Sponzorováno

Lichen planus – příznaky, příčiny a léčba 4.56/5 (55)

Lichen planus je kožní vyrážkaLichen planus je kožní vyrážka vyvolaná imunitním systémem. Není úplně známo, proč se vyskytuje tato imunitní odpověď. Může existovat několik faktorů, které k ní přispívají, každý případ je ale trochu jiný. Mezi potenciální příčiny patří:

  • virové infekce
  • alergeny
  • stres
  • genetika

Někdy vzniká lichen planus spolu s autoimunitními poruchami. I když může být dost nepříjemný, ve většině případů lichen planus není vážný stav. Také to není nakažlivé onemocnění.

Existují však některé vzácné varianty této nemoci, které mohou být vážné a bolestivé. Mohou být léčeny lokálními a perorálními léky ke snížení symptomů nebo užíváním léků, které potlačují imunitní systém.

Symptomy lichen planus

Mezi nejběžnější příznaky lichen planus patří:

  • purpurově zbarvené léze nebo hrbolky s plochými vrcholy na pokožce nebo pohlavních orgánech
  • léze, které se vyvíjejí a rozšiřují po celé týdny nebo i po několik měsíců
  • svědění v místě vyrážky
  • lesklé bílé léze v ústech, které mohou být bolestivé nebo způsobují pocit pálení
  • puchýřky, které mohou prasknout a zčervenat
  • tenké bílé čáry nad vyrážkou
  • ztráta vlasů a změna barvy pokožky hlavy
  • poškození nebo ztráta nehtů

Nejběžnější typ lichen planus se objevuje na kůži. Během několika týdnů se objeví a rozšiřují léze. Obvykle pak zmizí během šesti až 16 měsíců.

Méně časté problémy mohou nastat v oblastech kolem genitálií a na sliznicích. Mohou se dále objevit známky na nehtech a pokožce hlavy.

Takto může vypadat Lichen planus v ústech

Takto může vypadat Lichen planus v ústech

Jaké jsou příčiny a rizikové faktory?

Lichen planus se vyvíjí, když vaše tělo nesprávně napadá vaši kůži nebo sliznice. Lékaři si zatím nejsou jisti, proč se to děje.

Lichen planus se může vyskytnout u každého v jakémkoli věku, ale existují určité faktory, které způsobují, že se tento stav u některých lidí pravděpodobně rozvine. Kožní forma lichen planus se vyskytuje u mužů i žen stejně, ale u žen je dvakrát větší pravděpodobnost, že dostanou orální formu. Je velmi vzácné u dětí a starších dospělých. Nejběžnější je u lidí středního věku.

Mezi rizikové faktory také patří členové rodiny, kteří měli lichen planus a ti, kdo mají virové onemocnění, jako je hepatitida C, nebo jsou vystaveni určitým chemikáliím, které působí jako alergeny. Tyto alergeny mohou zahrnovat:

  • antibiotika
  • arsen
  • zlato
  • jodové sloučeniny
  • diuretika
  • určité druhy barviv

Diagnóza lichen planus

Kdykoli uvidíte nebo pocítíte vyrážku na kůži nebo léze v ústech nebo na vašich genitálech, měli byste co nejdříve navštívit svého lékaře. Váš lékař vás může poslat dermatologovi, pokud není diagnostika lichen planusu hned zřejmá, nebo pokud vaše příznaky způsobují velmi nepříjemné pocity.

Sponzorováno

Váš lékař nebo poté dermatolog může být schopen říci, že máte lichen planus jednoduše tím, že se podívá na vyrážku. Chcete-li potvrdit diagnózu, možná budete potřebovat další testy.

Testy mohou zahrnovat biopsii, což znamená, že vám odeberou malý vzorek z vašich kožních buněk a podívají se na ni pod mikroskopem. Dále přichází v úvahu test alergií, abyste zjistili, zda máte alergickou reakci. Pokud má váš lékař podezření, že hlavní příčinou je infekce, možná budete muset podstoupit test na hepatitidu C.

Léčba lichen planus

U mírných případů lichen planus, které se většinou vyskytují v rámci týdnů nebo několika málo měsíců, nemusí být potřeba žádná léčba. Pokud jsou příznaky nepříjemné nebo závažné, může vám lékař předepsat léky.

Neexistuje žádný konkrétní lék na lichen planus, ale užívají se léky léky, které řeší příznaky (některé dokonce mohou být schopny zaměřit se na možnou základní příčinu problému). Mezi léky, které jsou často předepisovány pak patří:

  • retinoidy, které souvisí s vitamínem A a jsou užívány místně na pokožku nebo perorálně (ústy)
  • kortikosteroidy snižují zánět a mohou být lokální, orální nebo podávané jako injekce
  • antihistaminika snižují zánět a mohou být obzvláště užitečné, pokud je vyrážka spuštěna alergenem
  • nesteroidní krémy se aplikují lokálně a mohou potlačit váš imunitní systém a odstranit vyrážku
  • světelná terapie léčí lichen planus ultrafialovým světlem

Možné domácí ošetření

Existují i další postupy, které můžete vyzkoušet doma a doplnit si tak doporučené léčebné procedury. Tyto metody zahrnují:

  • namáčení v ovesné koupeli
  • vyhýbejte se poškrábání či škrábání problémového místa s vyrážkou
  • aplikace chladných zábalů na vyrážku
  • nějaké anti-svědící krémy

Jaké jsou komplikace při lichen planus?

Lichen planus může být obtížné léčit, zejména pokud se vyvine na vašich genitáliích. To může vést k bolesti, zjizvení a nepohodlí během sexu.

Rozvoj lichen planus může také zvýšit riziko spinocelulárního karcinomu (zhoubný nádor kůže). Zvýšení rizika je docela malé, ale měli byste informovat svého lékaře pro běžné vyšetření rakoviny kůže.

Jaký je výhled do budoucna při tomto onemocnění?

Lichen planus může být nepohodlné onemocnění, ale není nebezpečné. Časem a kombinací s domácími a léčebnými procedurami se vaše vyrážka dá rychle odstranit. Hlavně byste se měli snažit odstranit příčinu problému a pak to půjde samo.

Sponzorováno

A co vy? Máte nějaké tipy pro boj s lichen planus? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

12 Komentářů u článku “Lichen planus – příznaky, příčiny a léčba”

  1. PavelG napsal:

    Mám lichen planus v ústech už 3 roky. Léčba u paradontologa je diskutabilní – nějaký gel /megistraliter) a kontrola za půl roku.Lichen se všelijak v ústech posunuje, pálí, nemohu někdy ani spát a zklidní ho jedině odvar z řepíku. Vaše postupy jsem nikdy neabsolvoval.Při jedné z posledních kontrol byly po stěru zjištěny jakési kvasinky, ale léčba žádná.Už jsem velmi unavený, ale co mám dělat?

    • Katy napsal:

      Pavle, me lichen trapi cca 3/4roku, krom obliceje a genitalii jsem hi mela uplne vsude i v ustech. Lecila jsem se kortikoiidy, zarenim a nyniretiniody a snad konecne je lecba ucinna. Podstoupila jdem i biopsii kuze. Zkuste zmenit lekare, ja to take udelala a nelituji.

      • Martin napsal:

        Ahoj Katy, mohu se zeptat na jméno a místo lékaře, který ti pomohl? Jsem z jihomoravského kraje (Brno) a byl bych ochotný k ověřenému lékaři dojíždět i nemalou vzdálenost. Mám podezření na lichen v oblasti genitálií. Aktuálně jsem u kortikoidů, ale stačí, abych je na den vysadil a ihned dojde k viditelnému zhoršení.

    • Míra napsal:

      Kupte si Aloe vera emmergency spray, několikrát denně stříknout do úst, prokloktat a spolknout. K tomu zubní pastu Aloe vera sensitive. A bude po problému.

  2. Karla napsal:

    Postihla mě tato nemoc před 2 lety, byl to polékový generalizovaný lichen planus. S největší pravděpodobností vznikl po Beta blokátorech ( Bisoprolol) Byla jsem hospitalizovaná ve dvou nemocnicích po dvou týdnech. Léčena kortikoidy (4 měsíce), neotigason (dodnes) a mast Beloderm. Po půl roce zmizely všechny příznaky, jen na kůži zůstaly tmavé skvrny. Po dvou letech i skvrny zmizely. Dnes užívám na vysoký tlak jiné léky z jiné skupiny. Jsem stále pod dohledem nemocnice v Brně, ale jsem zdravá.

  3. Babuša napsal:

    Já mám lichen na hleznech. Zpočátku kožní doktorka vůbec nevěděla, co to je. Měla jsem to i na předloktích. Takže různé masti, UV záření, k ničemu to nevedlo. Svědění bylo brutální. Šla jsem k jiné doktorce, ta se podívala, řekla lichen a napsala Triamcinolon. Pomohlo to velmi rychle. Časem se to uklidnilo a teď se mi vrací třeba po pěti letech.

  4. Zdena napsal:

    Lichen se mi poprvé objevil pred pul rokem v podpaží. Dermatolog mě poslal na histologii pro potvrzení nálezu, ale vše přerušila korona. Poté se mi začaly léze rozšiřovat dál po těle a ve vlasech. Po telefonické domluvě s lékařem jsem si koupila proti svědění krém Vitella ictamo, který působil luxusně – místa zklidnil, zdálo se mi, že se i méně rozšiřují. Lichen byl nakonec potvrzen, lékař předepsal kortikoidní mast na omezenou dobu, ale vcelku zabrala a dál pokračuji s Vitella ictamo. Nyní doufám, že se nic dál šířit nebude. Sama jsem si přidala Ostropestřec na čištění jater, protože jsem v dětství měla žloutenku. Mám ještě jednu informaci, kterou si každý musí přebrat sám. Existuje teorie, že lichen je způsoben tím, co vypouští v těle hostitele paraziti. Takže po jejich zničení je nadějě, že zmizí i lichen.

    • Petra napsal:

      Ahoj Zdena, to s tymi parazitmi ma zaujalo. Od 10-tich rokov mam vitiligo, ktore je povazovane za autoimunitne a dedicne (nikto v rodine to nemal a to som skumala az po prababku) ochorenie. V marci sa mi objavil lichen(najprv na jazyku, potom na zapastiach a nartoch), ktory vraj tiez moze byt autoimunitny. Kozna ma lieci len zodacom a belodermom, nieco vyse mesiaca(vdaka corone), zlepsenie minimalne, ale aspon sa to nezhorsuje.O vitiligu som precitala mnoho clankov a tam boli tiez teorie, ze by to mohlo byt aj paraziticke. Zvazujem, ze si zozeniem od kamosovho otca veterinara tabletky na odcervenie, lebo pokial viem, pre ludi nic take neexistuje. Alebo vies mi poradit nejaky ucinny dostupny preparat? Vopred dakujem za radu

      • Zdena napsal:

        V lékárně v ČR volně dostupné léky na parazity nejsou, pouze na předpis. Bohužel. Ale jinde ve světě antihelmintika v prodeji jsou. Přírodní preparáty mají omezené účinky. Veterinář je podle mě dobrá volba.

        • Jitka Kovářinska napsal:

          Nevím, zda můj článek odešel, potřebuji odbornou radu a pomoc. Mám Lichen planus ( nyní silnou v ústech) v kombinaci s parazitalnimi strunovci v nosních dutinách a krku. Ty jsem získala vdechováním mořských řas). Mám i viditelné důkazy. Jaký existuje lék? Nedá se s tím dlouhodobě existovat. Děkuji za odpověď. J.K.

          • Jana napsal:

            Přidávám svoji zkušenost, třeba někomu pomůže… Léčím se s lichen planus (ruce, oblast podbřišku, nohy). Naštěstí už se dostává do klidové fáze (svědění ustalo, ložiska se zjizvila, ztmavla). Kvůli otěhotnění jsem nepodstoupila navrhovanou léčbu (fototerapie, cykosporin). Alergologické vyšetření dobré, autoimunitní původ nemoci není.
            Co je pravděpodobně důvodem – kombinace vleklé virové infekce horních cest dýchacích a její nedoléčení, stresu a nedostatku vitamínů.
            Vzhledem ke své situaci jsem léčila – odstraněním stresu (těžko se dělá, ale je to klíčové), bylinné čaje přímo určené pro AIP (konkrétně směs: Meduňka, Dobromysl, Kurkuma, Zázvor , Měsíček, Citronová tráva), doplnění vitamínů a minerálů suplementy (v mém případě B, železo..dobře je možná udělat si krevní odběr na hladinu vit.D).
            Držím všem s lichenem pěsti, ať se vám to podaří vybojovat alespoň do fáze tmavých fleků..a snad i ty by měly časem mizet.

Zanechat komentář ke článku

Zpráva