Sponzorováno

Vetchozrakost (presbyopie) – příznaky, příčiny a léčba 4.74/5 (27)

Váš oční lékař může diagnostikovat presbyopii při kontrole vašich očí.

Váš oční lékař může diagnostikovat presbyopii při kontrole vašich očí.

Někdy, tak okolo 40 let věku, mnoho lidí hůře vidí na blízko, ale vidí dobře na dálku. Tento problém se nazývá presbyopie (neboli vetchozrakost). I přes název, který může působit hrůzostrašně, to není žádné onemocnění. Je to spíše přirozená součást procesu stárnutí. Presbyopie je postupná ztráta schopnosti očí zaměřit se na blízké objekty. A je relativně snadné tento problém napravit.

Presbyopie je často zaměňována s dalekozrakostí, ale jedná se o rozdílné problémy. Presbyopie se stane, když je čočka v oku méně pružná. Dalekozrakost je ale z deformovaného oka, které způsobuje nesprávné zaostření světelných paprsků poté, co vstoupí do oka. Jedná se tedy o rozdílné problémy (i když se jejich příznaky někdy zaměňují).

Pamatujte: Je to přirozená, často otravná část stárnutí. Ne nemoc. Presbyopie se zpravidla stává zřetelnou z počátku 40. věku života a stále se zhoršuje až do věku 65 let.

Jaké jsou příznaky vetchozrakosti?

Presbyopie má tyto příznaky:

  • Musíte držet knihu, noviny nebo časopisy dále od očí – cca v délce paže.
  • Rozmazané vidění v normální čtecí vzdálenosti
  • Bolest hlavy nebo častá únava v práci

Můžete si všimnout, že tyto příznaky jsou ještě horší, pokud jste unaveni nebo jste v oblasti se slabým osvětlením.

Jak se diagnostikuje presbyopie?

Váš oční lékař může diagnostikovat presbyopii při kontrole vašich očí. Hodnocení refrakce určuje, zda máte krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus nebo presbyopii.

Příčiny vetchozrakosti

Chcete-li vidět obraz, vaše oko spoléhá na rohovku a čočku, aby zaostřila světlo odražené od objektů. Čím blíže je objekt, tím více se čočka ohýbá.

  • Rohovka je průhledná kopulovitě zakřivená vrstva pokrývající přední část oka.
  • Čočka je průhledná bikonvexní (ve tvaru čočky) struktura v oku, která spolu s rohovkou láme světlo, aby mohlo být zaměřeno na sítnici.
  • Obě tyto struktury ohýbají (refraktují) světlo, které vstupuje do oka a zaostří obraz na sítnici umístěné na zadní stěně oka.

Čočka, na rozdíl od rohovky, je trochu pružná a může měnit tvar pomocí kruhového svalu, který jej obklopuje. Když se podíváte na něco z dálky, kruhové svaly se uvolňují. Když se podíváte na něco blízkého, svaly se zužují a umožňují relativně elastické čočce zakřivovat a měnit zaostřovací výkon.

Presbyopie je způsobena ztvrdnutím čočky oka (ztratí věkem pružnost), ke kterému dochází při stárnutí. Protože je vaše čočka méně flexibilní, už nemůže změnit tvar, aby se zaměřil na blízké objekty. Výsledkem je, že se tyto objekty prostě nevidíte korektně.

Sponzorováno

Takto můžete blízké předměty vidět při presbyopii.

Takto můžete blízké předměty vidět při presbyopii.

Jak se léčí?

Neexistuje žádný lék na presbyopii. Cílem léčby je kompenzovat neschopnost vašich očí soustředit se na blízké objekty. Existuje tak mnoho způsobů, jak tento stav zlepšit.

Brýle na čtení (bez předpisu)

Ano, ty levné brýle, které často vidíte v drogerii, mohou pomoci. Vyberte si ten nejslabší pár brýlí, který vám umožní zobrazit písmena v novinách. Většina brýlí na čtení bez předpisu je v rozsahu od +1,00 dioptrií (D) do +3,00 D. Při výběru těchto brýlí vyzkoušejte různé síly, dokud nenajdete zvětšení, které vám umožní pohodlné čtení.

Bifokální brýle

Bifokály spolehlivě fungují u mnoha lidí. Jak bifokální brýle fungují? Ve spodní polovině čoček mají půlměsíc, ve kterém je umístěna část pro čtení. Mezi jednotlivými vzdálenostmi je tedy viditelný přechod. Tato skvělá vychytávka už je známá více než 200 let.

Trifokální brýle

Trifokály jsou opatřeny dvěma viditelnými vodorovnými čarami v čočkách. Oproti bifokálům jsou určeny i pro vidění ve střední vzdálenosti – například pro počítačové obrazovky.

Progresivní čočky

Progresivní čočky jsou podobné bifokálním brýlím, ale místo striktně oddělených částí brýlí (jak je tomu u bifokálů) je u těchto čoček postupný přechod mezi těmito dvěma částmi. Hlavní výhodou progresivních brýlových čoček je maximální komfort, protože nemusíte střídat více typů brýlí či čoček.

Kontaktní čočky

Kontaktní čočky mohou se mohou také použít při presbyopii. Můžete zkusit bifokální, multifokální čočky.

Refrakční chirurgie

Refrakční chirurgie mění tvar vaší rohovky. Poraďte se svým lékařem o možných nežádoucích účincích, protože tento postup není reverzibilní. Možná budete chtít ještě vyzkoušet kontaktní čočky na brýle, než se odhodláte k operaci.

Mezi refrakční chirurgické postupy patří:

  • Metoda zvaná konduktivní keratoplastika využívá rádiových vln, které mohou bez chirurgické operace změnit tvar čočky. Zákrok trvá cca pouze 5 minut.
  • LASIK (Laser – Assisted in situ Keratomileusis), chirurgický zákrok využívaný pro korekci viditelnosti pacienta. Dochází k přetváření rohovky (jasná přední část oka) tak, že přilétávající světlo je správně zachyceno na sítnici (zadní část oka). Zotavení z LASIKu je obvykle rychlejší a méně bolestivé než jiné operace rohovky.
  • Laserová subepiteliální keratektomie (LASEK).
  • Fotorefraktivní keratektomie (PRK). Tento postup je podobný postupu LASEK, s výjimkou, že chirurg úplně odstraní epitel a poté použije laser k úpravě rohovky. Epitel není nahrazen, ale přirozeně narůstá, odpovídá novému tvaru rohovky.

Implantace nitroočních čoček

Někteří oční lékaři používají postup, při kterém odstraní čočku a nahradí je syntetickou čočkou. Opět se na tuto možnost zeptejte svého lékaře.

K dispozici jsou i další postupy. Zeptejte se svého lékaře, co je pro vás nejlepší.

VIDEO: Unikátní metoda Raindrop na klinice DuoVize – léčba presbyopie (vetchozrakosti)

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva