Sponzorováno

Zdravá výživa pro všechny – jak na to? 4.77/5 (13)

Zdravá snídaně do 2 minut? Zkuste vločky, ovoce, jogurt a med. A můžete přidat i ořechy.

Zdravá snídaně do 2 minut? Zkuste vločky, ovoce, jogurt a med. A můžete přidat i ořechy.

Asi byste řekli, že zdravá výživa není pro každého. Někdo ji prostě nerad a měnit to nechce. Omylem však je brát zdravou výživu jako něco, co je odtažité od reality, co vydržíte pár dnů v rámci jakési diety, u čeho budete hodně trpět a od čeho se nakonec vrátíte ke svému původnímu stravování. Jestliže cítíte nedostatek energie, chcete být fit pro sebe, své děti a užívat si život plnými doušky, je dobré se na nějakou tu zdravou výživu zaměřit.

Když uslyšíte pojem „zdravá výživa“, možná se vám sevře žaludek a budete mít pocit, že v rámci zdravého stravování musíte jíst něco nepříliš lákavého, divného a skoro nepoživatelného. Ale skutečně tomu tak není. Zkuste tedy místo „zavedení zdravé výživy“ jednoduše „pozměnit jídelníček“ tak, aby odpovídal zásadám zdravé stravy, avšak přitom respektoval vaše chutě a zvyklosti.

Zde naleznete pár tipů pro jednotlivé chody:

1. Zdravá snídaně do 2 minut

Příprava zdravé snídaně nemusí trvat půl hodiny. Mějte v uzavíratelné nádobě připravenou směs ovesných (či jiných) vloček, ořechů, semínek a sušeného ovoce. Tuto směs pak ráno jednoduše vsypete do snídaňové misky a přidáte bílý jogurt. Pokud chcete něco ještě chutnějšího, kápněte si navrch trochu medu nebo javorového sirupu. Než se vám uvaří voda na kávu, máte hotovo. Místo jogurtu můžete použít i sýr cottage. Velmi jednoduchá je i příprava nejrůznějších ovesných kaší.

2. Dopolední svačina jako ve škole

Dopolední svačiny určitě nevynechávejte, měli byste pak do oběda hlad a nakonec byste toho snědli mnohem více. K takové svačině stačí třeba jablko, bílý jogurt a hrstka slunečnicových semínek, případně mandarinka, kousek oblíbeného sýra a trocha oříšků. Jestliže preferujete slanější verzi svačiny, můžete zvolit například plátek žitného chleba, sýr a cherry rajčátka.

3. Oběd má tři části

Oběd by měl nejčastěji obsahovat tři složky – bílkoviny, sacharidy a zeleninu. Můžete si tak dopřát třeba kuřecí maso, rýži a zeleninu. Zeleninu můžete mít tepelně upravenou i syrovou, případně kombinovat obojí. Nejlépe bude, pokud si oběd poskládáte ze všech tří skupin (tedy z bílkovin, sacharidů a zeleniny) a k tomu přidáte ještě mističku s čerstvou zeleninou navíc. Místo masa můžete vyzkoušet i třeba tofu nebo tempeh, vejce, sýry a mnoho dalšího. U zeleniny se nebojte experimentovat a kupujte i to, co jste dosud nejedli. Na sacharidy nezapomínejte, brambory, rýži nebo celozrnné těstoviny si s klidem dopřejte. Důležité je, aby měl ten oběd ve většině případů všechny 3 složky, aby nic nechybělo. Když chcete hřešit, dejte si jednou za čas třeba smažený sýr, ale k němu už brambory a stejné množství zeleninové přílohy.

Sponzorováno

4. Čas na odpolední svačinu

Odpolední svačina je rovněž důležitá. Stejně jako oběd se může skládat z bílkovin, sacharidů a zeleniny, jen už nebudete mít vrchovatý talíř. Zkuste si dát například oblíbený 30% sýr či šunku s 90% podílem krůtího masa, k tomu kousek celozrnného pečiva a mističku zeleniny. Nemusíte jíst pořád jen rajčata a okurky, zkuste si nakrájet mrkev, papriku, ředkvičky, různé druhy listových salátů apod.

5. Večeře si dejte klidně dvě

Jestliže chodíte spát později, dopřejte si s klidem i dvě večeře. Ta druhá by pak měla být už jen lehká, např. sýr se zeleninou, nejlépe bez sacharidů, tedy bez pečiva, a tak 2 hodiny před spaním. První večeře bude samozřejmě bohatší. Někdo zjistí, že mu stačí jen skladba bílkoviny + zelenina, jiný bude potřebovat večeři doplnit ještě o sacharidovou složku. Zkuste ze začátku zaměnit běžné bílé pečivo za to celozrnné, časem si dát místo jednoho kusu pečiva jen půlku a po nějaké době to zkusit bez pečiva úplně. O to víc si však dopřejte bílkovin – potravinami jako sýry, vajíčka, krůtí maso apod., používanými s rozmyslem, určitě nic nezkazíte.

Zdravá výživa pro všechny, ale s rezervou

Je hezké si přečíst, že máte jíst ke snídani to a to, ke svačině to a to, k obědu zas tohle a k svačině tamto. Výše uvedené příklady berte skutečně jen jako příklady zdravého životního stylu, které vám mohou, ale nemusí vyhovovat. Pokud zjistíte, že tohle pro vás není, ale chcete se sebou něco udělat, běžte k odborníkovi, který vám sestaví jídelníček přímo na míru. Každý jsme totiž jiný, někdo potřebuje více pečiva, jiný se bez něho obejde, někdo si může dovolit více ovoce, jiný zase méně. Někdo má určité zdravotní problémy, nemůže to či ono.

Sponzorováno

Něco však platí pro všechny:

  • Myslete na to, co jíte.
  • Jezte tak, abyste neměli hlad. Pijte tak, abyste neměli žízeň.
  • Vybírejte si kvalitní a zdravé potraviny a ty se naučte zdravě a chutně upravovat.
  • Zapomeňte na polotovary a fastfoody. Doma je doma a doma uvařené jídlo servírované s láskou je to nejlepší, co můžete sami sobě dát.

A co si dále přečíst na toto téma?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva