Obsah článku
Ostatně už v pohádce Sůl nad zlato o tomto bylo řečeno více než dost. Na druhou stranu najdete jistě mnoho odpůrců, kteří jasně a dokola tvrdí, že sůl je ta špatná. Jak je to ve skutečnosti? Náš článek vám pomůže určit, zda sůl potřebujete, jaké množství je optimální, nebo zda je třeba ji eliminovat.
Sůl má pochopitelně i svá negativa
Nebudeme říkat, že neexistují, když to není pravda. Je jasné, že když jde o řadu těch hlavních, tak můžeme jasně vytvořit trojici těch, které patří mezi hlavní důvody, proč je dobré sůl omezovat, nebo ji raději i nepoužívat. I když na druhou stranu dodejme, že jakákoliv radikální řešení jsou špatná, i když začínají dobrými úmysly. A proč je tedy sůl špatná a jaká má negativa? Souvisí s:
- Krevním tlakem
- Zadržováním vody v těle
- Pocity žízně
Právě nadměrné množství soli může váš krevní tlak celkem výrazně ovlivnit, a to v tom směru, že váš krevní tlak bude stoupat. Stejně tak nezapomínejme také na zadržování vody v těle. Nejenom, že to jasně uvidíte i na své váze, ale bude to jasně spojeno také s tím, že se budete cítit napuchlí. Pozor také na nadměrný pocit žízně, kterou má sůl také na svědomí – třeba i proto vám v barech dávají k pivu slané pochutiny. Docela chytré, co?
Sůl je samozřejmě také pozitivní
Ani na toto nezapomínejme. Nejprve se podíváme na pozitivum obecné, které souvisí vaší chutí. Právě a jenom díky soli lze často docílit toho, že jídla budou opravdu poživatelná a tedy že budou také dobrá. Na první pohled se může zdát, že to není tak důležité, ale opak je pravdou. Jenom dobře dochucené jídlo vám bude chutnat a tak ho budete vyhledávat. Proč je to důležité? Jelikož do těla dodáte řadu důležitých látek, jako jsou:
- Vitamíny
- Minerály
- Jiné prospěšné prvky
Druhým pozitivem soli je rozhodně její obsah sodíku. Ten je pro lidské tělo zcela nezbytnou součástí a je to právě sůl, ze které je možné tuto látku poměrně dobře čerpat. A když má tělo sodíku dostatečné množství, pozitivně se to projevuje třeba na jeho nervovém systému. Pokud chcete mít klid a čistou hlavu, je velmi důležité přísun sodíku zajistit. V tom správném množství má navíc pozitivní vliv i na správné hospodaření s tekutinami v těle.
Ne každá sůl je dobrá
Když se podíváme na sůl obecně, tak je třeba říci, že ne všechny druhy jsou stejné. Když půjdete v obchodě skrz jednotlivé regály, dobře si všímejte toho, co je v nich vlastně nabízeno. Dá se říci, že tím nejhorším jsou soli skutečně velmi levné, označované prostě jako obyčejná kuchyňská sůl, nebo označená jako jedná sůl. Jde o produkt, který může obsahovat nejenom řadu nežádoucích látek, ale i mnoho chemie. Taková sůl rozhodně lidskému tělu škodí a je třeba říci, že lepší žádná, než tato, když se ale bez ní neobejdete a zároveň svému tělu nechcete nijak výrazně uškodit, zvolte některou z těch, na které se podíváme níže.
1. Kamenná (stolní) sůl
První možný adept na zdravější variantu kuchyňské soli. Nutno však říci, že není úplně dokonalá, ale pokud hledáte přece jenom něco lepšího, a to i s ohledem na vaši peněženku, rozhodně chybu neuděláte. Tím si můžete být jisti. Pozor ale na složení, jelikož i v tomto segmentu se objevuje řada produktů, kde je součástí i řada chemických látek. Ty pochopitelně v soli nechcete a tak požadujte jenom čistou kamennou sůl. Sortiment by měl být hlavně v supermarketech celkem rozsáhlý, a pokud jde o ceny, tak vás zaručeně nezruinují. Ideální volba hlavně na celkově všestranné použití při vaření.
2. Mořská sůl
Velmi dobrá volba, kterou doporučujeme hlavně, pokud jde o poměr ceny a kvality. Je nutné říci, že je mnoha výzkumy dokázáno, že právě moře má díky svému obsahu soli mnoho pozitiv, které jsou spojeny s lidským zdravím. A zde je třeba dodat, že daná pozitiva je možné přinést k nám, a to právě prostřednictvím mořské soli.
Důležité je při koupi hledět hlavně na obsah balení, jelikož i zde se mohou objevovat látky nežádoucí. Je to dáno hlavně proto, že v některých případech se mořská sůl ještě dodatečně čistí, což může být spojováno s několika chemickými postupy. Ideální je ta, která je získávána klasickým vypařováním mořské vody.
3. Himálajská sůl
Hit několika posledních let. Někdy je tento typ soli označován i jako krystalická. Z hlediska pozitiv se rozhodně jedná o možnost nejlepší. I když připomenout musíme, že při jejím pořízení si jistě sáhnete hlouběji do kapsy. Lákadlem himalájské soli je to, že jídlo nejenom dochutí, ale velmi často – při správném získání, obsahuje také mnoho dodatečných a rozhodně prospěšných minerálů. Tělo tak získá nejenom potřebný sodík, ale třeba tak zinek, železo, ale i vápník nebo draslík.
Sponzorováno
Lákadlem je také to, že se v lidském těle i celkem dobře vstřebává. Když se podíváme na její charakteristiku, je v obchodech mnohdy nabízena hlavně ve své hrubozrnné podobě, která je typická také tím, že má lehce růžovou barvu. Ta je mimo jiné důkazem toho, že sůl nebyla jakkoliv chemicky čištěna. To by znamenalo opět její poměrně výrazné znehodnocení.
4. Šedá (keltská, francouzská) sůl
Tato sůl má svou šednou barvu díky jílu. Šedá sůl často nazývána keltská mořská sůl. To je ručně těžena v Bretani, což je část Francie. Právě zde přírodní jíl, hlína a písek vytvářejí krystaly soli bohaté na různé minerály. Tato sůl si obecně zachovává svou vlhkost.
Šedá sůl může pomoci obnovit rovnováhu elektrolytů, má alkalizační vlastnosti a může předcházet svalovým křečím, podobně jako růžová sůl. Tato sůl je však o něco dražší kvůli pracovanému a náročnému procesu ručního těžení.
5. Fleur de sel
Jedná se vlastně o druh mořské soli, pochází z Francie, jako Šedá sůl. Patří také mezi dražší soli. Ručně se sklízí podél francouzského pobřeží ve stejných oblastech jako šedá sůl. Je ale o dost cennější.
Na každých 40 kilogramů šedé soli je sklizeno pouze 1 a 1/2 kilogramu delikátní fleur de sel. Tato lehká a šupinovitá sůl je vysoce ceněná a obecně se používá ke konečnému dochucení potravin a jídel. Z hlediska zdraví je to bohatá sůl na minerály s jemnou chutí a strukturou. Doporučujeme. Sůl Fleur de Sel je vhodná na vaření, grilování nebo na solnou koupel (na koupel je jí ale asi škoda).
6. Černá sůl
Pochází z Havaje. Černá lávová sůl je neupravená a má vulkanický původ. Její černá barva je způsobena obsahem aktivního uhlí, což je skvělé pro trávení a odstraňování nečistot z těla.
Zajímavá kontrastní barva soli může také způsobit, že jídlo bude vizuálně zajímavější. Existuje také další černá sůl, kala namak, která pochází z Indie. Je ve skutečnosti růžová, když se ale spojí s prvky v zemi, je černá. Černá sůl je vysoce sirná – v chuti a obsahu. Z tohoto důvodu je považována za přínosnou pomoc při trávení. Obě černé soli jsou vysoce ceněné a při příležitostné aplikaci mohou být velmi zdravé.
7. Červená
Další havajská sůl, červená sůl – získává barvu z vulkanické havajské jílové půdy tzv. Alaea (také ji někdy najdete pod označením Alaea sůl).
Odhaduje se, že tato sůl má nejvyšší koncentraci stopových minerálů z jakýchkoliv solí a je obzvláště bohatá na železo. Pokud tedy máte tendenci pro nízké množství železa v těle, může být tato sůl dobrým doplňkem k vaší vyvážené stravě.
8. Perská modrá sůl
Tato jedinečná sůl sklizená ze starého solného jezera v Íránu (přesně v provincii Semnan). A právě Semnan vděčí za svoji popularitu právě této modré soli). Je extrémně minerální a překvapivě i trošku sladká. Její modrá barva nepochází z minerálního obsahu, ale z přirozeného stlačení struktury soli po tisíciletí. Stejný krásný efekt je třeba vidět i v modrém ledovcovém ledu, kde molekulární struktura byla stlačena do té míry, že začne odrážet světlo jinak. Prostě jednotlivé krystaly lámou světlo pod určitým úhlem a tím se sůl jeví jako modrá. Fascinující, že?
Modrá perská sůl je krásná, člověk by řekl že až esteticky vzrušující. Je to také jedna z nejvzácnějších solí na světě, obsahuje opravdu hodně draslíku a chloridu draselného.
9. Kouřová sůl
Kouřové soli nemají významné nutriční výhody oproti normální mořské soli. Ve skutečnosti jsou to prostě mořské soli, které se proženou kouřem z uhlí při nízkých teplotách. To dodává krystalům kouřovou, jakoby grilovanou příchuť a šedou nebo světlehnědou barvu.
Pokud jde o výběr zdravé soli, nevybírejte jen podle ceny. Obecně platí, že je lepší konzumovat nerafinovanou sůl než klasickou stolní sůl, protože obecně obsahuje méně sodíku a navíc obsahuje více minerálů. Kromě toho nemusíte utrácet jmění, abyste konzumovali zdravou sůl. Vyberte si z našeho seznamu nějakou zdravější sůl než klasickou stolní. Ale ani tak to s jakoukoliv solí nepřehánějte.
Co si o soli ještě přečíst?
- Znáte sůl Maras?
- Co je epsomská sůl?
- 5 druhů soli pro vaše zdraví i relax
- Solný inhalátor (solná dýmka) a jeho účinky a vliv na zdraví
VIDEO: Vše o soli. Kolik jí škodí a kde se skrývá
Sponzorováno
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Jídlo a zdraví
Přečtěte si také naše další články