Obsah článku
Možná jste si v poslední době všimli, že se na některých kosmetických výrobcích objevují štítky „paraben free“. Parabeny jsou nejčastěji používané konzervační látky v přípravcích pro osobní péči. Zabraňují plísním, bakteriím a dalším mikroorganismům ve vašem oblíbeném krému a make-upu. A to zejména ve vlhkém a teplém prostředí koupelny.
Na co jsou parabeny vlastně dobré?
Jejich jména jsou těžce vyslovitelná:
- methylparaben,
- ethylparaben,
- propylparaben,
- butylparaben,
- isobutylparaben.
Najdete je v seznamu tisíců výrobků pro osobní péči, jako jsou šampony, řasenky, tělové vody a podobně. V uplynulých letech však mezi vědci, zákazníky a výrobci kosmetických prostředků vznikla debata o tom, zda tyto všudypřítomné chemikálie používané téměř 70 let mohou skutečně nějak ublížit našemu zdraví.
Některé z otázek, kteréu jsou velmi často kladeny:
- Je vzrůstající výskyt rakoviny prsu spojený částečně s tím, že parabeny, které mají slabou schopnost napodobovat estrogen, byly nalezeny v nádorech rakoviny prsu?
- Má počet spermií a zvyšující se počet mužů s rakovinou varlat souvislost s tím, že se tyto chemické látky mohou vstřebat do naší pokožky a potenciálně narušit naše endokrinní systémy?
Parabeny a rakovina
Upřímně? Moc nevíme. Někteří výzkumní pracovníci se však domnívají, že může existovat důvod k obavám. Jedním z těchto hlasů je Philippa Darbre, výzkumnice v oblasti biomolekul na University of Reading v Anglii. Specializuje se na vliv estrogenu na rakovinu prsu. V roce 2004 vydal její tým hlavní studii, která detekovala parabeny v 18 z 20 vzorků tkáně z biopsií prsních nádorů. Její studie neprokázala, že parabeny způsobují rakovinu, ale že jsou detekovány mezi rakovinnými buňkami.
„Již víc než 25 let víme, že expozice estrogenů je spojena s vývojem a progresí rakoviny prsu – to je důvod, proč tamoxifen (běžně předepisovaný ženám s rakovinou prsu) se používá k narušení estrogenních receptorů,“ říká Darbre. „Kvůli tomu se obávám, že opakované, kumulativní, dlouhodobé vystavení účinkům chemických látek, které slabě napodobují estrogen, mohou mít na vznik rakoviny dopad.“
Sponzorováno
Darbre je obzvláště znepokojena tím, že lotiony a deodoranty jsou aplikovány pod paži nebo blízko prsu. Sama nepoužívá deodorant již 10 let, volí místo toho jen mýdlo a vodu nebo jen jen čistě přírodní deodorant. Poznamenává, že výzkum zjistil, že zhruba 55 procent všech nádorů prsu se vyskytuje v horní části vnější části prsu, což je úsek nejblíže podpaží. Různé instituty však tvrdí, že v současné době neexistují žádné rozhodné důkazy o tom, že parabeny v těchto přípravcích jsou spojeny s rakovinou prsu, ale že je zapotřebí více výzkumu. Obrázek si udělejte sami.
Parabeny a vyhodnocení rizik
Jedna nedávná dánská studie vyvolala obavy. Ukázalo se, že parabeny mohou být detekovány v krvi a moči zdravých mladých mužských dobrovolníků už několik hodin poté, co byly na kůži aplikovány přípravky obsahující paraben. Autoři dospěli k závěru, že vzhledem k tomu, že tyto chemické látky mohou být absorbovány, metabolizovány a vylučovány, mohou „potenciálně přispívat k nepříznivým účinkům na zdraví“. To je vážně hodně šokující.
Cosmetic Ingredient Review (CIR) i odborná skupina odborníků, která hodnotí bezpečnost kosmetických přísad se domnívají, že parabeny jsou v současných úrovních expozice bezpečné. CIR vyšetřoval parabeny v roce 1984 a znovu v roce 2005 a obě studie dospěly k závěru, že parabeny na nízké úrovni zjištěné v přípravcích na osobní péči nejsou hodny znepokojení. V roce 2005 vědecký výbor Evropské komise pro spotřební výrobky potvrdil, že použití methylparabenu a ethylparabenu je v bezpečí podle předpisů. Shromažďují se data o dalších parabenech.
Existuje alternativa k parabenům?
Krémy a pleťové vody jsou velkým zdrojem parabenů. Zkuste výrobky, které používají přírodní konzervační látky jako oregano, tymián, rozmarýn, vodilku kanadskou, extrakt z grapefruitového ovoce nebo levandulový olej.
Důvodem, proč jsou parabeny používány tak široce, je to, že jsou levné a účinné. Parabeny převážně nahrazují formaldehyd, který se používal před mnoha desetiletími jako konzervační látka.
Takže dokud se spotřebitelé nerozhodnou, že jsou se složením kosmetických přípravků nespokojeni, většina firem bude nadále používat parabeny. Zatím vědci jako Darbre chtějí přidat více důkazů, že parabeny nejsou nic moc. Jsme si jisti, že v příštích 10 letech budou parabeny postupně vyřazovány. Ale nemusí to být natolik masivní, protože to nejdůležitější je poptávka spotřebitelů. Tak se zamyslete co kupujete.
A co Vy? Co si o parabenech myslíte? Budeme moc rádi za komentáře k tomuto tématu.
Co si ještě o parabenech přečíst?
VIDEO: Lenka Průšová – Parabeny v kosmetice
Sponzorováno
Studie a zdroje článku
- Final amended report on the safety assessment of Methylparaben, Ethylparaben, Propylparaben, Isopropylparaben, Butylparaben, Isobutylparaben, and Benzylparaben as used in cosmetic products PMID: 19101832 DOI: 10.1080/10915810802548359
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Zdraví nebezpečné látky
Přečtěte si také naše další články