Sponzorováno

Vyvarujte se přibírání v době okolo přechodu (v menopauze). Jak? 4.74/5 (27)

Jak na přibírání kilogramů v období přechodu? Máme pro vás pár tipů.

Jak na přibírání kilogramů v období přechodu? Máme pro vás pár tipů.

Období přechodu je pro každou ženu poměrně náročnou dobou. Primárně proto, že dochází ke změnám hormonálních hladin, což se negativně podepisuje jak na náladě, tak i celkové kondici vašeho těla. Také nelze zapomínat na to, že v souvisleji s touto dobou se začne také zpomalovat metabolismus. A postupem času to rozhodně nebude lepší. Právě naopak. Pomalý metabolismus pochopitelně znamená to, že tělo nebude tak intenzivně spalovat tukové zásoby, což může vést k tomu, že začne růst vaše hmotnost a začnou se zvětšovat určité partie. A to:

Pokud nechcete v souvislosti s přechodem tloustnout, dáme vám několik rad, která byste si měla vzít k srdci. A je jedno, zda už toto období máte za sebou, nebo se jedná o období, které vás bude teprve čekat.

1. Snažte se metabolismus udržovat v chodu

Jak na to? Vše je spojeno jenom s dostatkem energie. Pokud ji vaše tělo nemá, má to vliv na to, že se zpomaluje jeho fungování. Tedy v podobě metabolismu. A jak mu energii dodat? Ideálním zdrojem jsou zdravé sacharidy. Ty oproti jednoduchým cukrům rozhodně nejsou takovým problémem a tak se jich rozhodně nebojte. Je navíc dokázáno, že jejich pravidelný přísun je lepší, než když se jim vyhýbáte – a to s ohledem na výslednou váhu.

Nejenom, že sacharidy do svého jídelníčku zařadíte. Je třeba myslet i na to, že je tělu musíte dodávat pravidelně. To znamená jíst zhruba pětkrát denně, v pravidelných intervalech. Větší dávky by měly přijít hlavně ráno a v poledne. U večeře ž je lepší jejich množství snížit, jelikož za pár hodin půjdete spát. A co je dobrým a zdravým zdrojem sacharidů?

  • Neslazené ovesné vločky
  • Těstoviny a pečivo
  • Hnědá rýže a brambory

2. Pozor na návykové potraviny

Věděli jste, že na některých potravinách můžete být dokonce i závislí? Skutečně je to tak. A jak jistě sami dobře tušíte, jedná se hlavně o takové potraviny, které patří do segmentu těch sladkých (mnohdy přeslazených, ruku na srdce). Mnoho lidí je tak závislých třeba na sladkém. Mnoho lidí si nedokáže odpustit třeba ani pochutiny ve formě chipsů. A potom tu jsou také různé polotovary, které je nutné taktéž zařadit do této konkrétní skupiny. A to včetně jídel z rychlého občerstvení.

Pokud nechcete v rámci přechodu přibírat, snažte se co nejvíce o to, abyste tato jídla ze svého jídelníčku co možná nejvíce vyloučila. Jak? Nahraďte je klasickým domácím jídlem, které staví jak na kvalitních surovinách, tak i na správném technologickém postupu při přípravě. To vám skutečně může pomoci v tom, abyste odolala.

Sponzorováno

3. Pijte. A skutečně hodně

Pokud máte problémy s pitným režimem, může to způsobovat dehydrataci, může to mít vliv třeba i na svěžest vaší pleti, ale i na to, jak je to s vaší váhou. V době okolo přechodu se totiž vaše tělo mění natolik, že může dojít i k tomu, že se budou snižovat pocity žízně. Tělo si tak o tekutinu bude říkat mnohem méně, což může způsobit ony problémy s příjmem tekutin. Je proto nutné dostatečně pít sama od sebe. A z jakého důvodu? První je ten, že pokud bude mít vaše tělo dost tekutin, bude dobře fungovat i váš metabolismus. Druhý důvod je ten, že voda částečně zaplní váš žaludek, což se může pozitivně podepsat na tom, že se nemusí dostavit pocity hladu tak brzo. A kolik toho denně vypít? Mělo by to být alespoň 2,5 litru čisté vody nebo čaje.

TIP: Jak se dá zlepšit pleť v menopauze? Cestičky jsou…

4. Naučte se pravidelně hýbat

Jelikož je problém s metabolismem v době přechodu skutečně závažný, je vhodné na něho vyzrát i jiným způsobem. Pokud jste na to nebyla dosud zvyklá, je ideální doba k tomu, že se začnete hýbat. Primárně by se mělo jednat o pohyb, který bude hlavně pravidelný. Tedy nejméně třikrát týdne, a to po dobu jedné hodiny. Proč? Jelikož zrychlíte metabolismus, ale také dojde k tomu, že zahřejete své tělo. Navíc můžete trénovat určité partie, díky tomu z nich budete odstraňovat tukové zásoby.

A jaký pohyb je ten nejlepší? My doporučujeme oba dva hlavní. Pokud nechcete přibírat komplexně, zaměřte se na pohyb aerobní, jako je třeba běh, ale i jízda na kole, nebo plavání. Pokud naopak budete mít problémy s určitou partií, zkuste posilování. I to pomáhá ke spálení tukových zásob, a navíc přesně na těch místech, které potřebujete.

5. Zvládněte přechod bez psychických problémů

I toto je cesta, jak eliminovat problémy s přibíráním, v době přechodu, ale i před ním, nebo po něm. Je jasné, že vaše tělo je vlivem hormonálních změn poměrně výrazně rozhozené. To by ale nemělo znamenat, že se to jakkoliv výrazně podepíše na vaší psychice. Pokud se po této stránce budete cítit špatně, znamená to, že můžete začít z ničeho nic přibírat. Také to může znamenat, že bude hledat útěchu v nezdravých jídlech. A co je spojeno s nimi, to nemusíme připomínat.

Sponzorováno

Pokud pociťujete jakékoliv problémy, nebojte se o nich říci svému lékaři. Mnohdy za to mohou skutečně jenom hormony, které lze uvést do normálu. Jak? Různými vitamíny nebo minerály, stejně jako vám mohou pomoci třeba i různé léky, které se podepíší na lepším zvládnutí přechodu a tak i na tom, že postavu budete mít stále dobrou.

Co si na toto téma ještě přečíst?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva