Sponzorováno

Jak na skoliózu? Zkuste naše tipy na domácí terapii a léčbu skoliózy. 4.9/5 (39)

Skolióza je definována jako abnormální zakřivení páteře. Skoliózu lze charakterizovat jako trojrozměrnou deformitu se sklonem a posunem obratlů ve frontální (stranové zakřivení), sagitální (změny fyziologické lordózy a kyfózy) a transverzální (rotace páteřního sloupce) rovině. Laicky? Obvykle je tvar páteře rovný ve smyslu zakřivení do stran. Ale u lidí, kteří mají skoliózu, je páteř buď zakřivená ze strany na stranu nebo ve tvaru „S“ nebo „C“.

Problém obvykle začíná v průběhu růstu před pubertou, ale může se vyskytnout prakticky kdykoliv.

Příčiny a příznaky skoliózy

Běžné příznaky skoliózy jsou: nerovná ramena, nerovný pas a nerovné boky (jeden může být výš, než druhý). To může následně způsobit bolest a nepohodlí. Skolióza je tedy deformita trupu charakterizována zejména vybočením do strany, i když je přítomen i určitý stupeň zakulacené páteře a rotace jednotlivých obratlů. Odborníci nejsou přesvědčeni, co přesně způsobuje skoliózu. Příčina je v převážné většině případů neznámá, někdy jde o vrozené změny na páteři, neuromuskulární onemocnění, svalové onemocnění, poúrazové stavy atd. Podle americké asociace neurologických chirurgů asi 80 procent případů skoliózy nemá žádnou identifikovatelnou příčinu. Odborníci se však domnívají, že dědičnost je společným faktorem, neboť problém spočívá často v rámci jedné rodiny.

Další příčiny mohou být různé neuromuskulární stavy (mozková obrna nebo svalová dystrofie), vrozená vada, která ovlivňuje vývoj kostí páteře, poranění páteře nebo i infekce v páteři.

Skolióza je rozdělena do strukturálních nebo nestrukturálních kategorií. U strukturální skoliózy je to trvalý problém, který nastává v důsledku nějakého druhu onemocnění, zranění nebo vrozené vady (strukturální skolióza se na rentgenu projevuje změnou na obratlích). U nestrukturální skoliózy jsou křivky dočasné a mohou být fixovány (na rentgenu nemá žádné změny na obratlích).

Porovnání páteře bez skoliózy a se skoliózou.

Porovnání páteře bez skoliózy a se skoliózou.

Koho skolióza nejčastěji postihuje?

Jak chlapci, tak i děvčata mohou mít sklony k mírné skolióze. Ale dívky jsou vystaveny vyššímu riziku vzniku komplikací – poškození plic, srdeční problémy a problémy se zády. Navíc vzhledem ke znatelným změnám na struktuře těla, lidé se skoliózou často mají velmi snížené sebevědomí – kvůli svém vzhledu.

Skolióza a její léčba

Léčba skoliózy probíhá v jednotlivých stádiích (dle stupnice Cobbova úhlu – zde se rozlišuje úhel velikosti vychýlení křivky).

  • Do 10° prakticky nemluvíme o skolióze a ani žádná speciálně indikované léčba obvykle neprobíhá,
  • do 20° křivky probíhá léčba pomocí fyzioterapie (nějaké rehabilitace),
  • nad 20° probíhá terapie pomocí korzetů a fyzioterapie (rehabilitace),
  • nad 40 – 50° je už obvykle nutná operační léčba.

Fyzioterapeutické metody při léčbě skoliózy

Mezi nejčastěji používané fyzioterapeutické metody používané pro léčbu skoliózy patří Klappovo lezení, cvičení dle Schrottové a Vojtova reflexní lokomoce.

Při skolióze není potřeba omezovat pohybové a sportovní aktivity, nedoporučují se pouze jednostranné sporty jako je tenis, squash, florbal, hokej apod.

A zde je několik metod, jak můžete se skoliózou bojovat doma.

1. Pravidelné cvičení

Pravidelné cvičení pomáhá udržet páteř silnou, bez ohledu na to, zda máte či nemáte skoliózu. Cvičení ve finále může pomoci posílit páteř. Dokonce může pomoci efektivně vyrovnat páteř.

Například cvičení, jako je chůze, běh, hraní fotbalu, jóga nebo plavání, mohou být velmi užitečné. Je však důležité si s vaším lékařem promluvit o tom, jaké fyzické aktivity jsou zdravé a bezpečné pro váš stav. A podíváme se na několik vhodných cviků při skolióze.

1. Cvik

Lehněte si na záda. Pravou nohu ohněte v koleně a položte chodidlo na podlahu. Levou nohu se natáhněte směrem k horní části těla, oběma rukama se chyťte za zadní část stehna a přitáhněte směrem k břichu. Udržte tuto pozici cca 30 sekund. Cvičení pak zopakujte i s druhou nohou.

2. Cvik

Lehněte si na záda, obě nohy mírně ohněte v kolenou a chodidla opět položte na zem. Nyní oběma rukama chyťte levou nohu pod kolenem a přitáhněte ji směrem k hrudi. Držte tuto pozici cca 20 sekund. Cvičení opakujte 2 krát pro každou nohu.

3. Cvik

Lehněte si na záda. Pravou ruku natáhněte na stranu směrem od těla tak, aby s tělem svírala pravý úhel. Levou nohu narovnejte dopředu, aby byla rovná. Pravou nohu ohněte v koleni a snažte se ji natočit do levé strany tak daleko, jak to jen půjde. Ideálně by mělo vaše pravé koleno dotýkat levé dlaně volně položené na zemi. Držte tuto pozici 20 sekund. Cvičení opakujte 2 krát na každou stranu.

2. Protahování, strečink

Protahování pomáhá opravdu hodně, pokud skolióza začne způsobovat bolest. Kvalitní strečink pomáhá snížit bolest tím, že uvolňuje napětí ve svalech kolem páteře, zvyšuje flexibilitu a zvyšuje rozsah pohybu. Navíc se také zvyšuje průtok krve do kloubů, což pomáhá udržet tělo v klidu.

Studie z roku 2015, publikovaná v časopise Journal of Physical Therapy Science, uvádí, že po sobě jdoucích aplikacích:

  1. protahování,
  2. cvičení dle Schrotthové
  3. posilovací cvičení

může být u dospělých s idiopatickou skoliózou snížen Cobbův úhel. A jak se protahovat? Dvě populární metody protahování u skoliózy jsou strečink hrudníku a pravoúhlé protažení o stěnu.

Strečink hrudníku

Takto zkuste protahovat hrudník.

Takto zkuste protahovat hrudník.

  1. Stůjte rovně s nohama na úrovni ramen.
  2. Dejte ruce před hruď.
  3. Pomalu tlačte ruce dozadu a tlačte lopatky k sobě.
  4. Pokuste se napnout hrudník co nejvíce.
  5. Několik sekund si dejte pauzu a zopakujte znovu.
  6. Dělejte to takto po dobu 10 minut, několikrát denně.

Pravoúhlé protažení o stěnu

Takto zkuste protahovat záda.

Takto zkuste protahovat záda.

  1. Dejte ruce na stěnu v úrovni ramen a držte nohy také v šíři ramen.
  2. Tlačte dlaně do zdi, protahujte páteř a udržujte se v pohodlí.
  3. Udržujte spodní část zad rovnou a stále tlačte dlaněmi na stěnu.
  4. Dělejte to tak dlouho, dokud nejste s protažením spokojeni.
  5. Udělejte si přestávku a zopakujte znovu.

Dále zkuste i jiná protahování, poradí vám váš lékař nebo fyzioterapeut.

Sponzorováno

3. Aktivní autokorekce

Aktivní korekce je korektivní pohyb, který se provádí podle úrovně postižení, morfologických rysů a držení těla.

Hlavním cílem této techniky je obnovit polohu do to, která je co nejblíže fyziologicky normální. Tato jednoduchá technika zahrnuje pohyby prováděné ve všech prostorových rovinách – koronální, sagitální, horizontální – v celkovém vertikálním proti gravitačním směru. Když je prováděna správně, simuluje situace a pohyby každodenního života.

Studie z roku 2015 publikovaná ve studii o skolióze a spinálních poruchách poukazuje na přínosy aktivní techniky autokorekce u lidí trpících skoliózou. Chcete-li dosáhnout nejlepšího výsledku, potřebujete se tuto techniku naučit od odborníka. Zeptejte se ho na ni. Je to fakt super.

4. Akupunktura

Akupunktura je další účinnou možností, jak zmírnit nepohodlí při skolióze. Při akupunktuře jsou stimulovány některé akupunkturní body, které pomáhají zlepšit bolest při skolióze.

Jedna studie z roku 2008 uvádí, že jedno sezení s dobrým a zkušeným akupunkturistou má vliv na deformitu skoliózy u pacientů s zakřivením nepřesahujícím 30-35 stupňů. Je však třeba dále zkoumat vliv akupunktury na léčbu pacientů se skoliózou.

Další studie z roku 2009 uvádí, že akupunktura byla spojena se snížením zakřivení u 74-leté ženy, kdy se ani po dvou letech konvenční lékařské léčby nepodařilo zastavit progresi bolesti zad a zakřivení. Akupunktura tak hraje nejen důležitou roli v boji proti bolesti, ale může také zlepšit průběh zakřivení u některých pacientů s degenerativní skoliózou. Akupunkturní léčbu vždy musí provádět zkušený akupunkturista.

5. Chiropraxe

Chiropraxe je stále populárnější léčba pro osoby trpící skoliózou. Chiropraktická manipulační teorie je založena na cvičebním programu, který byl použit k prevenci přirozené progrese dospělých skolióz. Může snížit fyzické nepohodlí a poskytnout pozitivní fyziologické změny.

Studie z roku 2006 uvádí, že chiropraktická léčba přinesly pozitivní výsledky u lidí trpících skoliózou.

Studie z roku 2011 publikovaná v časopise Journal of Chiropractic Medicine uvádí, že po dokončení chiropraktické rehabilitační léčby retrospektivní kohorta 28 dospělých pacientů se skoliózou hlásila zlepšení bolesti, Cobbova úhlu a invalidity bezprostředně po ukončení léčby a i o 24 měsíců později. Vždy se poraďte se zkušeným chiropraktikem ve svém okolí. Ten určí správnou léčbu.

6. Střídavé teplé a studené zábaly

Použití střídavých teplých a studených zábalů také může pomoci zmírnit bolest a nepohodlí spojené se skoliózou. Teplo z horkého zábalu pěkně pomůže uklidnit bolest, zatímco chladný zábal sníží zánět. Jak na to?

  1. Zabalte balíček zmrzlého hrášku do ručníku. Podobně obalte ohřívací podložku nebo láhev s teplou vodou do malého ručníku.
  2. Umístěte studený zábal do oblasti bolesti a nechte ho tam po dobu 2 minut.
  3. Vyměňte studený zábal za horký a nechte ho tam také 2 minuty.
  4. Střídejte takto zábaly po dobu 15 až 20 minut.
  5. Postup opakujte cca 3x denně nebo podle potřeby.
  6. Poznámka: Je dobré ukončit relaci chladným zábalem.

7. Biofeedback (biologická zpětná vazba)

Je to alternativní léčba. Biofeedback může také poskytnout úlevu od symptomů skoliózy. U tohoto typu léčby se osoba dozví o reakcích svého těla a pomalu se naučí řídit tyto reakce prostřednictvím svých činností.

Studie z roku 2001, publikovaná v oblasti protetiky a orthotiky, analyzovala účinnost audio-biofeedbacku v posturálním tréninku pro pacienty se skoliózou a zjistila, že dlouhotrvající aktivní spinální kontrola může být dosažena prostřednictvím vlastních spinálních svalů pacienta. U biofeedbacku je samozřejmě potřeba poradit se s odborníkem.

8. Hořčík

Skolióza se může zhoršit kvůli nevyváženosti hořčíku a vápníku v těle. Tuto nerovnováhu můžete napravit tak, že užíváte doplňky obsahující hořčík nebo prostě konzumujete více potravin obsahující hořčík.

Také hořčík může pomoci posílit páteř. Stimuluje zpětné získávání vápníku, který může pomoci udržet silné svaly a zabránit křečím.

  • Berte přípravky obsahující hořčík pouze po konzultaci s lékařem.
  • Můžete se také dostat svou denní dávku hořčíku tak, že jíte potraviny jako jsou mandle, avokádo, banány, fazole, dýně, tofu, sójové mléko, kešu, pekanové ořechy, vlašské ořechy, brambory s kůží, jogurty, celozrnná jídla a zelenou listovou zeleninu.

9. Kurkuma

Vzhledem k protizánětlivému charakteru může kurkuma přispět ke snížení nepohodlí při skolióze. Aktivní složka kurkumin v kurkumě může pomoci snížit chronickou bolest a zánět.

  • Můžete užívat 250 až 500 mg doplňků z kurkumy 3krát denně po dobu několika týdnů. Nejprve se však poraďte s lékařem.
  • Zahrňte také kurkumu v každodenním vaření nebo pijte dvakrát denně pohár kurkumového mléka.

10. Přestaňte kouřit

Kouření je špatné pro vaše zdraví, zvláště když trpíte onemocněním jako je skolióza. Kouření zpomaluje hojení tkání a zabraňuje hojení kostí. Také se často doporučuje přestat s kouřením před tím, než jdete na operaci páteře. Kromě toho kouření narušuje váš imunitní systém a zvyšuje riziko vzniku pooperačních infekcí.

To je vše, jak se skoliózou bojujete vy? Sdělte nám své zkušenosti v komentářích, budeme moc rádi.

Co si ještě o skolióze přečíst?

VIDEO: Reportáž o skolióze

VIDEO: Rozhovor s MUDr. Richardem Smíškem o léčbě skoliózy pomocí metody SM Systém

Sponzorováno

Zdroje článku a relevantní studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva