Sponzorováno

Ptóza očního víčka – příznaky, příčiny a léčba 4.83/5 (23)

  • Ptóza očního víčka je stav, při kterém je horní víčko sníženo nebo spuštěno nižší než obvykle, což může vést k částečnému nebo úplnému zakrytí horní části oka. Tento stav může ovlivnit jedno nebo obě oči a může být trvalý nebo dočasný.
  • Ptóza může být způsobena různými faktory, včetně: Poruchy svalů nebo nervů: Slabost nebo ochrnutí svalů nebo nervů, které ovládají pohyb horního víčka, může způsobit ptózu. To může být způsobeno genetickými faktory, traumatem, neurologickými poruchami nebo jinými onemocněními. Stárnutí: S věkem se může oslabit tkáň a svaly horního víčka, což může vést k ptóze. Trauma: Poranění nebo chirurgický zákrok v oblasti oka nebo očního víčka může způsobit ptózu.
  • Ptóza očního víčka může způsobit problémy s viděním, estetické obavy a nepohodlí.
  • Léčba ptózy závisí na její příčině a závažnosti. Mohou zahrnovat chirurgické zákroky k opravě svalů nebo tkání, které udržují oční víčko vzhůru, nebo léčbu základního stavu, pokud je ptóza způsobena jiným zdravotním problémem. Důležité je vše konzultovat u oftalmologa nebo plastického chirurga, aby se vyhodnotila příčina a rozhodla o vhodné léčbě.

Ptóza (poklesnutí) očního víčka

Ptóza (poklesnutí) očního víčka

Ptóza (pokles) očního víčka se může objevit v důsledku traumatu, věku nebo z důvodu různých zdravotních poruch. Ptóza se může týkat jen jednoho, nebo i obou očí:

  • tomuto stavu se říká jednostranná ptóza, pokud se jedná o jedno oko,
  • dvoustranná ptóza, je pak případ, když problém ovlivňuje obě oči.

Ptóza očního víčka (nebo obou očních víček) se může znenadání objevit a pak zase zmizet, nebo to může být trvalý problém. Může být přítomna i při narození, kde je známa jako vrozená ptóza, nebo se může vyvinout později v životě, to je známo jako získaná ptóza.

V závislosti na závažnosti onemocnění mohou horní oční víčka úplně zamezit nebo výrazně snížit kvalitu vidění v závislosti na tom, do jaké míry to brání oku (panence oka). Ve většině případů se stav vyřeší buď sám přirozeně, nebo pak lékařskou intervencí.

Ptóza očního víčka - ilustrace

Ptóza očního víčka – ilustrace

 

Koho nejčastěji ohrožuje ptóza očních víček?

Existuje mnoho různých možných příčin ptózy (poklesnutí) víček – od přirozených příčin až po vážnější stavy. Váš lékař vám pomůže zjistit, co způsobuje problém přímo u vás.

Kdokoliv může mít problém s poklesem očního víčka a neexistují podstatné rozdíly v prevalenci mezi muži a ženami nebo mezi etnickými skupinami. Nicméně, tento problém nejčastěji nastává u starších dospělých, a to kvůli procesu přirozeného stárnutí. Sval v očních víčkách je zodpovědný za zvedání víčka. Jak stárnete, tento sval se může protáhnout a v důsledku toho způsobí pokles očního víčka. Mějte však na paměti, že lidé všech věkových kategorií mohou být touto nepříjemností zasaženi. I když je to poměrně vzácné, i malé děti se s ptózou víčka někdy narodí.

Někdy je přesná příčina neznámá, jindy to může být kvůli traumatu (zranění). Ptóza víčka může být také neurologického charakteru.

Ptóza očního víčka u dětí

Nejčastější příčinou vrozené ptózy je to, že sval ve víčku se nevyvíjí správně. Děti, které mají ptózu, mohou také trpět amblyopií, obyčejně známou jako líné oko (nebo tupozrakost). Tato porucha může rovněž omezit jejich zrak.

Sponzorováno

Jaké jsou příznaky (symptomy) ptózy očního víčka?

Hlavním příznakem ptózy očního víčka je samozřejmě to, že se jedno nebo i obě horní oční víčka poklesnou. V některých případech to může hodně ovlivnit váš zrak. Nicméně, mnoho lidí zjistí, že poklesnutí očních víček je stěží znatelné nebo se nastane jen na nějakou dobu. Můžete také mít extrémně suché nebo vodnaté oči a můžete si všimnout, že tvář vypadá jakoby unavená.

Někteří lidé s těžkou ptózou naklání hlavu dozadu, aby na vás viděli po celou dobu hovoru.

Lékař by měl vyšetřit přetrvávající poklesy víčka, aby se ujistil, že zde nejsou nějaké další problémy.

Jak na léčbu a terapii pokleslého očního víčka?

Léčba ptózy očního víčka závisí na konkrétní příčině a závažnosti ptózy. Pokud je stav v důsledku věku, nemusíte být léčeni. Lékař vám může vysvětlit, že není třeba nic dělat, protože tento stav obvykle neškodí vašemu zdraví. Můžete se však rozhodnout pro plastickou operaci, pokud i tak budete chtít stav řešit.

Pokud lékař zjistí, že ptóza vašeho očního víčka je způsobena nějakým onemocněním, budete pravděpodobně léčeni. To by mělo zastavit pokles očního víčka.

Pokud pokleslé oční víčko blokuje váš zrak, budete potřebovat lékařskou péči. Váš lékař může doporučit operaci. Speciální brýle, které mohou držet víčko nahoru, jsou další možností. Tato léčba je často nejúčinnější, pokud je oční víčko pokleslé jen dočasně. Brýle vám mohou být také doporučeny, pokud nejste vhodným kandidátem na operaci.

Chirurgická operace ptózy očního víčka

Váš lékař může doporučit chirurgické řešení ptózy. Během tohoto postupu se sval ve víčku přitáhne. Tím se zvedne víčko nahoru do požadované polohy. U dětí, které mají ptózu, lékaři někdy doporučují operaci, aby se zabránilo nástupu amblyopie (líného oka).

Existují však rizika spojená s operací, včetně suchého oka, poškrábané rohovky a hematomu. Navíc pro chirurgy je někdy příliš obtížné umístit víčko přesně podle druhého oka (někdy je operované víčko trochu výš nebo níž).

Operace se provádí jako ambulantní procedura u oftalmologa. Bude použita lokální anestezie k otupení oka a okolí. Někdy může chirurg potřebovat jen malou úpravu zvedacího svalu víčka. Může se také odstranit extra kůže z očního víčka, aby se oční víčko správně zvedlo.

Před operací očních víček nezapomeňte svého očního lékaře informovat o všech lécích, které užíváte. Zahrňte do této informace veškeré léky na předpis a volné léky, vitamíny a doplňky. Je důležité, aby váš oční lékař věděl, zda užíváte aspirin (nebo léky obsahující kyselinu acetylsalicylovou) nebo léky na ředění krve, nebo jestliže máte problém s krvácením.

I u dětí ve většině případů oftalmologové doporučují operaci. Jedná se buď o utažení svalu víčka nebo o připojení víčka k jiným svalům, které mohou pomoci zvednout oční víčko. Cílem je zlepšit vizi.

Speciální brýle

Speciální brýle jsou ne-chirurgická volba, která zahrnuje přidání nástavby k obrubě vašich brýlí. Tato nástavba zabraňuje poklesu tím, že drží víčko na svém místě. Pokud máte zájem o tyto speciální brýle, poraďte se s oftalmologem nebo plastickým chirurgem, který pracuje s lidmi s ptózou.

Je možná prevence?

Neexistuje žádný způsob, jak zabránit poklesu očního víčka. Prostě choďte na pravidelné prohlídky k očnímu lékaři. Pokud se vám něco nezdá, objednejte se samozřejmě i mimo pravidelnou prohlídku.

Většinou je tento stav jen kosmetickým problémem. Naštěstí je léčba ptózy relativně rychlá a přímočará. Nicméně, jelikož poklesá víčka mohou být někdy známkou nebezpečnějšího stavu, nejdříve se poraďte s lékařem.

A co vy? Jaké máte zkušenosti s poklesnutím víčka? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

VIDEO: Operace očních víček

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

  • Ptosis Autoři: Babar Shahzad; Marco A. Siccardi.
  • Zdroj obrázku: Artemida-psy / depositphotos.com

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva