Obsah článku
Komplexní a jednoduché seacharidy
Jsou to jednoduché sacharidy (monosacharidy – především fruktóza, sacharóza a laktóza), které tělo rychleji tráví, čímž dochází k náhlému zvýšení hladiny glukózy v krvi a nadbytek se pak ukládá jako tuk a komplexní sacharidy (polysacharidy – škrob a celulóza), které se vstřebávají pomaleji.
Druhá skupina je tedy v zásadě lepší volbou. Jak se v nich ale vyznat?
Pozorně čtěte etikety
Je to snadný způsob jak zjistit, zda a kolik daná potravina obsahuje přidaných cukrů, tedy zdroje jednoduchých sacharidů. Chemický název pro stolní cukr je sacharóza, dále se na etiketách můžete setkat s názvy jako fruktóza, glukóza a maltóza. Čím výše je taková položka uvedena, tím více přidaných cukrů tato potravina má.
Další zdroje monosacharidů
Nezapomeňte, že jednoduché cukry se přirozeně vyskytují také v potravinách, které jsou běžnou součástí vyvážené stravy, a to v mléce, mléčných výrobcích a ovoci. Ale to neznamená, že byste měli přestat jíst ovoce. Obsahuje totiž také hodně vlákniny (obzvláště jablka, hrušky a bobulovité plody), která pomáhá zpomalit odbourávání cukru a jiné důležité živiny jako vitamín C, beta-karoten, draslík apod.
Jak je na tom pečivo?
Záleží na obilí, ze kterého je vyrobeno. Nejlepší volbou je celozrnné – ječmen, žito, oves, pšenice (bulgur či špalda), jáhly a v současnosti i u nás velmi oblíbená exotická superpotravina quinoa.
Dobrá zpráva – popcorn je rovněž celozrnný. Pokud jej připravíte bez tuku a soli (na dochucení použijte koření nebo sušené bylinky), hned z něj bude zdravá svačina s obsahem polysacharidů a vlákniny. Stejně tak jsou v pořádku celozrnné těstoviny. Pozor ale na to, aby byla potravina opravdu celozrnná! Někdy nás v tom obchodníci šidí.
TIP: Kde najdete jednoduché a komplexní sacharidy? Ve kterých potravinách?
Sponzorováno
Hlídejte si, co pijete
Není to jen jídlo, ale také pití, ve kterém můžete najít mnoho přidaných cukrů. Týká se to pochopitelně hlavně slazeného. U toho pozor na glukózo-fruktózový (kukuřičný) sirup, který se často na etiketách těchto nápojů objevuje mezi prvními uvedenými složkami a stále více odborníků se shoduje, že je zdraví škodlivý.
Život si oslaďte zdravě
Spousta monosacharidů se nachází v umělých sladidlech a stolním cukru. Při dochucování čaje, ranních ovesných vloček a dalších pokrmů dejte přednost medu, stévii, javorovému sirupu či melase.
Bílá nebo hnědá rýže?
Jak už bylo zmíněno v předchozím odstavci, hnědý cukr je lepší než bílý a totéž platí u rýže. Bílá rýže je rafinovaná, tzn., že během zpracování ztrácí mnoho svých klíčových živin, ale hnědá, u které je odstraněna pouze slupka, zůstává bohatá na vlákninu, vitamíny, stopové prvky a polysacharidy. Hnědá rýže je tedy z pohledu zdraví lepší volbou.
Další zdroje komplexních sacharidů
Výbornou zásobárnou polysacharidů je tzv. podzimní zelenina (sladké brambory, dýně, tykve). Skvělé jsou i fazole a cizrna, které navíc obsahují spoustu vlákniny a ostatní luštěniny (čočka, hrách).
Obzvláště celozrnné potraviny obsahují důležité minerály a některé vitamíny. Z vlákniny je významná zejména tzv. potravinová vláknina, která má ve zdravé výživě klíčové postavení. Nejznámější a nejvýznamnější polysacharidy jsou:
- škroby – brambory, kukuřice, pšenice, rýže, banány, chléb, těstoviny, cereálie
- celulóza – nerozpustná vláknina – typ polysacharidu s dietetickou funkcí (nemá kalorickou hodnotu)
A co si dále o sacharidech přečíst?
VIDEO: Vím, co jím: sacharidy
VIDEO: O přílohách k hlavním jídlům
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Sacharidy, Sladidla a zdraví
Přečtěte si také naše další články