Obsah článku
- Pravidelné saunování může být zdravé pro mnoho lidí, ale je důležité si uvědomit, že každý člověk je jedinečný a může na saunování reagovat individuálně. Někteří lidé mohou mít zdravotní omezení, která by mohla ovlivnit jejich schopnost bezpečně využívat saunu.
- Před začátkem pravidelného saunování je vždy vhodné konzultovat své zdravotní podmínky se svým lékařem, zejména pokud máte nějaké zdravotní problémy, jako jsou kardiovaskulární choroby, vysoký krevní tlak, diabetes, onemocnění ledvin nebo jakékoli další potíže.
- Saunování může vyvolat různé fyziologické reakce, jako je zvýšení tepové frekvence, rozšíření cév, zvýšení teploty těla a intenzivní pocení. To může být prospěšné pro některé lidi, ale pro jiné by to mohlo být příliš náročné nebo rizikové.
- Při saunování je důležité dodržovat několik základních zásad, jako je dostatečná hydratace, postupné zvyšování teploty a trvání pobytu v sauně a respektování svých individuálních hranic.
- V neposlední řadě je třeba dodržovat hygienická pravidla v saunovém prostředí, jako je sprchování před a po saunování, používání ručníku na sezení a dodržování pravidel pro ochranu soukromí a pohodlí ostatních.
- Každý člověk by měl posoudit své zdravotní podmínky a individuální toleranci tepla a saunování a přizpůsobit své saunování svým potřebám a možnostem.
Saunování – pomoc i na psychiku
Jak již bylo řečeno, sauna má na psychiku člověka očistné účinky, podobně ale také na naše tělo, které je plné různých toxických látek, které se odplaví díky velké míře pocení.
V této souvislosti je ale důležité v průběhu saunování doplňovat tekutiny, ideálně pokaždé, když se půjdete z potírny ochladit.
Celkové posílení zdraví
Pravidelné návštěvy sauny posilují imunitu, což se vyplatí zejména v zimních chladných dnech, kdy světem poletují různé chřipkové epidemie. Tím ale výčet preventivních účinků sauny nekončí – sauna pomáhá proti alergiím, infekcím dýchacích cest, pomáhá utišit nervy.
Díky tomu, že se rozšíří póry a cévy, vypadá také vaše pokožka lépe. Sauna se využívá také k prohřátí kloubů, může pomoci při zánětu orgánů trávicí soustavy. Zkrátka sauna je velmi všestranná.
Má sauna rizika?
Rizikem spojeným se saunováním je ochlazování. Po odchodu ze sauny není dobré hned skočit do studeného bazénu, je třeba na to jít pozvolně. Nejprve jít do sprch, kde se umýt od potu a teprve pal pomalým krokem k ochlazovacímu bazénu, do kterého postupně vejít. Poté je dobrý odpočinek, například ve venkovní ochlazovně, doplněný pitím.
Sponzorováno
Navštívit saunu však nemusí být vhodné pro všechny. Sauna není vhodná pro lidi s vysokým krevním tlakem či nemocným srdcem, podobně jako pro nakažené chřipkou či lidi s horečkou. Obecně platí, že je vhodné poradit se s praktickým lékařem, ale pokud vám nic z uvedených nemocí není, nemělo by se vám nic stát a návštěva sauny by tedy měla být příjemným a uklidňujícím zážitkem.
TIP: Mrkněte na pravidla saunování
Vliv saunování na zdraví člověka
- zvyšuje se hladina specifických buněk, které jsou schopné pohlcovat choroboplodné mikroby jakož i viry a současně jsou schopny vyvolat tvorbu ochranných protilátek (např. imunoglobulinů) přímo na sliznici dýchacích cest. Tyto přímo brání pronikání infekčních původců do sliznice dýchacích cest a krevního oběhu. Jejich hladina klesá až 7. den po saunování, což je také důvod k pravidelnému saunování jeden krát týdně.
- zvyšuje se odolnost organismu proti infekcím, je tak významným prvkem otužování a současně i nástrojem prevence a léčby více respiračních onemocnění, nemocí z nachlazení, revmatických a kožních,
- povzbuzuje a vylaďuje nervové i hormonální funkce organismus,
- podporuje vylučování odpadních produktů látkové přeměny (např. solí kyseliny mléčné, kyslíkových radikálů, močoviny a jiné) i látek uložených v kůži (po saunování se v potu zvyšuje vylučování olova a jiných chemikálií, které vstupují do těla během práce např. v chemických závodech ),
- je podpůrným prostředkem při léčbě nespavosti,
- zmírňuje bolesti a způsobuje relaxaci kosterních svalů,
- uvolňuje spasmus a přispívá k zotavování po těžké tělesné námaze,
- zlepšuje pohyblivost páteře a kyčelních kloubů, jakož i cirkulaci v pouzdrech kloubů a později dochází ke zvýšení elasticity fibrózních tkání a snížení viskozity synoviální tekutiny,
- zlepšení pohybové aktivity, celkové přehřátí organismu zlepšuje podmínky na okamžitý svalový výkon,
- je vhodná při léčbě některých klimakterických potíží,
- pomáhá k lepšímu rozložení vody v organismu (např. snížení otoků u lidí s nadváhou).
A co vy? Jak často chodíte do sauny vy? Budeme rádi za komentáře.
Co si dále o saunování přečíst?
- Pořiďte si saunu a vyhněte se nemocem
- Jak správně začít se saunováním?
- Jak je to se saunou v těhotenství?
VIDEO: ZÁSADY SPRÁVNÉHO SAUNOVÁNÍ
Sponzorováno
Studie a zdroje článku
- Clinical Effects of Regular Dry Sauna Bathing: A Systematic Review Autoři: Joy Hussain a Marc Cohen
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Relaxace a zdraví, Sauna a zdraví
Přečtěte si také naše další články