Obsah článku
Pro české seniory jsou nejdůležitějšími funkcemi mobilního telefonu velká tlačítka (67,1%), velký a snadno čitelný displej (63,6%) a výdrž baterky (54,1%). Vyplývá to z průzkumu, který realizovala společnost emporia Telecom v rámci projektu Jak na mobil. Podle výsledků studie až (82,7%) seniorů využívá mobil nejčastěji na telefonování s rodinou a s přáteli (52,7%). Na mobilním telefonu jim naopak nejvíce vadí, pokud má malý, špatně čitelný displej (56,2%), pokud je složitý a těžko se ovládá (47,3%), má malá tlačítka (45, 5%) a baterie nevydrží dlouho (39,2%).
Až 94% seniorů v Česku dává přednost klasickým tlačítkům před dotykovým displejem.
Na co důchodci nejvíce mobilní telefon využívají?
Výzkum byl součástí projektu Jak na mobil, v jehož rámci se měli možnost senioři seznámit s jednotlivými funkcemi mobilního telefonu. Věkový průměr respondentů dosáhl 74 let a ve větším zastoupení se ho zúčastnili ženy. Průzkum potvrdil, že drtivá většina starších lidí (až 96,5%) využívá mobil primárně na telefonování.
Z výsledků výzkumu vyplývá, že více telefonují ženy, než muži. Téměř polovině dotázaných dodává mobilní telefon větší pocit bezpečí a vítají, že ho mohou využít v případě nouze nebo při ohrožení zdraví, resp. života. Pouze pro 10,3% dotázaných je důležitý celkový vzhled telefonu. Podle výsledků průzkumu si téměř 38% seniorů koupilo telefon samo a dalších 33,1% dostalo nový mobil do daru. Jen pětina seniorů dostala už dříve používaný telefon.
Sponzorováno
Nadbytek funkcí? Zbytečnost!
Výzkum také ukázal, že seniorům vadí nadbytek funkcí jejich mobilního zařízení. Mnohé jsou pro ně neužitečné a zbytečně stresující. Jen 3,6% respondentů si myslí, že jejich mobilní telefon má málo funkcí. Druhou nejčastěji využívanou funkcí po telefonování jsou hodinky (24,5%), až potom následuje posílání SMS zpráv (20,9%).
Mezi méně používané funkce radí budík, kalendář, navigaci, posílání MMS zpráv či předpověď počasí. Složitá obsluha je pro dotazované seniory překážkou při častějším využívání fotoaparátu. Využívá ho jen 15% dotázaných. Pouze 3,5% seniorů se orientuje ve službách mobilního internetu. Stal se tak nejméně využívanou funkcí.
Stárnutí obyvatelstva
Podle aktuálních odhadů do roku 2030 převýší v Česku počet seniorů nad 60 let počet dětí do 15 let. Stárnutí obyvatelstva se markantně projevuje i v ostatních zemích Evropské unie. Narůstající počet seniorů proto klade do popředí témata specifických potřeb starší generace a otázky zlepšení kvality jejich života. Z toho důvodu je rok 2012 vyhlášen Evropským rokem aktivního stárnutí a mezigenerační solidarity.
Jedním z jeho hlavních cílů je vytvoření vhodných podmínek života starších lidí ve společnosti. Při této příležitosti se společnost Emporia rozhodla prozkoumat požadavky seniorů na mobilní zařízení, považovány za jedny z hlavních prostředků jejich komunikace s okolím. Takže u seniorů vyhrává: jednoduchost, snadná obsluha, velký display a velká tlačítka.
A co dál ke čtení?
VIDEO: Jak na mobil? Seminář pro seniory
VIDEO: Mobil pro důchodce? ALIGATOR
Sponzorováno
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Moderní medicína, Rodina
Přečtěte si také naše další články