojují lékaři doslova na celém světě, tak je to rozhodně cukrovka. Ta je považována za významnou civilizační chorobu, která je spojena také s vaším životním stylem.

Je třeba říci, že s touto nemocí je spojena řada informací, které nejsou tak úplně pravdivé. Jaké to jsou? Pojďme se na ně společně podívat.

1. Cukrovku způsobují hlavně sladkosti

První informace, které byste neměli zase až tak věřit, je tam, že cukrovku způsobují hlavně sladkosti. Je sice pravou, že svůj podíl mají, ale rozhodně to neznamená, že když jste milovníci sladkého, bude vás cukrovka trápit. Už jenom proto, že sacharidy – složené cukry, jsou běžnou součástí lidské stravy. To by ji musel mít každý. Když budete jíst každý den sladká jídla, a zároveň budete žít aktivním životem, obavy nebudou na místě. Riziko cukrovky je spojeno hlavně s:

  • Tuky
  • Nedostatkem pohybu
  • Nadváhou

Tedy hlavně s tím, že žijete nezdravě a tloustnete. A ano, zde už na přibírání mohou mít vliv i sladkosti a tak jsou také jedním z původců problémů. Určitě to ale neznamená, že kdo nebude jíst sladké, toho se cukrovka netýká.

2. Cukrovka vás bude trápit hlavně ve stáří

Tato informace se také objevuje velmi často. Proč? Je to dáno dvěma důvody. První je spojený s tím, že je to právě stáří, kdy lidé více tloustnou a mají méně pohybu. A tak je jasné, že procento nemocných je vyšší, než u mladých lidí. Druhým důvodem je to, že lidé tomuto mýtu věří a proto ani nepodstupují pravidelné testy. A tak mohou cukrovku mít, ani o tom neví.

Diabetes ve skutečnosti mohou mít lidé v jakékoliv věkové skupině. Včetně dětí. Opět se vraťme k výše uvedenému životnímu stylu a rizikům. K tomu ale dodejme také fakt spojený s tím, že vliv může mít i dědičnost. Pokud ve vaší rodině cukrovka byla, a je jedno jakého typu, je určitě vhodné, abyste byli na pozoru i v mladším věku. Je o tom dobré informovat obvodního lékaře, jelikož je to právě on, kdo vám bude dělat pravidelné testy a tak nejlépe zjistí, jaký je vývoj této nemoci.

3. Rizikovým faktorem je hlavně obezita

Je jedním z hlavních faktorů, ale rozhodně ne tím jediným. Pokud jste štíhlí, nemusí to nutně znamenat, že cukrovkou netrpíte, nebo že jí nebudete trpět v budoucnu. Zde můžeme opět zmínit již vyřčenou dědičnost. Ta může mít vliv na to, že onemocní i štíhlá osoba. Proto nezapomeňte podstupovat pravidelné testy. Hlavně potom v případech, kdy se mohou objevit hlavní známky problémů, kterými jsou tyto:

  • Velká žízeň
  • Nenadálý úbytek váhy
  • Častá únava

4. Diabetika čeká život bez cukru

Úprava jídelníčku je nezbytností, jelikož cílem je především to, aby byl krevní cukr držený v normě. Neznamená to ale, že kdo je diabetik, musí žít do konce života bez cukru. Pokud bude hlídat porce a jeho množství, a nebudete to přehánět, určitě nebude problém si pochutnat na zákusku, domácí buchtě, nebo třeba dezertu v restauraci. Mimo jiné nelze zapomínat na to, že cukr je obsažený třeba také v ovoci, které diabetici s ohledem na druh a množství také můžou. Zde dodejme jediné – všeho s mírou.

Důležité je hlavně dodržovat rady lékaře, s cukrem to nepřehánět a pokud už si dáváte sladké, hleďte kromě obsahu cukru také na takzvaný glykemický index. Ten vám napoví mnohem lépe, než to, jak budete cítit dané jídlo ve svých ústech.

Sponzorováno

5. Pravidelná aplikace injekcí

Když se řekne cukrovka, představí si většina lidí situaci, kdy má po ruce speciální pouzdro s jehlami, ve kterých je inzulin. A ten je nutné si aplikovat. Jde ale jenom o jednu z možných forem léčby. Připomeňme, že tato léčba je jenom u prvního typu diabetu. A jenom u některých pacientů. U lehčích forem je variantou léčby jenom úprava stravování. U těch složitějších to jsou speciální inzulinové pumpy, které má pacient na těle. Takže klasické injekce nejsou nutností vždy. Dále nezapomínejme na to, že je i diabetes druhého typu, kde se inzulin nepodává vůbec a naopak jsou podávány léky, které jsou označované jako antidiabetika.

Konkrétní lékařský postup záleží nejenom na konkrétním typu, ale je založený také na tom, jak komplikovaný diabetes je. Poslední slovo má samozřejmě lékař, který stanoví nejlepší postup léčby. Pokud se tedy cukrovky obáváte z důvodu, že byste si museli pravidelně píchat do svého těla injekce, nejsou tyto obavy vždy na místě.

6. Je jenom jeden typ cukrovky. Prostě cukrovka

Když cukrovka, tak cukrovka. Přesně takhle někteří pohlížejí na tuto nemoc. Vy buďte chytřejší. Když už se o tomto problému hovoří, je vhodné používat spíše označení diabetes. A ten se následně dělí do dvou kategorií.

První je diabetes prvního typu, který nemusí být nutně spojován s nadváhou. Jeho charakteristikou je to, že lidské tělo tvoří jenom velmi málo inzulinu, nebo ho netvoří vůbec.

Potom je tu diabetes druhého typu. Ten už je s obezitou velmi často spojován a je charakteristický hlavně tím, že lidské tělo sice inzulin bez problémů tvoří, ale zároveň musíme říci, že zde dochází také ke ztrátě jeho vnímavosti k této látce. A to je velký problém.

7. Diabetes typu 2 je ten mírný

To není pravda. Žádná forma diabetu není mírná. Pokud je diabetes typu 2 špatně léčen a kontrolován, může to vést k závažným (i život ohrožujícím) komplikacím. Takže jakýkoliv diabetes je docela závažný stav.

8. Lidé s diabetem oslepnou a přijdou o nohy

Diabetes je někdy příčina slepoty, a také způsobuje mnoho amputací každý rok. To ano. Lidé s diabetem, kteří kontrolují krevní tlak, glukózu, váhu a přestanou kouřit, však zvyšují své šance na to, že se jich toto týkat nebude.

9. Lidé s diabetem by neměli sportovat

To není pravda. Navíc diabetičtí sportovci už dávno vyvrátili tento diabetický mýtus. Lidé s diabetem by měli cvičit ve zdravém životním stylu. Existují některé faktory, které je třeba ve sportování zohlednit, ale není důvod, proč by se lidé s diabetem nemohli na většině sportů také účastnit.

10. Diabetes je nakažlivý

Tak to opravdu ne. Diabetes je zařazen do kategorie nepřenosných onemocnění. Nemůže být přenesen kýcháním, dotykem, krví nebo jakkoliv jinak jinou osobou. Jediný způsob, jak je lze získat cukrovku, je nezdravě žít.

Sponzorováno

Takže nevěřte všem mýtům, které se o cukrovce říkají. Zeptejte se vždy odborníka!

Co si dále o cukrovce přečíst?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva