Obsah článku
Nejpravděpodobněji dostanete hepatitidu A z kontaminovaného jídla, vody nebo z úzkého kontaktu s osobou nebo předmětem, který je tímto virem infikován. Mírné případy hepatitidy A nevyžadují léčbu. Většina lidí, kteří jsou infikováni, se zcela zotaví bez trvalého poškození jater.
Praxe správné hygieny, včetně častého mytí rukou, je jedním z nejlepších způsobů, jak se ochránit před hepatitidou A. Očkování je také k dispozici – nejčastěji se doporučuje nejvíce ohroženým osobám.
Symptomy (příznaky) hepatitidy typu A
Příznaky hepatitidy A se obvykle neobjevují, dokud nemáte virus několik týdnů. Ale ne všichni s hepatitidou A nějaké příznaky mají. U některých jedinců má nemoc velmi mírné nebo dokonce žádné příznaky. Pokud se příznaky hepatitidy A projeví, mohou být následující:
- Výrazná únava
- Náhlá nevolnost a zvracení
- Bolesti břicha nebo nepohodlí, zejména tam, kde jsou játra
- Jílovitá stolice
- Ztráta chuti k jídlu
- Menší horečka
- Tmavá moč
- Bolesti kloubů
- Žloutnutí kůže a bělma vašich očí
- Intenzivní svědění
Tyto příznaky mohou být relativně mírné a během několika týdnů zmizí. Někdy však infekce způsobená hepatitidou A vede k těžké nemoci, která trvá několik měsíců.
Kdy navštívit lékaře?
Pokud máte příznaky hepatitidy A, vždy se poraďte s lékařem.
Když dostanete vakcínu proti hepatitidě A nebo injekci imunoglobulinu (protilátky) během dvou týdnů po expozici hepatitidě A, může vás to chránit před další infekcí. Zeptejte se svého lékaře zda je potřeba obdržet vakcínu proti hepatitidě A, pokud:
- jste z nedávné době zavítali třeba do Mexika, do Jižní Ameriky nebo do střední Ameriky, nebo do oblastí se špatnou hygienou
- restaurace, kde jste nedávno jedli, hlásí výskyt hepatitidy typu A
- někdo vám blízký, třeba spolubydlící nebo pečovatel, je diagnostikován s hepatitidou A
- Nedávno jste měli sexuální kontakt s někým, kdo má hepatitidu A
Příčiny hepatitidy typu A
Hepatitida A je způsobena virem, který infikuje buňky jater a způsobuje zánět. Zánět pak může ovlivnit účinnost jater a způsobit další příznaky hepatitidy A. Virus se nejčastěji šíří, když jíte nebo pijete něco kontaminovaného fekálními látkami, a to i v hodně malých množstvích. Nerozšiřuje se kýcháním nebo kašláním.
Zde jsou některé konkrétní způsoby šíření viru hepatitidy typu A:
- Konzumace potravin, s nimiž přijde do kontaktu někdo, kdo si po použití záchodu důkladně neumyje ruce. Takže prostě sníte kontaminovanou potravinu.
- Pití kontaminované vody
- Konzumace syrových měkkýšů z vody znečištěné kanalizací
- Můžete také být v úzkém kontaktu s osobou, která je infikována tímto virem – i když tato osoba nemá žádné známky nebo příznaky
- Máte sex s někým, kdo má virus hepatitidy A
Existuje také zvýšené riziko hepatitidy A, pokud:
Sponzorováno
- Cestujte nebo pracujte v oblastech světa, kde je hepatitida A relativně běžná
- Žijte s jinou osobou, která má hepatitidu A
- Jsou muži, kteří mají sexuální styk s jinými muži, ti mají také vyšší riziko infekce
- Máte sexuální styk s někým, kdo má hepatitidu A
- Máte poruchu srážlivosti, jako je třeba hemofilie
Na rozdíl od jiných typů virové hepatitidy nezpůsobuje hepatitida A dlouhodobé poškození jater a není chronická. Ve vzácných případech může hepatitida A způsobit náhlé omezení funkce jater, zejména u starších osob nebo u osob s chronickými jaterními chorobami. Akutní selhání jater vyžaduje pobyt v nemocnici – kvůli sledování pacienta a jeho léčbě. Někteří lidé s akutním selháním jater mohou potřebovat transplantaci jater.
Jak na prevenci?
Vakcína proti hepatitidě A může zabránit infekci virem. Očkovací látka se obvykle podává ve dvou fázích. První je následována druhou o šest měsíců později. Očkování proti hepatitidě A se doporučuje těmto osobám:
- Všechny děti ve věku 1 roku nebo starší děti, které dosud neobdržely dětskou vakcínu
- Laboratorní pracovníci, kteří mohou přijít do styku s hepatitidou A
- Muži, kteří mají sex s muži
- Lidé, kteří pracují nebo cestují v částech světa, kde je hepatitida A běžná
- Lidé, kteří užívají jakýkoli typ nelegálních drog, nejen injekčně
- Lidé s chronickým onemocněním jater
Pokud máte obavy o vaše riziko nákazy hepatitidou A, zeptejte se svého lékaře, zda máte být očkováni, zda je k tomu důvod.
Jak se hepatitida A diagnostikuje?
K hledání viru hepatitidy A ve vašem těle se používají zejména krevní testy. Vzorek krve se odebírá obvykle z žíly na ruce. Krev je následně zaslána do laboratoře na testování.
Léčba hepatitidy typu A
Na hepatitidu A neexistuje specifická léčba. Vaše tělo odstraní samo virus hepatitidy typu A. Ve většině případů hepatitidy A se játra vyléčí během šesti měsíců bez trvalého poškození. Váš lékař může provést testy, které zkontrolují funkci jater v čase, aby se ujistil, že se tělo léčí.
Léčba hepatitidy A se obvykle zaměřuje na léčbu příznaků a symptomů. Možná budete muset:
1. Více odpočívat
Mnoho lidí s hepatitidou A se cítí dost unaveně a nemocně, mají méně energie. Takže se doporučuje odpočinek.
2. Jíst rozumně
Nevolnost může způsobit, že nebudete mít chuť k jídlu. To je přirozené. Zkuste jíst malé porce jídel rovnoměrně po celý den. Je to lepší než snít jedno velké jídlo denně. Chcete-li také získat dostatek kalorií, jezte více vysoce kalorických potravin. Pití velkého množství tekutin je také důležité, aby nedošlo k dehydrataci. Pijte ovocné šťávy, mléko, vodu, čaje.
3. Vyvarovat se alkoholu a dejte pozor i na léky
Vaše játra mohou mít v období nemoci potíže při zpracování léků a alkoholu. Pokud máte hepatitidu, nepijte alkohol. Může způsobit větší poškození jater něž obvykle. Poraďte se svým lékařem o všech lécích, které užíváte, včetně léků bez předpisu. Ty mohou mít také negativní vliv na vaše játra.
Co dělat, když máte hepatitidu typu A?
Přizpůsobte tomu svůj životní styl. Například:
- Vyhněte se sexuální aktivitě. Vyhněte se veškerým sexuálním aktivitám, pokud máte hepatitidu A. Mnoho druhů sexuální aktivity může infekci šířit na vašeho partnera. Kondomy nenabízejí dostatečnou ochranu, to si pamatujte.
- Umyjte si ruce důkladně po použití toalety. Ruce osušte ručníkem na jedno použití.
- Nepřipravujte jídlo pro ostatní. Infekci takto můžete snadno předat ostatním.
Protilátky produkované v reakci na infekci hepatitidy A trvají po celou dobu života a chrání před reinfekcí.
Co si ještě přečíst o hepatitidě?
VIDEO: Co je to hepatitida?
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Žloutenka či hepatitida
Přečtěte si také naše další články