Sponzorováno

Vitamín K1 – jeho funkce a zdroje 4.4/5 (30)

Vitamín K1 se nachází v rostlinách.

Vitamín K1 se nachází v rostlinách.

Vitamín K1 je jeden z několika vitaminů K, nazývaných také naftochinony (to jsou v přírodě poměrně rozšířené látky fenolického charakteru), které se vyskytují v některých přírodních potravinách. Tyto vitamíny mají některé specifické účinky na zdraví.

Funkce vitaminu K1

Vitamín K1 a podobný prvek K2 jsou nejčastěji používány jako koagulanty (koagulant znamená srážedlo). Ve skutečnosti termín „vitamin K“ pochází z německého a skandinávského pravopisu slova koagulant. Jako přírodní koagulanty může vitamín K1 a podobné živiny pomáhat zabránit nadměrnému krvácení (bez nich by docházelo k nesprávnému srážení).

Řada dalších vitamínů K nazývaných K3, K4 a K5 se používají hlavně v potravinách pro zvířata.

Účinky vitaminu K1 na zdraví

Kromě toho, že je vitamín K1 používán jako přírodní koagulant, má další specifické výhody, které lékařská komunita zkoumá.

Vitamín K1 může být použit na pokožku, aby se omezily účinky některých druhů modřin nebo některých druhů kožních problémů. Místní aplikace pomáhá urychlit vyblednutí modřin (podle některých dermatologů). Jiní lékaři také tvrdí, že vitamín K může být užitečný jako součást sloučeniny, která pomáhá řešit tmavé kruhy kolem očí, což je stav, který postihuje mnoho z nás – spousta spotřebitelů hledá možná dermatologická řešení.

Další použití vitaminu K1 je v dětském nebo novorozeneckém zařízení. Lékaři doporučili, aby všichni novorozenci dostali injekci vitaminu K, aby tento vitamín pomohl při srážení, protože novorozenci mají tendenci mít nedostatek tohoto prvku a mohou se setkat s nadměrným krvácením. To platí ještě mnohem lépe u mnoha předčasně narozených dětí. Předčasně narozené děti musí být sledovány pro tyto nedostatky a další zdravotní problémy.

Kromě výše uvedených použití vitaminu K1 výzkumníci zkoumají, jak tento prvek může pomoci s hustotou kostí. Lékaři v Japonsku se zabývají tím, jak vitamín K1 může pomoci při prevenci některých druhů rakoviny.

Sponzorováno

Vitamín K1 používaný lokálně byl používán jako léčba růžovky, na zmírňování kruhů pod očima a při zhoršování modřin a malých žilek.

Nebezpečí vitaminu K

Lékaři varují ty, kteří berou nějaké doplňky na ředění krve, aby omezili příjem potravy s vysokým poměrem vitamínu K. Mezi tyto potraviny patří listová zelenina, jako je kapusta a špenát, a některá další zelená zelenina.

Rozdíl mezi vitamíny K1 a K2

Ačkoli existuje několik různých druhů vitaminu K, dva nejčastěji nalezené v lidské stravě jsou vitamín K1 a vitamín K2.

Vitamin K1 se většinou vyskytuje v rostlinných potravinách, jako je listová zelenina. Ten tvoří asi 75-90% veškerého vitaminu K spotřebovaného námi lidmi.

Vitamin K2 se nachází ve fermentovaných potravinách a živočišných produktech a je také produkován střevními bakteriemi. Má několik podtypů nazývaných menachinon, které jsou pojmenovány podle délky jejich postranního řetězce.

Potravinové zdroje vitaminu K1

Vitamín K1 se nachází v rostlinách. Je to převládající forma vitaminu K, která se nachází v lidské stravě.

Následující seznam obsahuje několik potravin, které mají vysoký obsah vitamínu K1. Každá hodnota představuje množství vitaminu K1 v 1 šálku vařené zeleniny.

  • Kapusta: 1,062 mcg
  • Brukev zelná: 1,059 mcg
  • Špenát: 889 mikrogramů
  • Řepa: 529 mcg
  • Brokolice: 220 mikrogramů
  • Růžičková kapusta: 218 mcg

Vitamín K1 se také nachází v kravském mléce, sýru, řepce a olivovém oleji, vejcích a obilovinách.

Obecně platí, že vitamin K1 nalezený v rostlinách je tělem relativně špatně absorbován. Jedna studie odhaduje, že asi méně než 10% vitaminu K1 nalezeného v rostlinách je skutečně absorbováno (zde je studie). Vitamín K1 je primárně transportován do jater a užíván játry.

Kolik vitamínu K1 potřebujete?

Sponzorováno

Doporučený dostatečný příjem vitamínu K1 je stanoven na 90 mcg / den u dospělých žen a 120 mcg / den u dospělých mužů.

Co si dále přečíst o vitamínu K?

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva