Sponzorováno

Jazyk a zdraví – o čem vypovídá barva a stav jazyka? 4.79/5 (73)

Co barva jazyka a jeho celkový stav říká o našem zdraví?

Co barva jazyka a jeho celkový stav říká o našem zdraví?

I když si to možné jenom málokdy uvědomíte, tak vám vaše tělo dokáže velmi často dát celkem zajímavé signály o tom, zda je s ním něco v nepořádku. Velmi často to můžete pocítit tím způsobem, že se takzvaně necítíte ve své kůži. Nejde ale o jedinou variantu, protože mnohdy vám napoví i váš jazyk. Proto běžte k zrcadlu, vyplázněte ho a k ruce si vezměte tento náš návod. Poradí vám, jak to s vaším zdravím je, nebo naopak není.

Jak prohlížet svůj jazyk?

Určitě není nutné pozorovat svůj jazyk několikrát denně. Stačí se na něho podívat třeba ráno, když si čistíte zuby, stejně jako stačí jeho pozorování několikrát do týdne. Pokud bude něco v nepořádku s vaším tělem, dá se říci, že to nejenom uvidíte na svém jazyku, ale také lze v souvislosti s tím pociťovat celkem nepříjemnou a neznámou pachuť v ústech. I ta může značit určitý problém. Jak tedy na prohlédnutí?

  1. Prohlédněte svůj jazyk ráno a při denním světle (světlo v koupelně může ovlivnit to, jak vnímáte barvu jazyka)
  2. Prohlédněte jazyk vždy ještě před čištěním zubů
  3. Nijak jazyk netiskněte ani příliš nevyplazujte, prostě normálně.

Barva jazyka a vaše zdraví

Té si samozřejmě všimnete jako první. Je třeba říci, že pokud jde o správný vzhled vašeho jazyka, jsou důležité hned tři věci, na které je nutné se zaměřit. O jakou trojici věcí se jedná? Je to celkem jednoduché. Jsou to tyto?

  • Narůžovělá barva
  • Vlhký vzhled
  • Jemný bílý povlak

Pokud váš jazyk přesně takto vypadá, můžete jásat, jelikož to o vás vypovídá, že jste zdraví. Co ale v případě, kdy jazyk tmavne, až do fialové barvy? Jasně to značí, že máte zvýšenou teplotu. Pokud je naopak jazyk v odstínu barvy modré, může to značit problémy se srdcem. Nejde ale o signály jediné, jelikož pokud začne na jazyku převládat výrazně červená barva, může mít vaše tělo problémy s psychickým rozpoložením, nebo se může jednat o trávicí komplikace.

Barvy jazyka si projdeme trošku podrobněji:

Růžový jazyk

1. Růžový jazyk

Je barva jazyka pěkně růžová? Tak to je super, protože pro vás máme moc dobrou zprávu. Váš jazyk vypadá tak, jak má vypadat u zdravého člověka.

A to je perfektní. Kromě růžové barvy na jazyku ještě můžete mít i jemný bílý povlak, to je také v pohodě. To je absolutně normální a zdravé. Takže ano, tohle je ok a můžete být rádi, že váš jazyk jen potvrzuje vaši dobrou kondici.

Červený jazyk

2. Červený jazyk

Máte výrazněji červený jazyk? Existuje několik faktorů, které mohou způsobit, že normálně růžový jazyk začne být červený. Tak například nedostatek kyseliny listové a vitaminu B-12 může způsobit, že váš jazyk bude mít načervenalý vzhled. Ve výjimečných případech to může být spála. Lidé, kteří dostanou tuto infekci, mohou mít dost červený jazyk. Okamžitě kontaktujte lékaře, pokud máte vysokou horečku a červený jazyk. Antibiotická léčba je nezbytná. Obecně mohou v těle probíhat nějaká zánětlivá onemocnění.

Jasně červený jazyk

3. Jasně zářivý a jasný červený jazyk

Máte jasně červený (až zářivě červený jazyk)? To může poukazovat na srdeční poruchy nebo na některou z krevních chorob. Měli byste s tím zajít určitě k lékaři. Jasně červený jazyk také naznačuje nedostatek určitých živin, zejména železa a vitamínů B.

A co na jasně červený jazyk říká čínská medicína? V čínské medicíně ukazuje červený jazyk teplo. Barva jazyka se může vztahovat k různým orgánům v těle. Například červený kořen jazyka může znamenat nadměrné teplo ve střevech. Regulujte teplo chladícími potravinami, jako jsou okurky, meloun a zelený čaj. Zajímavé, že?

Žlutý jazyk

3. Žlutý jazyk

Máte žlutý jazyk? Žlutý jazyk je často neškodný a samo o sobě odchází. Jen málo stavů, které způsobují žlutý jazyk, jako je žloutenka, jsou vážnější a vyžadují léčbu.

  • Častou příčinou žlutého jazyka je nahromadění buněk a bakterií na jazyku. Toto nahromadění je často způsobeno špatnou hygienou ústní dutiny.
  • Černý chlupatý jazyk – tento víceméně neškodný stav nastává přemnožením plísní a bakterií na jazyku, což bývá často způsobeno užíváním léků, které obsahují vysokou hladinu antacidu. Bakterie, nečistoty, potraviny a další látky se na jazyku mohou shromáždit a změnit ho různými barvami. Přestože je v názvu této poruchy „černá“, může jazyk předtím, než zčerná, být zbarven do žluté nebo jiné barvy.
  • Sucho v ústech je vlastně nedostatek slin v ústech. Sliny vyplavují bakterie z úst, což pomáhá předcházet zubnímu kazu. Sjogrenův syndrom a diabetes, stejně jako radiační a chemoterapeutická terapie, mohou způsobit vysušení úst. Dýchání ústy, zatímco spíte, přispívá také k vysušení úst. A pak můžete mít suchý jazyk.
  • Žloutenka je stav, kdy se kůže a oči změní na žlutou barvu. Stává se to, když jsou játra poškozena a nemohou správně zpracovat bilirubin odpadního produktu. Bilirubin je žlutý pigment, který se produkuje při rozpadu červených krvinek. Málokdo to ví, ale zbarven do žluta může být i váš jazyk.
  • Léky, které obsahují bismut – Pepto-Bismol a jiné léky obsahující bismut mohou změnit jazyk na barvu, která se pohybuje od žluté po černou.
  • Za žlutou barvou jazyka mohou být i žaludeční problémy a také problémy s játry.
  • Ústní vody, které obsahují oxidační činidla – Použití ústní vody obsahující peroxid nebo mentol může změnit barvu jazyka.
  • Tabákový kouř – Chemické látky v tabákovém kouři mohou způsobit, že jazyk se změní na zažloutlou barvu.

Modrý jazyk

4. Modrý jazyk

Je váš jazyk jakoby modrý? Může to být nějaká nemoc ledvin. A dále také:

  • Špatná cirkulace krve.
  • Otrava. Může se vyskytnout v důsledku otravou rtutí nebo jiným těžkým kovem.
  • Chybějící vitamin C. Modrý povrch na jazyku může být způsoben těžkým nedostatkem kyseliny askorbové a chorobou nazývanou kurděje.
  • Poruchy srdce. Pokud modrá barva pokrývá celý povrch jazyka, dochází k problémům s krevním oběhem a často jsou doprovázeny komplikacemi, například srdečním selháním. Takže na to pozor a určitě navštivte lékaře.

Fialový jazyk

Sponzorováno

5. Fialový jazyk

Máte fialový jazyk? Může to znamenat plicní choroby nebo i srdeční choroby. Ve srovnání s jinými typy zbarvení jazyka je fialový jazyk spíše vzácný. Obvykle se rozvíjí, když člověk nedostává určité živiny, zejména vitamín B2 (riboflavin). Ti, kteří jsou ohroženi nedostatkem vitaminu B2, jsou alkoholici, vegetariáni a starší lidé kvůli špatné stravě. Dále jsou nedostatky vitaminu B12 a kyseliny listové spojené s červenohnědově purpurovou barvou.

Dalším možným důvodem je problém s cirkulací. Cirkulační problém by mohl být důsledkem mnoha onemocnění a stavů, včetně onemocnění periferních arterií, krevních sraženin, křečových žil, cukrovky, obezity, Raynaudovy choroby, a jiné.

Chronická bronchitida může vést k jazyku, který je fialový, zejména tmavě purpurový nebo tmavě modrý. Chronická bronchitida může také způsobit modrofialovou kůži a žíly. Chcete-li vědět, zda se jedná o chronickou bronchitidu, očekávejte další příznaky, jako je pískání, dušnost, trvalý kašel, který vyvolává hlen (hlen), stejně jako časté infekce na hrudníku.

Pozor také na vysoký cholesterol. Vysoký cholesterol obvykle způsobuje problémy se srdcem, stejně jako problémy s cirkulací.

Bledý jazyk

6. Bledý jazyk

Máte bledý jazyk? Mohou to být problémy nedostatku vitamínů a obecně některých živin. Třeba opět nedostatek vitamínu B12 bledý jazyk často způsobuje.

Když jazyk je bílý či bledý, je to obvykle proto, že ústa jsou suché a papily se mohou zvětšit a mohou zachycovat bakterie a další nečistoty. Suchá ústa mohou tedy příležitostně způsobit, že jazyk je bledý. Nemoci dýchacího ústrojí – záněty plic, bronchitida, tracheitida mohou způsobit podobný vývoj na povrchu jazyka. Po zotavení člověka zpravidla přechází šedý jazyk zpět do růžové barvy.

Podávání léků – dlouhodobá léčba antibiotiky nebo hormonálními léky vede ke změně střevní mikroflóry (intestinální dysbiózy), která může způsobit změnu barvy plaku na jazyku. Někdy k předcházení takovým jevům lékař předepisuje pacientům probiotické přípravky, aby takto normalizovali činnost střev a zvýšili obranyschopnost těla.

A zaměřte se také na ústní hygienu, více pijte vodu.

Bílý jazyk

7. Bílý jazyk

A co bílý jazyk? Ten může mít opravdu hodně příčin. Přečtěte si tento článek. Bakterie, houby, špína, potraviny a mrtvé buňky se mohou dostat do místa mezi rozšířenými papilami. Obecně tyto shromážděné nečistoty jsou to, co pak změní váš jazyk na bílý. Všechny následující podmínky mohou způsobit bílý jazyk:

  • špatná ústní a zubní hygiena
  • suchá ústa
  • dýchání skrze ústa
  • dehydratace
  • podráždění, například z ostrých okrajů zubů nebo dentálních nástrojů
  • horečka
  • kouření nebo žvýkání tabáku
  • užívání alkoholu

A co šedý jazyk?

8. Šedý jazyk

A co šedý jazyk? Ten může znamenat například nemoci zažívacího traktu. Dále to může být třeba leukoplakie – nepravidelně tvarované bílé nebo šedé skvrny jsou jejím příznakem.

Tvar jazyka

Tvar pravděpodobně příliš řešit nebudete, jelikož ten může být dán mnoha faktory. Nutno ale říci, že je dobré vědět, zda je tvar vašeho jazyka stále stejný, nebo se postupně mění. Velmi časté mohou být třeba různé druhy zakřivení, které značí, že nemusí být něco v pořádku s vaším sluchovodem. Stejně tak to může znamenat dokonce i poruchy mozku. V obou případech doporučujeme být na pozoru. Jinak se tvar zase až tolik nemění a tak zde není nutné pravidelně kontrolovat jeho případné změny.

Povlak jazyku

Jak bylo zmíněno, lehký a bílý by na jazyku měl být. Je to známka toho, že je s vaším tělem vše v pořádku. Problém ale může nastat, pokud je jeho vrstva příliš silná. To je známkou špatného fungování trávicího systému. Stejné je to, pokud povlak odstraníte a on se zase velmi brzy objeví. I to může znamenat trávicí problém. V daných případech obvykle stačí upravit svůj jídelníček a zařadit do něho zdravou a vyváženou stravu.

Mnohdy však může povlak, a jeho množství i barvu ovlivňovat hlavně to, co jíte, pijete, nebo zda máte nějaké neřesti. Je to podobné, jako u zubů. Proto povlak jazyka kontrolujte nejlépe ráno. Rozhodně ne po:

  • Šálku kávy
  • Hrnečku černého čaje
  • Cigaretě

TIP: Jak na bílý povlak na jazyku?

Vliv má i barva povlaku

Není to jenom množství povlaku, které může značit problém. Jak bylo lehce nastíněno výše, tak má vliv i jeho barva. Pokud dochází k tomu, že jde spíše do žlutého a někdy až do hnědého odstínu, tak to může jasně značit to, že špatně fungují játra. Podobné zbarvení povlaku ale může znamenat i plísňové onemocnění. Ne vždy se ale musíte zase až tolik obávat, protože stejný odstín barvy může být jenom symbolem toho, že máte nedostatek vitaminu B3. K lékaři v takovém případě není nutné jít, jelikož stačí tento vitamín doplnit a uvidíte, že se opět odstín povlaku vrátí k takzvanému normálu.

Nerovnosti na jazyku

Ano, i jazyk má své nerovnosti. Jaké jsou? Podívejte se do zrcadla a posuďte, zda jsou podélné, nebo příčné. Pokud jde v obou případech o rovnoměrné rýhy, nemusíte se ničeho obávat, jelikož pokud jde o vaše zdraví, tak je vše v naprostém pořádku. Pokud je ale patrná určitá nepravidelnost, může to znamenat problémy. A to například problémy s játry, stejně jako můžeme mluvit třeba o chudokrevnosti.

Rýh, které se na jazyku mohou objevit, je ale více. Některé, které jsou nerovnoměrné, mohou znamenat jenom krátkodobou dehydrataci nebo problémy s žaludkem. Jiné ale už ukazují na problémy se srdcem, nebo problémy s ledvinami.

Hlavně nepropadejte panice

Pokud jste si nyní prohlédli svůj jazyk a zdá se vám, že s ním není něco v pořádku, nepropadejte panice. Pokud vám delší dobu nic není, zkuste jenom doplnit tekutiny, stejně jako zlepšete svou stravu a doplňte vitamíny. Pokud bude za pár dní vše v pořádku, byl to jenom krátkodobý jev, který nic neznamená.

Sponzorováno

Zde připomeňme, že jazyk jako signalizace nemoci používejte hlavně ve chvíli, kdy na něm zcela jistě a patrně uvidíte, že něco není v pořádku. Bude jasně vidět, že jeho barva, tvar, nebo rýhy rozhodně nebudou vypadat nijak zdravě. Určitě s tím budou spojeny i různé doprovodné efekty. V takovém případě je naše rada zcela jasná a souvisí s tím, že je dobré vyhledat lékařskou pomoc. Právě lékař dobře diagnostikuje, co s vámi je.

A co si dále o jazyku přečíst?

Zdroje článku a odborné studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva