Obsah článku
Pokud máte syndrom dráždivého tračníku, měli byste si zapamatovat, jakým potravinám je třeba se vyhýbat. To je klíč k účinné léčbě. Syndrom dráždivého tračníku způsobuje zažívací potíže, jako je nadýmání, zácpa, průjem, poruchy trávení, nevolnost, bolesti břicha, nervozitu v žaludku a další zažívací problémy. Pokud se neléčí, může způsobit špatné vstřebávání živin ale i nepříjemné situace. Dobrou zprávou je, že vám střeva nemusí ničit život. Důležité je vědět, co na talíř patří, a co už ne.
Potraviny s vysokým obsahem tuku
Jedním z hlavních potravin, ať už jsou zdravé nebo ne, jsou ty s vysokým obsahem tuku. Syndrom dráždivého tračníku není o kaloriích, nebo dietním plánu zaměřeném na hubnutí či přibírání. Tuk je často tím hlavním spouštěčem zmíněných obtíží. Klíčové pravidlo zní, nejíst příliš mnoho tuků v každém jídle, nebo celkově příliš tučných jídel denně. Méně tuku je v pořádku, ale budete se muset naučit, kolik dokážete tolerovat, a z jakých zdrojů. Obecné pravidlo říká, že všechny oleje by mohly způsobit problémy pro lidi se syndromem, ale i tučné maso, hodně ořechů a semen.
Rafinované potraviny
Všechny rafinované potraviny jsou plné cukrů, tuků, konzervačních látek, chemikálií a podobně. To vše jen zhoršuje situaci ve střevech a v žaludku, což ovlivňuje i vstřebávání živin z potravy. Rafinované potraviny také v porovnání s těmi zdravými představují neplatné živiny. Zamezte i přísun lepku, raději vsaďte na oves, rýži, quinou a další nerafinované potraviny.
Kořeněná jídla
Kořeněná jídla mohou být chutná, a některé mohou být i zdravá. Při syndromu dráždivého tračníku však na ně můžete zapomenout. Namísto koření si jídla dochucujte citronovou a limerovou šťávou, či bylinkami. Z koření jsou nebezpečné kajenský pepř, spolu s paprikou a všemi štiplavý kořením.
Některá zelenina
Brokolice, květák a růžičková kapusta jsou jedny z nejzdravějších potravin, které můžete svému tělu dodat. Při syndromu dráždivého tračníku jsou ale opět problémem. Způsobují totiž nadýmání a bolesti žaludku. Kukuřice, lilek, dýně, všechny luštěniny a okurky se semeny, byste také měli z jídelníčku škrtnout.
Sponzorováno
Sladké potraviny
Všechny cukry a ovoce kvasí ve střevech, tak se jim rozhodně vyhněte. Někteří lidé zjistí, že mohou tolerovat malé množství ovoce s menším množstvím cukru, jako jsou citróny, grapefruity a limetky, a ze sladidel stévie. Upřednostněte ji i před umělými sladidly, protože u většiny pacientů se syndromem dráždivého tračníku spouštějí problémy.
Mléčné výrobky
Mléčné výrobky obsahují monohydrát, nebo mléčný cukr. Známý důvod příznaků syndromu dráždivého tračníku. Lépe vám padnou bezlaktózové výrobky, nebo malé množství neslazeného jogurtu kvůli probiotikům. Naštěstí již existuje poměrně mnoho výrobků bez mléčného cukru nebo bílkoviny, tak se na ně zeptejte v obchodě se zdravou výživou.
I pitný režim záleží
Sodovky, limonády a podobné bublinkové nápoje způsobují při diagnóze syndrom dráždivého tračníku nepříjemné problémy. Bublinky z pití skončí v žaludku, kde zůstanou jako plyn a způsobí nadýmání. Namísto toho pijte čistou vodu, bylinné čaje a dochucujte citronem, či několikrát zmiňovanou Stevieho .
Alkohol zhoršuje stav střev a obecně byste se mu při tomto zdravotním problému měli vyhnout. Veškerý alkohol kvasí a mnoho druhů dokonce obsahuje hodně cukru. Někteří lidé mají štěstí, že snesou například malé množství červeného vín , kde cukru až tak mnoho není. Jiní zas nedokáží tolerovat žádnou formu alkoholu. Káva stimuluje střeva a může je uvést do pohybu. Zní to dobře? Možná, ale časem káva způsobuje problémy, protože může do určité míry poškodit střevní sliznici. Je jen na vás, abyste vyzkoušeli svou toleranci, ale ideální by bylo vyzkoušet jiné zdroje energie.
A FODMAP dietu znáte? Pomůže vám!
Dieta s nízkým obsahem fermentovatelných sacharidů, známá pod názvem FODMAP, se doporučuje pro léčbu syndromu dráždivého tračníku. Zkuste ji, pomůže vám.
VIDEO: Cviky pro pravidelnou stolici a čisté tlusté střevo
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Střeva, Zažívací potíže
Přečtěte si také naše další články
Syndrom dráždivého tračníku (IBS) mi byl diagnostikován před dvěma lety. Je pravda, že první, co jsem udělala byla eliminace některých potravin z jídelníčku. Přesně, jak se píše v článku, jsem omezila především tučné potraviny. Jak jsem vypozorovala, lepek mi problém nedělá, takže třeba pečivo jím normálně bez větších potíží. Čeho jsem se ale musela vzdát, byly mléčné výrobky, a ty mi tedy jako milovníkovi tvrdých sýrů, mléka a jogurtů velmi chybí. Nicméně ani bílý jogurt moje střeva netolerují, takže jsem opravdu vše vyloučila. Abych doplnila probiotika, používám Biopron IB-Symbio + S.Boulardii. Doporučili mi ho v lékárně, že krom probiotik obsahuje i kvasinku S.Boulardii, která příznivě ovlivňuje střeva a je pravda, že takové ty nečekané průjmové stavy se mi asi po třech týdnech užívání značně upravily. Jinak alkohol jsem samozřejmě vyřadila úplně, ale to byl ten nejmenší problém. Nejdůležitější ze všeho ale je, zůstávat co nejvíce v klidu, bez stresu. Tak držím všem podobně „trpícím“ palce.