Obsah článku
Soupeří spolu a je to běžné, každý chce být lepší než ten druhý a chtějí, aby to všichni okolo viděli, pochválili jej. Děti si navzájem umí pěkně ublížit, ale za chvíli to zapomenou a jsou zase kamarádi. V dospělosti pak ocení, že mají skvělé sourozence.
Musíte však umět dobře rozeznat, zda se jedná mezi vašimi dětmi opravdu jen o nevinné pošťuchování, nebo se jedná o opravdovou rivalitu sourozenců, kteří se nebojí ničeho a jdou si tvrdě za svým. Chtějí druhého sourozence vyšachovat, chtějí na něj všechno svalit, nelíbí se jim, že nový sourozenec je tolik opečováván a rozmazlován a ono samo je odsunuto na druhou kolej, nebo má alespoň takový pocit. Rivalita je občas vážná věc, kterou rodiče musejí umět vyřešit a vše dostat pod kontrolu tak, aby vaše děti spolu nesoupeřily, ale byly si vzájemně dobrými sourozenci.
Kdo je důležitější?
Prvorozené dítě obvykle na to druhorozené žárlí. Na svět se dostalo jako první, dostávalo se mu výhradní péče a výhradní pozornosti celou tu dobu. Najednou se však objevil ten malý, věčně uřvaný „vetřelec“ a připravil ho o pozornost všech. Maminka neustále skáče okolo toho uřvance a na mě si ani nevzpomene. Takhle se dítko může cítit, i když s ním o všem budete mluvit a budete jej informovat o tom, že miminko potřebuje vaši větší pozornost. Malému dítku to nevysvětlíte. Bude se snažit upevňovat svou pozici a soupeřit se svým sourozencem, kdo je vlastně pro rodiče důležitější. Může se to dostat i do fáze, kdy bude mít zhoršený prospěch, problémy ve škole nebo ve školce, rodiče se tak budou muset zajímat. Navíc také bude dítku ubližovat, i když ne se zlým úmyslem. Chce jen zpátky svou maminku a tatínka. Ani babička už není jen jeho, rozplývá se nad kočárkem a je šťastná. Proč, že uřvanec pořád jen brečí a brečí?
Sponzorováno
Dítě na příchod sourozence připravujte
Jakmile zjistíte, že jste těhotná, dítku to sdělte, samozřejmě přiměřeně jeho věku. Povídejte si s ním, zodpovězte všechny otázky, dotazy, vysvětlete mu, že je potřeba se o miminko více starat, že jste se tak starali i vy o něj, když bylo moc malinké.
Vše rovným dílem
Když už jsou děti trošku odrostlejší je potřeba dát velký pozor na to, abyste mladšího neprotěžovali jako rodiče. Věty typu, jsi starší, tak máš mít víc rozumu, já myslela, že když jsi starší si rozumnější a podobně nepadají vůbec v úvahu. Tím dítě ještě více štvete proti sourozenci, i když nevědomky. Pokud něco provedou, potrestejte je oba dva stejně, pokud rozdělujete domácí práce, rozdělte je stejným dílem a také i odměny a sladkosti.
Vždycky měřte stejným dílem, i když to někdy může být těžké, musíte se vyvarovat toho, že budete jedno dítě více chránit, více mu dopřávat a více mu kupovat. Na to jsou děti velmi háklivé a vzniká pak pocit, že máte druhé dítě raději než to první, to si potom snaží vaší lásku a pozornost získávat různě.
Vysvětlujte, vysvětlujte a obrňte se trpělivostí
Ne všechny děti hned a naplno pochopí, jak to mezi nimi opravdu je. Proto už od začátku dětem vysvětlete, že je máte rádi s tatínkem oba dva stejně, neděláte mezi nimi rozdíly. Ne vždycky se to však povede hned na poprvé, proto vysvětlujte dál a dál. Obrňte se trpělivostí, protože se občas stane, že vás dítě obviní z toho, že jej nemáte rádi, cítí vůči sobě křivdu, která ho stejně za chvíli přejde.
Naučte své děti, aby se společně o vše dělily, tak mohou oba získat, oba vám pomáhají stejně, obrázky obou dětí si věšte na lednici, choďte na představení obou dětí a podobně. Tím, že dětem jdete příkladem, jim hodně pomůžete.
Nic nepomáhá?
Pokud se všemožně snažíte, ale je to stále k ničemu, je na čase zvážit, zda nenavštívit psychologickou poradnu. Zde se možná děti otevřou a vy tak zjistíte, z čeho jejich rivalita a jejich boje pramení a budete mít možnost na problému pracovat a postupně jej zmírnit nebo odstranit.
A jak řešíte rivalitu sourozenců vy?
Co si ještě přečíst na toto téma?
- Jak na žárlivost sourozenců?
- Máte jedináčka? Nerozmazlete ho!
- Sourozenecká rivalita – proč se děje a co s tím dělat – jak na rivalitu mezi sourozenci?
VIDEO: Sourozenecká agresivita/rivalita
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Rodina
Přečtěte si také naše další články