Sponzorováno

Synestézie způsobuje ženě depresi z riflí 4.75/5 (4)

dzinovina-synestezieMladá žena trpí poruchou, při které nemá ráda dotek některých textur. Kvůli onemocnění jménem synestézie zažívá extrémně emocionální reakce i na předměty běžné denní potřeby. Pacientka známá jen pod iniciály AW je pacientkou doktora Vilayanur Ramachandrana, neurochirurga v San Diegu. Džínovina této ženě způsobuje depresi a znechucení, naopak hedvábí vyvolává pocity štěstí a spokojenosti. Manžestr zanechává zmatek, kůže kritiku, vícebarevná pasta úzkost, vosk způsobuje trapnost, tabletky žárlivost a brusný papír zase vinu.

AW zažívá široké spektrum netypických reakcí na běžné látky. Po mnoha testech lékaři dospěli k závěru, že trpí mozkovou poruchou známou jako synestézia, ve kterém jeden smysl vytváří reakci v jiném smyslu, protože dráhy v mozku jsou nejasné. Pro srovnání se podívali na další pacientku s touto nemocí skrytou pod iniciálami HS. Ta při kontaktu s denimem necítí žádné emoce, ale znechucuje ji rouno a vosk. Manžestr v pacientce vyvolává zklamání, hladké kovy zase klid, téměř jako po sedativech.

Sponzorováno

Doktor Ramachandran uvedl: „V tomto případě nejsilnější emoce vyvolal dotek měkké kůže, z níž se cítila velmi vystrašená a dělala se jí husí kůže na zádech.“ Tento stav má své kořeny v lidské evoluci. Podle odborníků se u našich předků vyvinuly nevědomé mechanizmy pro potenciálně škodlivé objekty. Takto mohou hmatové vjemy, které mohou být prospěšné pro přežití (např. měkké kožešiny, poskytují teplo) aktivovat části limbického systému zprostředkujícího potěšení, zatímco další, které mohou být škodlivé (například ostré kameny), mohou být připojeny na oblasti způsobující averzi.

Zmatený svět synestézie

Sponzorováno

Synestézie je stav, ve kterém je jeden smysl současně vnímán jako jeden nebo více dalších smyslů, jako například zrak. Další forma synestézie spojuje objekty, jako jsou listy, tvary, čísla nebo jména lidí se smyslovým vnímáním, jako je zápach, barva nebo chuť. Touto poruchou trpí asi 4% populace, přičemž u žen je to asi osmkrát častěji. Synestetici jsou často leváci, ale naštěstí kromě netypických pocitů tato porucha neznamená žádné nebezpečné vedlejší účinky. Mezi slavné synestetiky patřily Marilyn Monroe, Mary J Blige, stejně jako umělci Kandinsky a Hockney.

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Bez komentáře u článku “Synestézie způsobuje ženě depresi z riflí”

    1. […] Synestézie je poměrně běžný stav, který postihuje jednoho z 23 lidí, ale většina z nich si neuvědomuje, že jí trpí. Jak se projevuje? Například tak, že si všímáte nějakého čísla nebo písmena vždy v určité barvě, například „A“ je vždy červené. Nebo slyšíte zvuk, když vidíte nějaký pohyb. Jde o nedobrovolnou kombinaci dvou smyslů. Většina lidí s touto poruchou tvrdí, že je to požehnání. Postoj závisí na tom, který ze 60 typů této poruchy osoba má. Pak může vynikat v matematice, umění, hudbě nebo paměťových schopnostech. I když se objevuje hlavně v pozdějším věku, mnoho lidí se s ní narodí a jednoduše předpokládají, že všichni vidí, slyší, cítí a vnímají věci tak, jako oni, protože nikdy nepoznali nic jiného. Příčina synestézie je neznámá, porucha je dědičná. […]

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva