Obsah článku
Co řešit před výběrem stanu
Na začátku je třeba si uvědomit, že koupi stanu byste měli věnovat zvýšenou pozornost. Dobrý stan vám totiž vydrží spoustu let a vy v něm budete trávit dovolenou, budete ho využívat na výletech a tak podobně. Nikdo si přece nechce zkazit dovolenou špatně vybraným stanem. Koupě stanu také představuje vcelku nemalou investici, kterou je dobré řádně promyslet.
Cena stanu by měla odpovídat jeho kvalitě, ale pozor! Vysoká cena není vždy zárukou kvality a držení se osvědčených značek není vždy výhrou.
Před samotným výběrem stanu si musíte ujasnit, jak často a na co budete stan používat. Teprve pak stanovte částku, kterou do pořízení investujete – někdo, kdo vyjede jednou za rok v létě pod stan, nepotřebuje právě ten s víceprutou samonosnou konstrukcí, naopak pro někoho, kdo jezdí pod stan pravidelně a stan často rozkládá, je vhodný třeba stan s duralovými tyčemi.
?h@:Dobré je stan vyzkoušet
Skvělé je, když máte možnost si vámi vybraný stan sami vyzkoušet. Výborná příležitost je speciální akce „Výstava stanů“. Najdete zde pohromadě spoustu stanů. Mnoho z nich si budete moci vyzkoušet a zjistit, zda by vám vyhovoval ten či onen. Vystavovatelé také ochotně poradí. Pokud už jste si stan vybrali třeba na internetu, určitě ho zkuste vyhledat i na této výstavě. Hodně lidí si totiž objedná stan z e-shopu a jeho skutečná podoba je velice překvapí. A uznejte sami, řešit případné reklamace je vcelku nepříjemná záležitost.
Zároveň uvažujte to, že nabídka českého trhu je velice široká a je možné, že při „internetovém“ výběru některé dobré „adepty“ vynecháte. Proto je lepší právě Výstava stanů – máte možnost prohlédnout si spoustu stanů, nechat si poradit a je skoro jisté, že si domů odvezete stan, který vám bude doopravdy vyhovovat, splní všechny vaše požadavky a možná i něco navíc.
Do vystavovaných stanů budete moci vlézt, uvelebit se a zjistit, zda se pohodlně vejdete. Zjistíte také, jestli je pro vás dostatečně vysoký, zblízka si osaháte materiál a celkově lépe daný stan zhodnotíte. Samozřejmostí je vyzkoušení postavení a rozložení stanu.
Zeptejte se sami sebe
Při výběru stanu si položte několik otázek:
Jak často budu stan používat?
Je asi jasné, že jiný stan bude potřebovat „pravidelný stanař“ a jiný stan zase ten, kdo stanuje pouze „svátečně“.
V jakém počasí?
Počasí neovlivní nikdo, ale je rozdíl, zda vyjedete v létě anebo chcete brát stan v zimě do Alp. Jestli víte, že budete stanovat ve skalách, v písku či ve sněhu, volte stan s víceprutou samonosnou konstrukcí.
Pro kolik bude stan lidí?
Plánujete v blízké době potomka? Kupte stan větší. Přece jen je to velká investice a byla by škoda peněz za chvíli kupovat jiný stan. Pokud chcete stanovat s partou kamarádů, také volte větší rozměry. Naopak jestli chcete jezdit sami, popřípadě jen s partnerem, bude vám úplně postačovat stan menší.
Do batohu nebo do auta?
Jak moc skladný stan budete potřebovat? Jestliže budete chodit s batohem po horách, je evidentní, že budete potřebovat stan s menší hmotností, ale pozor! Menší hmotnost a skladnost také souvisí s prostorností, použitými materiály a mnohým dalším.
Jak často budu stan stavět a rozkládat?
Když jedete na týden na jedno konkrétní místo, kde necháte stan celou dobu postavený, bude pro vás vhodný stan s durawrapovými nebo laminátovými pruty. Budete často stavět a rozkládat? Raději si připlaťte a kupte stan s duralovými tyčemi, které jsou dobře odolné vůči častému ohýbání a povolování.
Pohodlí především
Při výběru stanu dbejte na to, aby vám plně vyhovovaly rozměry. Stan musí mít dostatečně vysoké stropy – při vstupu se nesmíte hrbit (záleží na typu stanu!), musí být také dostatečně dlouhý, abyste při spánku nemuseli mít kolena u brady.
Co se nabízí? Základní kategorie stanů
Obecně se stany dělí takto:
1. Lehké stany (někdy nazývané Cyklistické stany)
Lehké stany jsou, jak již název napovídá, typické velmi malou hmotností a proto jsou ideálním společníkem pro cykloturisty a na pěší výlety.
2. Expediční stany
Do kategorie expedičních stanů patří nejodolnější stany určené především na vysokohorskou turistiku a expedice. Jsou konstruovány tak, aby byly schopny odolávat nepřízni klimatických podmínek a na 100% plnily svou funkci.
Sponzorováno
3. Rodinné stany
Pro rodiny s dětmi jsou určeny rodinné stany, které mají obvykle větší rozměry a jsou přímo svou funkcionalitou a vlastnostmi stavěné pro rodinné výlety nebo kempování. Oproti ostatním stanem se však vyznačují větší hmotností, protože se předpokládá, že přesun bude stan absolvovat v autě.
4. Turistické stany
Do poslední kategoriím patří turisticko-outdoorové stany, které jsou vhodné pro kempování, vodu, výlety na kolech, ale i například pro festivalové fanoušky. Je to univerzální série stanů, která je vhodná na kterékoliv jarní, letní a také podzimní aktivity.
Jak poznáme kvalitu stanu?
Pokud chceme vybrat kvalitní stan, je dobré hledět na počet plášťů. Dostatečný komfort nabízejí dvouplášťové stany, které se nám vyplatí koupit hned z několika důvodů:
- delší životnost stanu
- nepromokavost
- spolehlivost
- variabilita použití
Delší životnost – jelikož tento stan je ze dvou částí, není tolik namáhán dlouhodobým nebo lépe řečeno častým používáním.
Nepromokavost – díky oddělené „ložní části“, se vám už nemůže stát, že se omylem otřete o první vrstvu stanu, která se následkem takového činu stává voděpropustná. Vzduchová mezera mezi plášti navíc zlepšuje cirkulaci vzduchu v stane, stan průběžně schne a snižuje se riziko srážení vlhkosti.
Variabilita použití – určité typy stanů umožňují používat ložnice samostatně jako plnohodnotné stany, snižuje se tím teplota uvnitř stanu. Tento trik je výletníky hojně využíván především v letních měsících a vedrech. Zjednodušeně, postavíte si pouze moskytiéru.
Nezapomeňte i na podlahu stanu
Velmi důležitá je i podlaha stanu. Na tu se občas zapomíná. Měla by výkonem korespondovat se zbytkem stanu. Pro výrobu kvalitních podlah ve stanech se používají polyesterová nebo polyamidová vlákna plus příměs. To kvůli vysokému vodnímu sloupci, který je v tomto případě klíčový. Čím vyšší vodní sloupec, tím vyšší „voděodpudivost“.
Výpočet vodního sloupce
Pokud se nechceme jedné krásné noci probudit až po uši ve vodě, bude pro nás vodní sloupec jedním ze základních kritérií při výběru stanu. Tento důležitý parametr vám jednoduše oddělí kvalitní stany od těch nekvalitních. Jde o konkrétní číselnou hodnotu, která definuje nepromokavost – nepropustnost tkaniny, ze které je stan vyroben. Například při hodnotě 3000 mm je materiál schopen zadržet vodní sloupec z výšky 3 metrů, aniž se voda dostala do vnitřní části stanu.
TIP: Jak vybrat turistické boty?
Při výpočtu velikosti vodního sloupce vycházejme ze skutečnosti, že kapka vody letící 80 – 90 km / h vyvine při dopadu na vnější stěnu stanu tlak, odpovídající 2000 mm vodního sloupce. Je tedy na místě, požadovat do výrobce alespoň tuto hodnotu. Praxe však ukazuje, že 2000 mm nemusí vždy stačit. Navíc musíme počítat s tím, že stan časem a používáním ztrácí na své voděodolnosti a hodnota vodního sloupce tedy časem klesá.
U expedičních stanů, určených do nepříznivých podmínek (hory, extrémně túry), by se měl vodní sloupec při vnější vrstvě stanu pohybovat kolem hranice 6000 mm a výše. U podlahy navíc tento údaj narůstá aritmetickou řadou oproti vnější úpravě stanu cca o +2000 mm / podlaha. Například u podlah „extrémních“ stanů začíná vodní sloupec kolem 8000 mm. Takže na to také koukejte.
A co vy? Podle čeho vybíráte stan vy? Budeme rádi za komentáře.
TIP: Víte, jak správně vybrat spacák
VIDEO: Jak vybrat stan?
Sponzorováno
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Oblečení a zdraví
Přečtěte si také naše další články