Sponzorováno

Palmojádrový olej (olej z palmových jader) – jaké jsou jeho účinky? 4.73/5 (45)

Palmojádrový olej (olej z palmových jader) - jaké jsou jeho účinky?Olej z palmových jader, který je extrahován z ořechu (nebo jádra) africké Palmy olejné, je primárně složen z mastných triglyceridů, z přibližně 80% nasycených tuků a 20% nenasycených tuků.

Tento olej se nachází v řadě produktů, včetně margarínu, smetany, čokolády, různých zmrzlin (a přidává se i do různých produktů pro péči o pokožku – mýdla, krémy a tak). V závislosti na množství na porci může olej z palmových jader nabídnout přínosy pro zdraví. Ale pozor, je to v závislosti na jeho množství. To je důležité.

Rozdíl mezi palmovým a palmojádrovým olejem

V tomto musíme hned na začátku článku udělat pořádek. Palmový olej je něco jiného, než palmojádrový olej.

  • Palmojádrový olej je jedlý rostlinný olej získávaný z jader plodů palmy olejné.
  • Palmový olej je jedlý rostlinný olej, který se získává lisováním z oplodí tropické palmy olejné.
Palmový olej vs. Palmojádrový olej a z čeho se vyrábí.

Palmový olej vs. Palmojádrový olej a z čeho se vyrábí.

Zdravotní výhody palmojádrového oleje

A nyní se podívejme na výhody, které má palmojádrový olej:

1. Je bez cholesterolu

Jednou z výhod palmojádrového oleje je to, že je zcela bez cholesterolu, což není případ tuků na bázi živočišného původu jako je třeba máslo. Vzhledem k tomu, že rostlinné oleje a margaríny, jako je olej z palmových jader, neobsahují cholesterol, existují určité spekulace, že tyto druhy olejů a tuků jsou zdravější než máslo. To však určitě nemusí být pravda. Margariny zase obsahují trans-tuky, které mohou vést třeba k srdečním onemocněním.

Zajímavost: Palmový olej odolává oxidaci při vysokých teplotách vaření i při skladování, což z něj činí lepší alternativu pro jiné rostlinné oleje (třeba na smažení bramborových lupínků nebo hranolek, i když musíme říct, že těmito pokrmy zdraví moc neprospějete).

2. Obsahuje vitamin K

Olej z palmových jader obsahuje mimo jiné i vitamín K. Vitamin K je nezbytný vitamín – je rozpustný v tucích, a je důležitý v oblasti zdraví kostí a koagulačního faktoru v krvi.

Z jednoho šálku oleje z palmových jader můžete dostat 67 procent denní doporučené dávky vitamínu K. Ale doporučujeme toto nedělat, nepít takový šálek. Proč? Stejná velikost porce by pokryla 94 procent denního přídělu kalorií a téměř devítinásobek doporučené dávky nasycených tuků za jediný den. Takže na to pozor.

3. je super pro vaše vlasy

Je olej z palmových jader dobrý pro vaše vlasy? Ano, je. Živiny palmojádrového oleje mohou být velmi cenné pro podporu krásného vzhledu i zdravého růstu vašich vlasů. Palmojádrový olej je skvělou volbou pro ošetření suchých, matných nebo i řídkých vlasů.

Sponzorováno

Tento olej pomáhá změkčit vlasy a dodá jim krásný lesk, živiny palmojádrového oleje obecně podporují obecně zdraví vlasů. Zajímá vás, jak palmojádrový olej ve vlasových produktech zlepšuje stav vlasů? Je to vlastně podobné jako u kokosového oleje. Také olej z palmových jader je schopen proniknout do struktury vlasu, regenerovat ho a uzamknout vlhkost hluboko uvnitř. Pokud se tento olej používá na vlasy pravidelně, tak je krásně posiluje, což snižuje pravděpodobnost vypadávání vlasů. Olej z palmových jader je také super na suchou pokožku hlavy, pomáhá zklidnit a zvlhčit pokožku okolo vlasových folikulů.

A jaké jsou živiny v oleji z palmových jader? Obsahuje kyselinu palmitovou, vitamín E, vitamín K a vitamín A – silná směs živin, že? Nemluvě o tom, že palmojádrový olej je nabitý antioxidanty, což je jeden z klíčových způsobů, jak tento olej ve vlasových produktech zlepšuje růst vlasů.

4. Obsahuje antioxidanty

A antioxidanty zmíníme i v dalším pozitivním bodě. Palmojádrový olej poskytuje úžasné účinky proti stárnutí. Zabraňuje výskytu vrásek a jemných čar na pokožce. Je schopen zajistit ochranu proti škodlivým UV zářením a jiným toxinům.

5. Obsahuje nenasycené tuky

Olej z palmových jader je také zdrojem zdravých nenasycených tuků a mastných kyselin se středním řetězcem. Ty jsou ideální pro zdravou kůži, kosti a klouby.

6. Obsahuje vitamín A

Dalším důležitým přínosem palmojádrového oleje je, že je nabitý vitamínem A. Tento vitamin je nezbytný například pro správnou funkci očí. Vitamin A také zabraňuje výskytu různých očních poruch.

7. Skvělý na pleť

Olej z palmových jader je skvělý pro pokožku. Po jeho použití je pleť měkká a lesklá, aniž by měla mastný vzhled. To je důvod, proč je tento olej klíčovou přísadou mnoha mýdel a kožních krémů. Poskytuje také úlevu od svědění pokožky.

8. Může být prevencí proti rakovině

Vitamín E přítomný v oleji z palmových jader je antioxidantem. Odstraňuje volné radikály – ty mohou přispívat k některým druhům rakoviny. Tokotrienoly přítomné v oleji z palmových jader mohou rovněž inhibovat určité typy rakoviny.

Negativní účinky na oleje z palmového jádra

Sponzorováno

Abychom nevynášeli tento olej jen do nebes, musíme zmínit i jeho negativní stránky. Není jich mnoho, ale jsou. Všechny se týkají jeho jedlé formy (při použití oleje na pokožku a vlasy žádné negativní účinky nečekejte).

  • ⚠ Na rozdíl od svého blízkého příbuzného palmového oleje, je palmojádrový olej plný nasycených tuků. Jeho velká a pravidelná konzumace může negativně ovlivnit hladinu cholesterolu ve vašem těle. Může také zvýšit riziko srdečních onemocnění. Takže na to pozor.
  • ⚠ Lékaři tvrdí, že olej z palmových jader je obtížně stravitelný ve své rafinované podobě. Proces rafinace odstraňuje vše, co je na tomto oleji dobré, a dělá ho těžší na trávení.
  • Někteří vědci také tvrdí, že když je olej z palmových jader zoxidovaný, může způsobit toxicitu ve vnitřních orgánech. Takže konzumujte potraviny s olejem z palmových jader opatrně!

Co si dále přečíst na toto téma?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva