Obsah článku
S kluzkým a tvrdým povrchem je koupelna jedním z nejnebezpečnějších míst ve vašem domě. Reálná data: V roce 2016 (nejbližší datum, za které jsou k dispozici statistiky) bylo podle zprávy Centra pro kontrolu a prevenci nemocí v USA bylo zjištěno 264 000 poranění v koupelnách u lidí ve věku od 15 let. U nás máme také několik případů, kdy došlo v koupelně k nějakému zranění. Máme pro vás proto několik tipů, jak udělat vaši koupelnu o něco bezpečnější. Můžete se u nás inspirovat.
Základní rady pro bezpečnější koupelnu
Podívejte se na naše rady:
1. Zaměřte se nejdříve na koberce v koupelně
Koberce – tyto kluzké podlahové krytiny jsou opravdu častou příčinou pádů v koupelně. Pokud se s nimi v koupelně prostě nemůžete rozloučit (třeba z pohledu designu), zajistěte, upevněte, přilepte volné koberce – lepením nebo protiskluzovými podložkami. Nebo třeba oboustrannou lepicí páskou.
2. Bojujte proti uklouznutí ve vaně či sprše
Do vany a sprchového koutu dejte protiskluzové pásky nebo nalepovací protiskluzové podložky, které pomáhají předcházet těmto hodně nebezpečným pádům.
3. Všude čisto a sucho
Podlahu v koupelně, ale i vanu či sprchový kout udržujte v čistotě a v suchu. Není horší nástrahy než louže na kluzké podlaze v koupelně nebo ve vaně. Udržujte tedy podlahu v koupelně suchou a ujistěte se, že na ní není voda. Klasická sprchová opona pomůže zajistit, aby nedocházelo k úniku vody z vany na podlahu.
4. Světlo je potřeba
Vaše koupelna by měla být dostatečně osvětlena během dne. V noci umístěte noční světlo na cestu do koupelny. V koupelně použijte noční osvětlení nebo nainstalujte osvětlený spínač. Obecně si nainstalujte do koupelny dobré osvětlení. Není nic horšího, než když v koupelně špatně vidíte.
Sponzorováno
5. Lavice do vany? Proč ne?
Do sprchy nebo vany si dejte vanovou či sprchovou lavici. Pak budete mít místo na pohodlné sezení.
6. Dobrá sprchová hlavice
Vybavte svoji sprchu nastavitelnou sprchovou hlavicí. Můžete pak jednoduše manévrovat tam, kde chcete – minimalizujete váš pohyb ve sprše.
7. Dejte si na hygienu čas
Nepospíchejte. Čím víc spěcháte, tím pravděpodobněji se stane v koupelně nějaký malér. Platí zde jednoznačně přímá úměra.
8. Plísně v koupelně jsou velmi nebezpečné
Nedovolte, aby se vlhkost zvrhla a způsobila ve vaší koupelně plíseň! Na planetě existuje více než 100 000 druhů plísní a jedním z jejich oblíbených míst pro život je i vaše koupelna. Pečlivě vysušte povrchy, které sbírají stojatou vodu, a také udržujte koupelnu dobře větranou. Po každém sprchování spusťte stropní ventilátor.
9. Máte ventilátor?
Ujistěte se, že váš ventilátor v koupelně není pouze na cirkulaci vnitřního vzduchu nebo odvětráním do podkroví. Vyměňte ho za skutečný ventilátor, který přímo vyvede vlhkost z domu. Pokud odvádíte vlhkost do podkroví, začnete pěstovat plísně tady a nakonec se rozšíří do zbytku vašeho domu.
10. Pravidelně čistěte koupelnu
Ač se to nemusí úplně zdát, koupelna je přímo semeniště bakterií. Příkladem jsou kohouty baterií, kde se bakterie a chřipkové viry shromažďují velmi rády a velmi rychle. Očistěte je 3% roztokem peroxidu vodíku nebo zkuste desinfekční ubrousky, které obsahují rostlinné oleje k zabíjení zárodků a virů. Dobré je i klasické Savo.
11. Držadla ve vaně a ve sprchovém koutu
Super věcička. Nechte si namontovat do vaší vany či sprcháče držadla a madla. Není nic horšího, než když se nemáte na kluzkém povrchu čeho chytit při vylézání či při vykonávání hygieny.
12. Mějte havarijní plán
Jak byste k sobě dostali pomoc, kdybyste ve sprše spadli? Jednou z možností je vzít si mobilní telefon s sebou, nebo se ujistěte, že váš partner ví, že se jdete sprchovat. Pamatujte, štěstí přeje připraveným.
TIP: Jak na koupelnu podle Feng Shui?
VIDEO: Test koupelnového ventilátoru
Sponzorováno
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Relaxace a zdraví, Zdravé bydlení
Přečtěte si také naše další články